Petrotub Roman – CSM Paşcani 1 – 0 (1 – 0)

petrotub-roman1Fotbaliştii de la Petrotub Roman au obţinut cel de-al patrulea succes din actuala stagiune, după ce s-au impus la limită, cu 1 – 0, în disputa de pe teren propriu cu CSM Paşcani, din etapa a cincea a ligii a treai. Confruntarea de pe stadionul Moldova nu a fost una tocmai spectaculoasă, iar formaţia din Paşcani a practicat un joc destul de curajos în faţa băieţilor lui Vali Avădanei. După mai multe acţiuni ale oaspeţilor, romaşcanii au avut prima ocazie de gol în minutul 27, însă şutul lui Întuneric s-a dus pe lângă poartă. A urmat şutul spectaculos al lui Chelariu, de la oaspeţi, dar mingea s-a dus puţin pe lângă vinclu, iar gazdele au deschis scorul în minutul 41. La o fază de atac a Petrotubului, Harbuzaru a fost şinut de tricou în careu, centralul partidei a acordat just lovitură de la 11 metri, iar fostul jucător de la Ceahlăul şi FC Botoşani, Dudu Drugă, a transformat de la punctul cu var. Oaspeţii au încercat să egaleze după pauză, gazdele s-au apărat perfect şi în cele din urmă au obţinut toate cele 3 puncte. În jocul cu cei de la Paşcani, tehnicianul Vali Avădanei a folosit următoarea formulă de echipă: Ciuclea – Rotariu, Marin, Carnariu, Drugă, Talpalariu, Petrila, Întuneric, Ţapu, Popa şi Harbuzaru, iar după pauză au mai intrat Damian, Pântea, Alexandru şi Gafiţa. După victoria de sâmbătă, Petrotub a ajuns la 12 puncte şi se află pe poziţia a treia în clasament. Sâmbătă, 4 octombrie, formaţia din Roman are un meci foarte greu în deplasare cu Ştiinţa Miroslava.

Cetatea Tg. Neamţ – FC Păpăuţi 6 – 0 (2 – 0)

Cetatea Tg. Neamţ a câştigat cu 6 – 0 meciul de pe teren propriu cu lanterna roşie a seriei întâi, FC Păpăuţi şi, în urma acestui rezultat, echipa lui Ciprian Danciu a urcat în fruntea clasamentului, având cel mai bun golaveraj. Tehnicianul târgnemţean a dat dovadă de fair play în meciul de vineri, în condiţiile în care a decis ca partida să se dispute deaorece oaspeţii aveau la ei un singur rând de jambiere, albe, la fel ca cele ale gazdelor. Normal, cei de la Cetatea puteau invoca acest aspect şi cei de la Păpăuţi ar fi câştigat cu 3 – 0 la masa verde, însă Ciprian Danciu a decis ca echipa lui să cedeze un rând de jambiere de altă culoare oaspeţilor şi astfel partida s-a desfăşurat în cele mai bune condiţii. Pe teren a existat o singură echipă, Cetatea, care a marcat de 6 ori în poarta braşovenilor, însă gazdele au avut mari emoţii în debut, când cei de la Păpăuţi au avut două mari ocazii de gol, inclusiv o bară. Bobric şi Dutciuc cu câte o dublă, Alexandru şi Homniac au fost marcatorii pentru Cetatea, care după acest succes a ajuns la 12 puncte şi se află pe primul loc în clasament. În meciul de vineri, Cetatea a jucat cu următorul 11-zece: Hărăguţă, Rotaru, Huţanu, Sobariu, Curcă, Alexandru, Miron, Chirilă, Bobric, Homniac şi Varea, iar pe parcurs au mai intrat Păiuş, Mariş, Samir şi Dutciuc. Formaţia de la poalele cetăţii joacă la finele săptămânii, în deplasare, cu Bucovina Rădăuţi.

AFK Miercurea Ciuc – Ceahlăul II Piatra Neamţ 2 – 1 (1 – 0)

Încă un eşec pentru tinerii jucători de la Ceahlăul II, care au pierdut, poate nemeritat, meciul din deplasare cu harghitenii de la AFK Miercurea Ciuc. Băieţii lui Ovidiu Marc au făcut un joc bun la Miercurea Ciuc şi chiar dacă au fost conduşi la pauză cu 1 – 0, au reuşit să egaleze în minutul 73 prin Radu Ungureanu. Din păcate, cu 5 minute înainte de final, gazdele au marcat golul victoriei prin acelaşi jucător, Bajko, şi trupa pietreană pierde din nou la limită în faţa unui adversar mai valoros. În jocul de sâmbătă, Ceahlăul II a arătat astfel: Barna, Ihnatiuc, Mateiciuc, Gheară, Scăpău, Rotaru, Ivan, Argatu, Plăcintă, Iovu şi Căruţă, iar ulterior au mai intrat Ungureanu, Afrăsiloaei, Lazăr şi Samson. Ceahlăul II a rămas cu un singur punct, este penultima în clasament, iar în runda a şasea va sta.