Patru din patru pentru juniorii de la FC Ceahlăul și ACS Ceahlăul 05

fotbal liga4Cele două formații de la FC Ceahlăul și ACS Ceahlăul 05, înscrise în campionatele de elită la juniori sub 19 ani, respectiv sub 17 ani, au obținut victorii în etapa cu numărul 4, ambele în deplasare. Juniorii A, pregătiți de Lidi Chertic, s-au impus cu 3-0 în deplasare cu LPS Roman, în timp ce juniorii B, sub 17 ani, ai profesorului Florin Axinia, au câștigat cu 4-0 pe terenul celor de la LPS Suceava. Ambele formații au obținut până acum 4 victorii din tot atâtea partide.

LPS Roman – Ceahlăul Piatra Neamț 0-3 (0-1)

Fotbaliștii juniori A de la Ceahlăul Piatra Neamț au obținut cea de-a patra victorie din tot atâtea partide, în campionatul de elită rezervat formațiilor sub 19 ani. Ultima victimă pentru elevii pregătiți de Lidi Chertic este LPS Roman, pe care pietrenii au învins-o chiar acasă la ea cu 3-0, după un meci pe care l-au controlat de la un capăt la altul.

Echipa din Piatra Neamț a început foarte bine confruntarea de la Roman și au deschis scorul după numai 4 minute prin golgheterul Lupei, care a înscris pentru 1-0 încă din minutul 4. Gazdele au mai echilibrat puțin jocul, iar la pauză oaspeții au intrat cu un gol avantaj pe tabela de marcaj. Echilibrul s-a menținut și la începutul reprizei a doua, până în minutul 75, când Ceahlăul a beneficiat de o lovitură de la 11 metri,iar Drăghiceanu nu a ratat de la punctul cu var. La adăpostul a două goluri, juniorii pietreni s-au descătușat, iar până la final au mai marcat o dată, în minutul 84, prin Vasile, care a închis tabela la 3-0, și a stabilit un rezultat de neprezentare pentru echipa din Roman.

Succesul de la Roman este al patrulea consecutiv de la începutul sezonului pentru trupa lui Lidi Chertic, care evoluează în premieră în acest nou campionat de elită, înființat de FRF. „Cred că a fost un joc controlat de la un capăt la altul de formația noastră, am văzut o atitudine bună pe teren a tuturor jucătorilor care au evoluat. Am marcat repede și asta a contat, adversarul a trebuit să alerge după egalare, dar am știut să gestionăm avantajul foarte bine, iar pe finalul meciului ne-am desprins decisiv. Este bine că reușim să ne menținem pe aceiași linie, avem 4 victorii la rând și sper ca asta să ne dea încredere pentru următoarele etape deoarece urmează două jocuri ceva mai dificile. Felicit băieții pentru determinare și pentru acest succes“, a spus antrenorul Lidi Chertic.

În confruntarea de la Roman, FC Ceahlăul a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Câmpeanu – Hebriștean, Olteanu, Mitrofan, Amariei – Mateeș, Barb, Drăghiceanu, Pintilie – Lupei și Mateiciuc, iar după pauză au mai intrat Chelaru, Cristea, Ștefăniță, Roșu, Vasile și Cădere.

După disputarea a patru etape, 4 echipe din seria întâi au maxim de puncte, 12, FC Viitorul, Dinamo, FC Ceahlăul și Farul Constanța, acestea fiind despărțite de golaveraj.

În runda a cincea, FC Ceahlăul va sta deoarece partida de pe teren propriu cu FC Viitorul a fost amânată pentru data de 28 octombrie. Motivul, cei de la Viitorul au convocați mai mulți jucători la loturile naționale de juniori ale României. În aceste condiții, următorul meci pentru juniorii pietreni va fi pe 4 octombrie, în deplasare, cu Farul Constanța.

