Old-Boys Ceahlăul a câştigat „Stânca Şerbeşti”

mini Generaţia de aur de la FC Ceahlăul a câştigat cea de-a doua ediţie a Cupei „Stânca Şerbeşti” la minifotbal, competiţie organizată la finele săptămânii trecute cu ocazia zilelor comunei Ştefan cel Mare. Iniţiată de primarul Sorin Ouatu şi de Gelu Crăcană, fostul ofiţer de presă de la FC Ceahlăul, ediţia din acest an avut 6 formaţii, de tineret şi old-boys, de la FC Ceahlăul, Ştefan cel Mare, Girov, Dămuc, Ghigoieşti şi Ştefan cel Mare – tineret. Disputată în spiritul fari-play-ului şi într-un cadru de sărbătoare, turneul de minifotbal de la Ştefan cel Mare a fost adjudecat şi în acest an de jucătorii din perioada de glorie a clubului Ceahlăul, cum ar Ovidiu Marc, Costel Ilie, Valentin Avădanei, Alexandru Forminte sau Florin Anton. S-au jucat două reprize a câte 20 de minute, fiecare echipă a fost formată din 5 jucători şi un portar, iar după rezultatele înregistrate, old-boys Ceahlăul s-a clasat pe primul loc, echipa locală de old-boys de la Ştefan cel Mare s-a situat pe poziţia a doua, iar formaţia din Girov a urcat pe ultima treaptă a podiumului. La final, echipele câştigătoare au primit cupe, diplome şi mingi din partea organizatorilor, după care toţi oaspeţii au fost urcaţi în caleaşcă şi au fost duşi pe dealul de lângă stânca Şerbeşti, unde au luat parte la zilele comunei. Aceştia au fost răsplătiţi cu câte un grătar oferit de gazde pentru efortul depus şi au analizat la cald evoluţiile personale de la acest turneu. „A fost o reuşită şi ediţia din acest an. Toate echipele participante au avut prestaţii foarte bune şi le mulţumesc jucătorilor din generaţia de aur de la FC Ceahlăul pentru că ne-au onorat cu prezenţa şi în acest an. Am făcut mişcare, ne-am simţit bine, copiii de la noi au făcut poze cu foştii jucători de la Ceahlăul, iar la final ne-a destins cu muzică şi voie bună pe dealul de la stânca Şerbeşti. Vrem şi sperăm ca acest turneu să devină unul de tradiţie, iar cei care vin la noi să se simtă foarte bine”, a spus organizatorul, Gelu Crăcană. Vineri, tot cu ocazia zilelor comunei Ştefan cel Mare, s-a organizat şi un concurs de cros, unde au participat 150 de elevii de la şcolile din comună. Cei din clasale 1 – 4 au alergat pe distanţa de 400 de metri, iar cei de la 5 – 8, pe distanţa de 1,1 km, iar participanţii au fost recompensaţi cu tricouri, şepci şi sacoşe cu dulciuri.