Petrotub continuă lupta pentru promovare

petrotub
Marţi s-au disputat partidele rundei a opta din play-off-ul ligii a treia la fotbal unde, în seria întâi, au evoluat şi cele două formaţii din judeţul Neamţ, Petrotub Roman şi Cetatea Tg. Neamţ. După rezultatele înregistrate, Petrotub Roman continuă să spere la promovarea în liga a doua, aflându-se în continuare la două puncte în spatele liderului, FCM Dorohoi, care a câştigat şi ea în etapa a opta.
Petrotub Roman – Ştiinţa Miroslava 3 – 0 (1 – 0)
Pentru a mai spera la primul, fotbaliştii de la Petrotub Roman erau obligaţi să câştige partida de pe teren propriu cu Ştiinţa Miroslava, ceea ce au şi realizat, impunându-se la scor de neprezentare, 3 – 0. În ciuda diferenţei de scor destul de mare, gazdele au avut un meci greu în faţa unei echipe lipsite de orice griji şi care a venit să joace fără presiune la Roman. În aceste condiţii, băieţii lui Vali Avădanei au început mai greu meciul, dar au reuşit să deschidă scorul până la pauză, după reuşita lui Popa din minutul 23. Jocul a fost destul de echilibrat şi în partea a doua până în minutul 71, când Harbuzaru a punctat pentru 2 – 0 şi a risipit orice emoţie privind echipa câştigătoare. În prelungiri, rezerva Ionuţ Enache a închis tabela la 3 – 0 şi Petrotub obţine astfel un succes important, care îl menţine în continuare pe treapta a doua clasamentului. În acest moment, formaţia de la malul Moldovei are 32 de puncte, cu două mai puţin decât liderul, FCM Dorohoi, care a câştigat cu 3 – 1 pe terenul celor de la Bucovina Pojorâta. „A fost un meci destul de greu deoarece am întâlnit o echipă fără niciun obiectiv şi a jucat destul de bine cu noi. Jocul nostru nu a fost dintre cele mai reuşite, băieţii evoluează în continuare sub presiune, pentru că mai avem şanse de promovare, şi asta s-a simţit în evoluţia lor. Dar până la urmă importante sunt cele 3 puncte, care ne menţin cu şanse de promovare. Mai sunt două etape, mai sunt 6 puncte în joc, orice e posibil. Ne jucăm şansa până la final, speranţa moare ultima. Avem acum un joc foarte important, vineri, la Paşcani, să vedem ce se va întâmpla”, a spus după meci antrenorul gazdelor, Vali Avădanei. În partida cu cei de la Miroslava, Petrotub a evoluat cu următorul 11-zece: Ciuclea, Rotariu, D. Marin, Gafiţa, Stahie, Ţapu, Popa, Pătraşcu, R.Marin, Damian şi Harbuzaru, iar după pauză au mai intrat Enache, Petrila, Mateiuc şi Varea. Vineri, de la ora 18, Petrotub joacă în deplasare cu Kosarom Paşcani, iar liderul, FCM Dorohoi, pe terenul celor de la Ştiinţa Miroslava.

