Păcat de arbitraj

hcf2
HCF Piatra Neamţ – Şc. 181 Bucureşti 20 – 26 (11 – 13)
Handbalistele de la HCF Piatra Neamţ au încheiat cu un eşec anul 2013. În ultima etapă din turul diviziei A, fetele pregătite de Dan Valentin au cedat cu 20 – 26, disputa de la sala Polivalentă, cu Şc. 181 Bucureşti, una dintre formaţiile din seria A care şi-au anunţat în actuala stagiune pretenţiile la promovarea pe prima scenă handbalistică. Formaţia din Piatra Neamţ putea obţine un rezultat favorabil în meciul cu echipa din capitală, dacă nu interveneau cei doi cavaleri ai fluierului din Suceava care, în multe momente ale jocului, au luat decizii nefavorabile gazdelor. Sandu şi compania au început foarte bine întâlnirea, au condus cu 6 – 2 şi 9 – 5 dar, în minutul 20, arbitrii Nicolaevici şi Senciuc au oprit jocul, într-un moment favorabil pentru HCF, deoarece au decis că mingea de joc trebuie schimbată. „A fost un moment ciudat, când noi controlam jocul, dar cei doi arbitri au decis să schimbe mingea, deşi noi folosim la meciurile de pe teren propriu două mingi bune, dar lor li s-a părut că acestea nu sunt bune. Am protestat, am primit două minute de eliminare şi, în consecinţă, am fost nevoit să scot o jucătoare de pe teren. În aceste condiţii, oaspeţii au revenit şi la pauză au avut un avantaj de două goluri pe tabela de marcaj, scor 13 – 11”, a spus tehnicianul pietrean, Dan Valentin. Formaţia din Piatra Neamţ a jucat bine şi în repriza a doua, s-a mers de la egal la egal până în minutul 50. Atunci, şi pe fondul unei evoluţii mai slabe a formaţiei pietrene, şi din cauza unor alte greşeli de arbitraj, formaţia din capitală s-a desprins decisiv, iar în final s-a impus la diferenţă de şase goluri, scor 26 – 20. „Trebuie să recunosc că în ultimele 10 minute am evoluat destul de slab, dar cei doi arbitri şi-au intrat din nou în rol şi au luat câteva decizii eronate. Ne-au scos mingea din poartă deoarece s-a considerat că am pasat greşit, am fost privaţi de o aruncare de la şapte metri şi, pe acest fond, formaţia oaspete a profitat şi s-a impus în final. Am fost ameninţat tot timpul de cei doi arbitrii că voi primi cartonaş roşu dacă voi protesta, per total a fost un arbitraj care a influenţat rezultatul final”, a mai spus Dan Valentin. HCF a jucat foarte bine timp de 50 de minute şi a avut o primă repriză excelentă, apreciată la final şi de banca tehnică a echipei oaspete. Cea mai bună marcatoare de la gazde a fost Raluca Sandu, autoare a opt goluri, iar Hriţcu, Lungu şi Rotaru au marcat câte patru goluri. După acest eşec la ultimul meci din tur, handbalistele de la HCF iernează pe poziţia a opta în clasamentul seriei A, cu 12 puncte, după patru succese, toate obţinute în deplasare. „Consider că este un loc destul de bun dacă ţinem cont de bugetul pe care îl avem, de condiţiile de pregătire din vară şi de diferenţa de valoare dintre adversare. Cred că echipele de pe primele cinci, şase locuri au bani foarte mulţi şi beneficiază de loturi foarte valoroase, în comparaţie cu formaţiile din partea a doua a clasamentului. Adversara noastră, Şc. 181 Bucureşti, vrea să promoveze în acest sezon dar, dacă joacă cum a făcut-o astăzi cu noi, nu are nicio şansă. Le-am dat pauză fetelor până luni, pentru refacere şi apoi ne întoarcem la antrenamente. Vor avea câteva zile libere de sărbători, după care revenim la pregătiri, deoarece returul începe destul de repede, pe data de 25 ianuarie”, a mai ţinut să precizeze Dan Valentin. Tot în ultima etapă din turul diviziei A s-au înregistrat rezultatele: Danubius Galaţi – Activ Plopeni 22 – 23, Universitatea Bucureşti – Unirea Slobozia 22 – 24, CSH Buzău – Ştiinţa Bacău 38 – 27, Universitatea Târgovişte – Dunărea Giurgiu 19 – 30 şi Rapid Bucureşti – Spartac Bucureşti 31 – 21.
1. Unirea Slobozia 11 10 1 0 276-239 31p
2. CSH Buzău 11 10 0 1 358-282 30p
3. Şc. 181 Bucureşti 11 8 2 1 348-279 26p
4. Universitatea Bucureşti 11 6 1 4 324-268 19p
5. Ştiinţa Bacău 11 6 1 4 299-275 19p
6. Danubius Galaţi 11 6 1 4 269-231 18p
7. Rapid Bucureşti 11 6 0 5 367-344 15p
8. HCF Piatra Neamţ 11 4 0 7 255-288 12p