Petrotub merge bine în amicaluri

petrotub roman
Cantonamentul centralizat de la Agapia le-a priit jucătorilor de la Petrotub Roman, care au început bine seria meciurilor de verificare, deşi pierduseră primul test, 1 – 6 cu Ceahlăul, dar atunci a întâlnit o echipă de liga întâi. De această dată, formaţia lui Vali Avădanei s-a impus marţi, cu 3 – 1, pe terenul colegei de eşalon, CSM Moineşti, formaţie care ocupă poziţia a patra în clasamentul seriei întâi, cu 25 de puncte, tot atâtea cât a acumulat şi gruparea de la malul Moldovei. Romaşcanii au început mai greu disputa de la Moineşti, pe un teren destul de dificil dar fără zăpadă, iar gazdele au deschis scorul relativ repede. Oaspeţii au trecut uşor la controlul jocului şi au egalat în minutul 30, prin Carnariu, în urma unei faze fixe din corner. Petrotub a trecut în avantaj până la pauză, după lovitura de la 11 metri transformată de Daniel Marin şi au închis tabela la 3 – 1, în partea a doua, după ce Pătraşcu a marcat în minutul 65 după o fază clasică de contraatac. S-a terminat 3 – 1 pentru Petrotub, succes care dă încredere şi moral jucătorilor şi antrenorilor înainte de startul părţii a doua. „A fost un joc util pentru noi, iar victoria ne dă speranţe pentru viitorul apropiat. Nu i-am putut folosi la acest amical pe Stahie şi Lupuşoru, accidentaţi, dar cei care au intrat au avut evoluţii apreciate. A semnat şi Rareş Marin, mijlocaşul pe care l-am adus chiar de la Moineşti, s-a integrat perfect în colectiv, dar marţi l-am folosit mai puţin deoarece dorim să vedem la lucru şi jucătorii mai tineri, cum ar fi Rotariu sau Damian. Cred că Marin ne va ajuta mult în retur, atât el cât şi ceilalţi componenţi ai lotului”, a spus la finele jocului tehnicianul oaspeţilor, Vali Avădanei. Petrotub a început disputa de la Moineşti cu Ciuglea, Rotariu, D. Marin, Carnariu, Vlaicu, Petrila, Mateiuc, Popa, Damian, Sofroni şi Harbuzaru, iar pe parcurs au intrat şi ceilalţi jucători convocaţi pentru acest amical. Petrotub şi CSM Moineşti se vor întâlni vineri, cel mai probabil la Cordun, într-un alt joc de verificare.
Poză Claudiu Şerban, căpitanul pietrenilor revine în teren după o lungă şi grea accidentare