Obiectiv atins pentru junioarele 1

handbal junioareHandbalistele junioare 1 de la LPS Piatra Neamţ au debutat perfect în noul an, după ce au obţinut două victorii din tot atâtea partide la primul turneu din retur, care s-a desfăşurat la finele săptămânii trecute la Oneşti. Formaţia pregătită de Constantin Rusu s-a impus cu 26 – 24 în faţa vecinelor de la CSS Bacău şi cu 43 – 22 în faţa codaşei, LPS Suceava, şi cu 15 puncte acumulate, au ajuns în coasta fetelor de la Botoşani, echipa de pe locul 4, ultimul care permite calificarea la turneul semifinal. Cel mai important meci pentru echipa din Piatra Neamţ la turneul de la Oneşti a fost primul, cel cu rivalele de la Bacău. Pietrencele aveau nevoie de victorie în acest joc, atât pentru a răzbuna eşecul din tur, când au pierdut pe teren propriu, dar şi pentru a se apropia de obiectivul stabilit, calificarea la turneul semifinal. Din păcate, începutul de meci nu a fost unul favorabil pentru Bucătaru şi compania, care au avut o primă repriză mai modestă, iar la pauză erau conduse la o diferenţă de 4 goluri, scor 15 – 11 pentru formaţia din Bacău. Junioarele 1 de la LPS Piatra Neamţ au avut însă o parte a doua excelentă, poate cea mai bună repriză din actuala stagiune, au reuşit să întoarcă rezultatul şi, într-un final dramatic, s-au impus la o diferenţă de două goluri, scor 26 – 24. Partea a doua a reprizei secunde a fost dominată clar de echipa lui Constantin Rusu, însă finalul a fost pe muchie de cuţit. Pietrencele au condus cu 25 – 24, dar au ratat o aruncare de la 7 metri şi o situaţie clară pe semicerc. Cu toate acestea, formaţia din Piatra Neamţ s-a apărat foarte bine la 3 atacuri ale băcăoancelor, iar cu 5 secunde înainte de ultimul fluier a marcat golul izbăvitor, care a şi stabilit scorul final, 26 – 24. Partida cu CSS Bacău, în care Diana Rusu, Daniela Bucătaru şi junioara 2, Raluca Focşăneanu, au fost cele mai bune de pe teren, a adus 3 puncte mari grupării pietrene, care astfel a trecut în clasament chiar peste trupa băcăoană. „Meciul cu Bacăul a reprezentat ultima şansă de calificare pentru noi la turneul semifinal şi trebuia neapărat să câştigăm, după ce adversarul ne-a învins acasă în tur. Am avut un început prost de meci, dar în partea a doua, jucătoarele s-au întrecut şi au realizat un joc aproape perfect. Pot spune că în repriza a doua, elevele mele au arătat pentru prima dată ca o adevărată echipă şi ca un adevărat grup. Le-am dat puţine oportunităţi adversarului, ne-am apărat bine şi am înscris atunci când trebuia. Cred că dacă vom gestiona bine partidele din retur, şi în special cele de pe teren propriu, ne putem califica lejer la turneul semifinal. Ne putem desprinde la 3 puncte de echipa din Botoşani, şi chiar la egalitate de puncte, avem meci direct câştigat şi golaveraj mai bun decât formaţia din nordul Moldovei”, a spus profesorul Constantin Rusu. În ziua a doua, junioarele 1 pietrene au avut un meci de antrenament cu formaţia din Suceava, pe care a învins-o la o diferenţă de 21 de goluri, scor 43 – 22. Handbalistele junioarel 1 de la LPS Piatra Neamţ au în acest moment 15 puncte, sunt pe poziţia a cincea în clasament, şi vor susţine primul meci din retur miercuri, 4 februarie, în deplasare, cu LPS Roman, liderul seriei întâi.

1.LPS Roman  12  10  0  2  489-330  30p

2. HC Buhuşi  12  9  0  3  401-316  27p

3. LPS Vaslui  12  9  0  3  379-333  27p

4. LPS Botoşani  12  5  0  7  394-394  15p

5. LPS Piatra Neamţ  12  5  0  7  321-360  15p

6. CSS Bacău  12  4  0  8  355-345  12p

7. LPS Suceava  12  0  0  12  170-431  0p