Cetatea Tg. Neamţ – Kosarom Paşcani 2 – 2 (1 – 0)
Ghinion curat pentru Cetatea Tg. Neamţ în partida de pe teren propriu cu cei de la Kosarom Paşcani. Într-un meci în care a avut cel puţin 10 ocazii clare de gol, inclusiv o bară şi după ce a condus cu 2 – 0, băieţii lui Ciprian Danciu nu au reuşit decât un egal, 2 – 2 cu trupa din Paşcani. Mai mult, în minutele de prelungiri, oaspeţii puteau da lovitura, la o ocazie imensă, şi puteau pleca cu toate cele 3 puncte de la Tg. Neamţ. Meciul a început perfect pentru gazde care, după o dominare teritorială, au deschis scorul în minutul 32 prin Pavel, care a şutat frumos de la circa 14 metri. Dutciuc a marcat pentru 2 – 0 în minutul 48 şi şi-a făcut astfel un cadou frumos de ziua sa de naştere. Se părea că meciul se îndreaptă spre un succes facil pentru Cetatea, dar Paşcani a redus din handicap în minutul 51 după o eroare în defensiva gazdelor. La 2 – 1, Cetatea a ratat foarte mult, 1 contra 1 cu portarul advers, a avut o bară prin Bucătaru, iar Dutciuc, Bodron şi Pavel nu l-au putut învinge pe portarul advers din situaţii favorabile. Pe fondul acestor ratări, Kosarom a egalat în minutul 76 şi, în loc să se termine 5 sau 6 – 1 pentru gazdel, s-a terminat 2 – 2, după un meci spectaculos cu foarte multe ocazii de gol, în special din partea fotbaliştilor de la Cetatea. „Din păcate ăsta-i fotbalul. Noi am dominat, am avut peste 10 ocazii clare de gol, am marcat doar de două ori, şi s-a terminat 2 – 2. Trebuie să fiu fair-play şi să recunosc că în prelungiri puteam chiar pierde meciul la o ocazie mare a lor. Am avut ghinion, nu am câştigat, dar ne bucurăm că am putut oferi publicului un spectatcol fotbalistic total. Ne dorim să încheiem stagiunea pe locul 3, obiectviul propus din iarnă şi sperăm să realizăm acest lucru”, a declarat preşedintele de la Cetatea, Iulian Roman. Cetatea a abordat jocul de marţi cu următoarea formulă de echipă: Hărăguţă, Huţanu, Macovei, Zavate, Gorea, Pavel, Chirilă, Dutciuc, Bucătaru, Bodron şi Ungureanu şi au mai intrat Sobariu şi Samir. Cetatea a ajuns la 22 de puncte, este pe poziţia a patra în clasament şi va juca vineri, de la ora 18, tot pe teren propriu cu Bucovina Pojorâta.
Ceahlăul 2 a stat
În turneul play out al seriei întâi, Ceahlăul 2 Piatra Neamţ a stat în runda cu numărul 8 pentru că adversarul, FCM Bacău s-a retras din competiţie. În celelalte partide s-au înregistrat rezultatele: Bucovina Rădăuţi – Aerostar Bacău 0 – 2 şi CSM Moineşti – Sporting Suceava 5 – 0. Vineri, de la ora 18, Ceahlăul 2 evoluează în deplasare cu Sporting Suceava.

Ghinion pentru juniorii de la FC Ceahlăul
Fotbaliştii juniori D de la FC Ceahlăul au pierdut cu 3 – 5, după executarea loviturilor de la 11 metri, partida de marţi Sporting Juniorul Vaslui, de la turneul zonal al campionatului naţional, care are loc la Piatra Neamţ. Din păcate, puştii lui Gabi Rădulescu au avut mare ghinion în confruntarea cu vecinii de la vaslui, fiind foarte aproape de victorie. Gazdele au condus cu 3 – 1 la pauză şi au avut 4 – 2 cu 3 minute înainte de finalul jocului. Juniorii de la Vaslui au marcat două goluri pe final după două şuturi de la distanţă, meciul s-a încheiat la egalitate, 4 – 4, iar departajarea s-a făcut în urma loviturilor de la 11 metri. Au executat câte 5 jucători de echipă, gazdele au ratat o singură dată, iar în final s-a terminat 5 – 3. „Din păcate copiii au avut mare ghinion. Au început bine partida, au condus la pauză cu 3 – 1 şi au avut avantaj de două goluri până pe final, însă au fost egalaţi din două şuturi de la distanţă. Asta este, mai avem speranţe de calificare la turneul final, însă totul depinde de ceea ce se va întâmpla în partida dintre Vaslui şi Galaţi, unde ar trebui să se încheie la egalitate, iar Vaslui să piardă la loviturile de departajare. Ne pare rău pentru acest insucces, copiii meritau să câştige, dar fotbalul, mai ales la acest nivel, îşi oferă multe surprize”, a spus după meci Toader Şteţ, coordonatorul centrului de copii şi juniori de la FC Ceahlăul. După victoria la 11 metri, echipa din Vaslui a acumulat două puncte, în timp ce FC Ceahlăul unul singur. În celălalt meci din ziua a doua de întrecere, Oţelul Galaţi s-a impus cu 3 – 0 în faţa celor de la Luceafărul Suceava. În clasament, după două etape, Sporting Juniorul Vaslui este pe primul loc cu 5 puncte, FC Ceahlăul ocupă poziţia a doua cu 4 puncte, pe 3 este Oţelul Galaţi cu 3 puncte, iar pe ultimul loc Loceafărul Suceava fără niciun punct. În ultima zi de concurs, FC Ceahlăul joacă cu Luceafărul Suceava iar Sporting Vaslui cu Oţelul Galaţi, ambele partide disputându-se de la aceiaşi oră, 17 şi 30 de minute.