Obiectiv, locurile 1-5

Campionatul de elită rezervat juniorilor sub 19 ani este nou înființat de FRF, are două serii a câte 12 formații și se va juca după sistemul tur-retur. Primele două clasate din cele două serii se califică direct la turneul final, iar începând cu luna aprilie, când se încheie sezonul, începe Cupa României la elită. FC Ceahlăul face parte din seria est, are ca principal obiectiv locurile 1-5, iar antrenorul Lidi Chertic are la dispoziție pentru acest sezon un lot format din 18 jucători. Majoritatea sunt jucătorii născuți în anul 1998 cu care antrenorul lucrează de aproximativ 10 ani, iar alții provin de la grupa profesorului Gelu Chertic. Șapte dintre componenții lotului evoluează și pentru prima echipă a Ceahlăului în liga a doua, portarii Câmpeanu și Chelaru, și jucătorii de câmp Lupei, Barb, Pintilie, Drăghiceanu și Nedelcu. „Este un lot echilibrat format din jucătorii pe care îi cunosc foarte bine. Sunt băieți muncitori și vor să se afirme. Ne place acest campionat de elită, care este format din cele mai bune formații din țară la această categorie, vrem să facem o figură cât mai frumoasă și de ce nu să sperăm la primele locuri“, a spus antrenorul Lidi Chertic.

Până acum, FC Ceahlăul a bătut cu 2-1 pe Chindia Târgoviște, cu 8-0 pe CSS Botoșani, cu 3-2 pe FC Voluntari și cu 3-0 pe LPS Roman.

12. CSS Botoșani  4  0  0  4  2-20  0p

LPS Suceava – ACS Ceahlăul 05 Piatra Neamț 0-4 (0-1)

Victorie categorică și pentru juniorii B de la ACS Ceahlăul 05, care s-au impus cu 4-0 în deplasarea de la Suceava, unde a întâlnit pe LPS din localitate. Confruntarea din Bucovina a început mai echilibrat, însă oaspeții au reușit să intre cu un gol avantaj la vestiare, după ce Vântu a înscris pentru 1-0. Partea a doua a fost una mult mai bună pentru elevii lui Florin Axinia, care au mai înscris alte 3 goluri prin Crețu, care a reușit o dublă și Juncu, care a închis tabela la 4-0.

Victoria de la Suceava este a patra consecutivă pentru tinerii fotbaliști pietreni, care conduc în clasamentul seriei est cu maxim de puncte. „A fost un joc bun din partea elevilor mei, care s-au dăruit și au avut atitudine. Meciul ni l-am făcut ușor încă din prima repriză când am marcat primul gol, am dominat jocul teritorial și nu le-am lăsat spații prea mari adversarului. Îi felicit și sper să o țină tot așa“, a spus antrenorul Florin Axinia.

În disputa de la Suceava acesta a folosit următoarea formulă de echipă: Cotună – Zaharia, Hociung, Palaghie, Albu – Șoimaru, Smău, Vântu, Crețu, Juncu – Ciobanu, iar după pauză au mai intrat Ștefănoaia, Arghir, Pântea, Monac și Crăciun.

După 4 runde, ACS Ceeahlăul 05 este singura echipă din seria est cu maxim de puncte, are 11 goluri marcate și doar 4 primite. La fel ca și juniorii A, și băieții lui Florin Axinia fac parte din seria est a juniorilor B, o serie cu 12 formații, dintre care primele două clasate merg la turneul final. Lotul pietrean este format din 19 jucători, același pe care Florin Axinia l-a avut la dispoziție și în anii trecuți, cu singură excepție, Giani Crețu, care a venit de la grupa profesorului Gabi Rădulescu.

Obiectivul pentru acest campionat de elită este locurile 1-6. „Este un lot omogen, îi cunosc pe toți jucătorii pentru că lucrăm de mai mulți ani împreună și au mult potențial. Este o serie echilibrată, cu cele mai bune formații din țară, iar obiectivul nostru este unul realizabil. Am început perfect pentru că ne-am pregătit bine în această vară și vreau ca acești băieți să confirme la acest nivel“,  a mai spus Florin Axinia.

Restanța cu FC Viitorul a fost programată pentru data de 7 octombrie, iar următorul meci pentru ACS Ceahlăul 05 este în deplasare cu Farul Constanța.