Pas cu stângul în campionat

HC Zalău – HCM Roman 23-21 (14-12)

Handbalistele de la HCM Roman au debutat cu stângul în noua stagiune a Ligii Naționale, după ce au pierdut în runda inaugurală cu 21-23 confruntarea din deplasare cu HC Zalău, echipa pregătită de fostul tehnician al naționalei României, Gheorghe Tadici. După o pregătire de vară foarte bună și după mai multe meciuri amicale reușite, elevele lui Florentin Pera și Viorel Lazăr erau îndreptățite să spere la un rezultat favorabil la Zalău, cei drept pe un teren în care nu prea au câștigat.

Oaspetele au început bine meciul și în minutul 4 conduceau cu 3-1. Gazdele au egalat la 4, în minutul 11, iar fetele de la Roman au mai condus o singură dată până la final, în minutul 20, când aveau 9-8. Din păcate, eliminările de două minute din tabăra romașcancelor au făcut ca HC Zalău să treacă în avantaj, iar la pauză să conducă cu 14-12. În partea a doua, gazdele s-au dus și la 4 goluri diferență, scor 19-15, însă Romanul, grație unei evoluții excelente în poartă a lui Tereza Tamaș, au redus din handicap în minutul 49, scor 18-20. Totuși, formația de la malul Moldovei a ratat destul de mult la poarta adversă, gazdele au beneficiat și de două aruncări de la 7 metri, ambele transformate, iar cu două minute înainte de final scorul era 23-19 pentru HC Zalău. Oaspetele au mai înscris de două ori consecutiv dar nu au mai putut face nimic pentru a obține măcar un rezultat de egalitate și partida s-a încheiat 23-21 pentru HC Zalău. Cea mai bună marcatoare din tabăra oaspetelor a fost muntenegreanca Toskovic, autoare a 8 goluri. Celelalte goluri au fost marcate de Stoleru 5, Glibko 4, Ivan 2, Iuganu și Chitacu câte un gol, în timp ce de la gazde s-a remarcat Constantinescu cu 6 reușite. HCM Roman pierde primul meci din campionat și va susține următorul joc pe teren propriu, miercuri, 2 septembrie, în runda interimară cu numărul 2, când va da piept cu HCM Râmnicu Vâlcea. Până la închiderea ediției, în celelalte partide ale primei etape s-au consemnat rezultatele: Rapid București – CSM Ploiești 29-46, Dunărea Brăila – SCM Craiova 33-29, HCM Râmnicu Vâlcea – Corona Brașov 28-29 și Alba Sebeș – Unirea Slobozia 22-25.