Oboseala şi-a spus cuvântul

h romanCorona Braşov – HCM Roman 25 – 15 (11 – 7)

Handbalistele de la HCM Roman au pierdut la o diferenţă de 10 goluri, scor 15 – 25, confruntarea restanţă din etapa a 19-a a Ligii Naţionale, susţinută miercuri seară, în deplasare, cu Corona Braşov. Din păcate, elevele lui Florentin Pera şi Viorel Lazăr au acuzat oboseala ultimelor partide, din campionat şi Cupa Cupelor, şi nu au putut ţine piept unui adversar care are în lot 9 jucătoare la loturile naţionale, decât în prima repriză. Gazdele au condus cu 2 – 0 în startul partidei, însă HCM a revenit şi s-a dus la 5 – 3, iar echilibrul pe tabelă s-a menţinut până în minutul 26, când scorul a fost egal, 7 – 7. Formaţia braşoveană a avut un final de repriză foarte bun, timp în care a marcat de 4 ori, fără a primi niciun gol. A fost 11 – 7 la pauză, avantaj mărit de Corona în partea a doua, care a condus cu 18 – 11, în minutul 49, 21 – 12, în minutul 54, pentru ca la final să obţină un succes destul de lejer cu 25 – 15. Două dintre cele mai bune jucătoare de la Roman în partida din Danemarca, Băbeanu şi Toskovic, nu au avut aceleaşi evoluţii la Braşov, iar ineficienţa lor s-a reflectat la final şi pe tabela de marcaj, iar trupa din Roman a înregistrat una dintre cele drastice înfrângeri din actuala stagiune. Cea mai bună jucătoare de la formaţia gazdă a fost Zamfir cu 8 goluri, iar Brădeanu şi Neagu au înscris câte 4 goluri. De partea cealaltă, Carmen Stoleru a fost cea mai eficientă jucătoare din tabăra romaşcană, cu 6 reuşite, în timp ce celelalte goluri au fost marcate de Iuganu 5, Toskovic 2, Băbeanu şi Agrigoroaei câte un gol. „Am avut doar 12 jucătoare apte şi am reuşit să facem faţă disputei doar o jumătate de meci. Ne aşteptam la o prestaţie mai bună după jocul din Danemarca. S-a resimţit foarte mult oboseala, după două nopţi nedormite, 20 de ore în autocar şi era greu să emitem pretenţii. Nu poate fi scuzat faptul că s-au ratat 6 aruncări de la 7 metri şi alte 8 situaţii din postură de singur cu portarul. Am căzut în partea a doua, nu am mai reuşit să păstrăm intensitatea şi îmi pare rău că nu am reuşit un joc bun până la capăt. Îmi asum răspunderea pentru acest rezultat nefavorabil, însă sper ca jucătoarele să conştientizeze că fără concentrare şi determinare constante nu te poţi menţine în partea de sus a clasamentului. Trebuie să trecem cât mai repede peste acest moment”, a spus după joc principalul romaşcan, Florentin Pera. După eşecul de la Braşov, HCM Roman a rămas cu 35 de puncte şi se menţine în continuare pe poziţia a cincea în clasament. Pentru fetele de la Roman urmează un alt meci foarte greu, duminică, de la ora 11, pe teren propriu, cu campioana şi liderul HCM Baia Mare. În celălalt meci restant din etapa a 19-a, HCM Baia Mare s-a impus cu 37 – 20 în disputa de acasă cu lanterna, Mureşul Tg. Mureş.