Oină: Nemţeni la Cupa Regelui

* Biruinţa Gherăeşti s-a clasat a doua la competiţia celor mai bune echipe româneşti, popularizată în toată Europa datorită patronajului Regelui Mihai

* Nemţenii au şi nemulţumiri: organizatorii nu au respectat regulamentul concursului

Cupa Regelui, cum a fost denumită Supercupa României din acest an, a adus sportului naţional o promovare de care nu a avut parte niciodată. Implicarea familiei regale a României a făcut ca întrecerea de duminică, desfăşurată pe stadionul Arcul de Triumf, din Bucureşti, să se bucure de un interes mare din partea mediei naţionale. Imaginile competiţiei din capitală au ajuns în toată Europa, unde oina este aproape necunoscută.

Startul competiţiei a fost dat de principele Nicolae, nepotul Regelui Mihai, care a oferit şi tricourile de campioni, cu autograf, realizate de creatorul Cătălin Botezatu.

Participantă în calitate de câştigătoare a Cupei Satelor, Biruinţa Gherăeşti s-a clasat a doua, după Frontiera Constanţa, pe care a învins-o cu 17-16, şi înaintea lui Dinamo, în faţa căreia a pierdut cu 16-18. Practic, cele trei formaţii au încheiat turneul cu acelaşi număr de puncte, 4, iar departajarea s-a făcut la punctaveraj. Spre nemulţumirea nemţenilor şi probabil nu doar a lor, deoarece regulamentul stabilit înainte de concurs prevedea altceva.

„S-a stabilit ca, în caz de egalitate la puncte, să se execute câte 5 lovituri de baston. S-a renunţat din lipsă de timp, deşi departajarea nu ar fi durat mai mult de 15 minute. Păcat, pentru că a fost o competiţie frumoasă. Meciurile au fost disputate şi s-au prelungit mult peste calculele organizatorilor”, a precizat preşedintele Biruinţei Gherăeşti, Adrian Andrei.

Nemţenii au fost şi nedreptăţiţi la festivitatea de închidere. Biruinţa a fost premiată ca echipa de pe locul trei. După ceremonie, nemţenii au făcut schimb de medalii şi trofee cu Straja Bucureşti, iar diplomele le-au corectat cu markerul.

În ciuda acestor neajunsuri organizatorice, cei de la Biruinţa s-au bucurat de aerul special al Supercupei.

„Ne-au sunat oameni plecaţi afară să ne spună că ne-au văzut la ştiri. Ne-am bucura ca oina să aibă parte cât mai des de o astfel de promovare. Este sportul nostru naţional şi merită mai mult interes”, a mai declarat Adrian Andrei.

Următoarea competiţie de amploare va avea loc la Gherăeşti, în perioada 25-26 mai, când se desfăşoară turneul regulat al Campionatului Naţional, la care sunt aşteptate 10 echipe.