Astra Giurgiu – Ceahlăul Piatra Neamţ 0 – 0 (0 – 0)
Stadion: Marin Anastanovic, teren bun, timp răcoros, spectatori cca 1500
Astra: Coman – Măţel, Ben Youssef, Găman, Junior Morais – Seto, Laban, Enache(Budescu 46), Cristescu, William(Yazalde 79) – Ivanovski(Bukari 63). Antrenor Daniel Isăilă
Ceahlăul: Jovic – Dumitraş, Cânu, Ichim, Cazan(Rusu 74) – Achim, Onciu, Popadiuc(Chitoşcă 55), Gheorghiu – Jula(Marc 62), Golubovic. Antrenor Vasile Miriuţă
Cartonase galbene: Laban, Ben Youssef – Jula, Marc, Jovic, Chitoşcă
Arbitrii: Alexandru Tudor (central) – Aurel Ioniţa, Sebastian Stoianov (asistenţi) – Eduard Ioniţă (rezervă)
Ceahlăul şi-a îndeplinit obiectivul pentrun meciul din etapa a o opta a ligii întâi, şi a plecat cu un punct preţios de pe terenul celor de la Astra Giurgiu, după un meci alb, încheiat la egalitate, scor 0 – 0. Surprinzător, deşi nu au câştigat în faţa Ceahlăului, jucătorii de la Astra au ajuns lideri în liga întâi, cu 16 puncte, tot atât cât are şi Steaua, dar cu un golaveraj superior. Partida de luni seară, de la Giurgiu, a fost una destul de echilibrată în prima repriză, dar gazdele au avut mai multe situaţii de gol la poarta adversă. Laban i-a dat pentru prima oară emoţii lui Jovic, când a şutat din lateral, dar portarul pietrean a respins. Tot gazdele au fost mai periculoase, în minutul 28, când Cristescu a centrat pentru Ivanovski în careu, dar Cânu, bine plasat, a respins din faţa porţii. Cea mai mare situaţie de gol a oaspeţilor s-a petrecut cu 3 minute înainte de pauză, atunci când Golubovic a şutat cu stângul din careu, dar Coman a reţinut fără emoţii. După un prim act mai echilibrat, gazdele au avut o repriză a doua mult mai bună, şi pe fondul retragerii oaspeţilor în defensivă, şi şi-au creat mai multe situaţii de gol la poarta inspiratului Jovic. Tehnicianul Astrei, Daniel Isăilă, l-a schimbat la pauză pe Enache cu golgheterul Budescu, şi acesta a creat mai multe faze de gol, dar de fiecare dată apărarea, sau goal-kepper-ul pietrean, s-au opus deschiderii scorului. Budescu, William sau Yazalde au avut situaţii bune de a marca, dar cea mai mare ocazie a gazdelor i-a aparţinut, în prelungiri, fundaşului Găman, care a reluat spectaculos din centrarea lui Măţel, dar Jovic a scos de sub transversală. S-a terminat, 0 – 0, după un meci în care trupa lui Vasile Miriuţă a evoluat perfect din punct de vedere tactic şi a plecat cu un punct de pe stadionul unde doar Petrolul s-a impus în acest campionat. „Sunt foarte mulţumit cu un punct, în condiţiile în care am evoluat la Astra, o echipă foarte bună, alături de Steaua şi Petrolul, după mine la ora actuală cele mai puternice formaţii din liga întâi. Echipa mea a jucat foarte bine, chiar dacă ne-au dominat în unele momente, în a doua repriză, am stat foarte bine tactic şi sunt foarte mulţumit de jucătorii mei, care au demonstrat încă o dată că ne putem bate cu oricare echipă din România”, a spus la finalul jocului, antrenorul Vasile Miriuţă. De partea cealaltă, gazdele, deşi după acest rezultat au urcat pe primul loc în clasament, erau nemuţumite de rezultatul final. „O primă repriză slabă, am avut 2 – 3 situaţii de a marca, dar nu am înscris. În partea a doua nu am putut marca, nu avem ce să spunem, am ratat ocazii peste ocazii. Asta e, ce să facem, mergem mai departe”, a spus la final, preşedintele Astrei, Dinu Gheorghe.