Obiectiv nerealizat

Handbalistele junioare II de la LPS Piatra Neamț au ratat calificarea la turneul semifinal cu numărul 2, al campionatului național, după ce s-au situat doar pe locul al treilea în grupă, la primul turneu semifinal, care a avut loc la finele săptămânii trecute la Pitești. Deși erau favorite să obțină cel puțin locul 2 în serie, după un sezon regulat foarte bun, elevele pregătite de Luminița Ciocârlan și Crina Maxim au obținut o singură victorie și au înregistrat două eșecuri la competiția de la Pitești, rezultate insuficiente pentru a accede în faza superioară a campionatului. Gafton și compania au început vineri turneul de la Pitești, când au evoluat împotriva fetelor de la HCM Baia Mare, formație care încheiase sezonul regulat pe locul 3 în serie.

Din păcate, fetele de la Piatra Neamț au pierdut acest prim duel la o diferență de 6 goluri, scor 19-25, după ce la pauză, băimărencele au condus cu 11-8. Totuși, eșecul din prima zi nu le-a demoralizat pe sportivele pietrene, care sâmbătă au făcut un joc mult mai bun în fața celor de la LPS Sebeș, echipă pe care a învins-o în final cu 28-26, după ce la pauză adversarul a condus cu 15-14. Formația din Piatra Neamț avea un succes și un eșec după două zile de concurs, și depindea doar de ea să obțină biletele pentru faza superioară a competiției, în confruntarea cu gazdele de la Dacia Mioveni. Din păcate, handbalistele de la Piatra Neamț au pierdut duminică cu la o diferență destul de mare, 9 goluri, scor 14-23, în fața celei mai bune grupări din serie, care în final a câștigat grupa din care a făcut parte.

După o primă repriză destul de echilibrată, încheiată doar 10-7 pentru fetele de la Mioveni, în partea a doua, junioarele II de la Piatra Neamț au cedat în totalitate și au pierdut în cele din urmă cu 23-14, ratând astfel calificarea la turneul semifinal cu numărul 2. Fără Georgiana Stoian, accidentată, și cu Alina Hanganu care nu a putut evolua la potențial maxim, junioarele II de la LPS Piatra Neamț se opresc în acest sezon doar aici, adică la primul turneu semifinal, o performanță destul de bună pentru tânăra echipa de la LPS, dar care sigur avea potențial să ajungă mai sus, poate chiar în fazele finale ale campionatului.

Elevele pregătite de Luminița Ciocârlan și Crina Maxim care au dus greul în actuala stagiune sunt Antonia Câmpianu, Sandra Hoșteanu și Teona Ionică – portari, Antonia Gafton, Bianca Ciolpan, Andreea Radu, Petronela Dâdă, Roberta Cheler, Dana Anistoroaie, Ștefania Baiu, Bianca Bogdan, Brândușa Tănăselea, Alina Hanganu, Georgiana Ciolpan și Georgiana Stoian – jucătoare de câmp.

Din grupa întâi, unde a evoluat și LPS Piatra Neamț, la cel de-al doilea turneu semifinal s-au calificat Dacia Mioveni și HCM Baia Mare. Celelalte formații calificate în faza superioară a campionatului național sunt, CSM București, CS Olimpic Târgu Mureș, CSM Ploiești, CSS Viitorul Cluj, CSS Caracal, Energetic Râmnicu Vâlcea, Danubius Galați, CSS Petroșani, LPS Brăila, CS Marta Baia Mare, Șc. 181 București, LPS A Slatina, Corona Brașov și CSS 2 București.

Rezultate, turneu Pitești

LPS Sebeș – Dacia Mioveni 20-28 (8-11)

LPS Piatra Neamț – HCM Baia Mare 19-25 (8-11)

Dacia Mioveni – HCM Baia Mare 24-21 (12-6)

LPS Sebeș – LPS Piatra Neamț 26-28 (15-14)

LPS Piatra Neamț – Dacia Mioveni 14-23 (7-10)

HCM Baia Mare – LPS Sebeș 26-22 (15-7)

1.Dacia Mioveni  3  3  0  0  75-55  9p

1. HCM Baia Mare 3 2  0  1  72-65  6p
  2. LPS Piatra Neamț 3 1  0  2  61-74  3p
  3. LPS Sebeș 3 0  0  3  68-82  0p

Evoluții neconvingătoare

Handbaliștii juniori I de la LPS Piatra Neamț au obținut o victorie și au înregistrat două eșecuri, la primul turneu zonal de sală, care a avut loc week end-ul trecut la Sfântu Gheorghe. Juniorii I de la Piatra Neamț au stat joi, în prima zi de concurs, iar vineri au jucat cu LPS Onești, cea mai slabă formație din seria întâi. După un meci în care nu avut deloc emoții, Bibirig și compania s-au impus în final la o diferență de 8 goluri, scor 34-26, după ce la pauză au condus 16-11. Sâmbătă a urmat un rezultat mai puțin așteptat pentru băieții de la Piatra Neamț, care au cedat la o diferență de două goluri, scor 23-25, în fața vecinilor de la LPS Iași, formație aflată în clasament în spatele pietrenilor. Handbaliștii de la LPS au plătit tribut evoluției slabe din prima repriză, când ieșenii au condus la pauză cu 14-8, au încercat să revină în partea a doua, dar nu au avut tăria necesară să se apropie la mai puțin de două goluri. S-a terminat 25-23 pentru LPS Iași, eșec care i-a nemulțumit atât pe jucători cât și pe antrenori. Duminică, în fața celei mai puternice grupări din serie, Știința Bacău, handbaliștii pietreni au pierdut fără drep de apel, la o diferență destul de mare, de 13 goluri, scor 32-45. La pauză, băcăoanii au condus cu 27-15. Așadar, LPS Piatra Neamț încheie turneul jucat pe teren neutru, la Sfântu Gheorghe, cu o victorie și două eșecuri, iar după aceste rezultate a pierdut poziția a doua în clasament, în dauna celor de la LPS Vaslui. LPS Piatra Neamț are în acest moment 31 de puncte, este sigură de calificarea la primul turneu semifinal, iar la jumătatea săptămânii viitoare va evolua la ultimul turneu de sală zonal, unde va întâlni pe LPS Suceava, LPS Roman și LPS Vaslui.

Rezultate, turneu Sfântu Gheorghe

LPS Piatra Neamț – LPS Onești 34-26 (16-11)

LPS Piatra Neamț – LPS Iași 23-25 (8-14)

LPS Piatra Neamț – Știința Bacău 32-45 (15-27)

Cimentul are meci greu acasă

Astăzi se vor disputa ultimele 3 partide din etapa a 22-a a diviziei A de handbal masculin, rundă în care este implicată doar Cimentul Bicaz, în condițiile în care LPS Piatra Neamț va sta deoarece adversarul, ACS Alexandria, s-a retras din campionat. Băieții lui Sorin Baciu vor avea o misiune astăzi deoarece vor primi pe teren propriu vizita Științei Bacău, a treia clasată din seria întâi, formație cu șanse mari să promoveze în Liga Națională. De partea cealaltă, băieții de la Bicaz vin după un sezon destul de modest, iar în 20 de meciuri au înregistrat doar două victorii. În consecință, gruparea bicăjeană este ultima în clasament, cu minus două puncte, fiind penalizată pentru neprezentarea la un meci, dar și pentru nerespectarea cerinței de vârstă. Cimentul nu a stat și nu stă bine nici la capitolul financiar, iar subțirimea lotul a dus la aceste rezultate. Runda trecută, handbaliștii de la Bicaz au pierdut la un scor mai rar întâlnit în acest sport, 28-73 pe terenul liderului, Dobrogea Sud, iar Știința Bacău s-a impus fără emoții în jocul de pe teren propriu cu Poli Iași. Pe lângă Dobrogea Sud, adversarul de astăzi al Cimentului și CSU Suceava, sunt echipele cu cele mai mari șanse din serie să promoveze pe prima scenă handbalistică. Meciul tur de la Bacău a fost câștigat de gazde cu 10-0 la masa verde, pentru că oaspeții nu s-au prezentat. Confruntarea de astăzi de la Bicaz se joacă de la ora 15, în sala Bicaz Chei, și va fi arbitrată de cuplul, Badeliță – Popovici, din Suceava și Botoșani. Până acum, în etapa a 22-a s-au consemnat următoarele rezultate, CSU Târgoviște – Vicov Bucovina 36-35, Poli Iași – Farul Constanța 31-38 și HC Buzău – CSU Suceava 27-25. Celelalte jocuri programate astăzi sunt, CSM II București – GSIP Moreni și Atletico Alexandria – Dobroea Sud.