O STANĂ PREA TARE PENTRU LIDER

stana 1

* Ceahlăul- Pandurii 1-0, aseară, în cea de a patra etapă a Ligii I, gol Stana, min. 17

Ceahlăul a provocat prima înfrângere din acest sezon echipei Pandurii şi a schimbat liderul în Liga I, prin victoria de aseară. Formaţia pietreană s-a impus cu 1-0, după o partidă echilibrată, contra unei adversare afectate, dar nu doborâtă, de efortul calificării în Europa League. Dorinţa şi efortul extraordinar al gazdelor le-au venit de hac gorjenilor, veniţi la Piatra Neamţ plini de glorie şi speranţă. Aici, însă, nu au avut de a face doar cu tăria Ceahlăului şi încăpăţânarea lui Stana, ori inspiraţia lui Jovic. Publicul a fost unul din elementele surpriză. Pietrenii din tribune au manifestat un entuziasm pe care Municipalul nu l-a mai trăit demult. Ceahlăul i-a dat de două ori dreptate antrenorului său, aseară: a jucat bine şi a câştigat, iar jocul şi rezultatele echipei readuc suporterii la stadion. Au fost aproximativ 3000 la meciul cu Pandurii.

Victoria cu Pandurii, rezultatul unei munci de 90 de minute a întregii echipe, a avut două momente cheie: în min. 17, Stana deschide scorul, cu un şut puternic din afara careului; min. 31, centralul Colţescu acordă foarte uşor penalty oaspeţilor, după ce mingea îl loveşte pe „unşpearul” Ceahlăului, în careu: Nicoară execută, iar Jovic respinge.

Gazdele au mai înscris o dată, prin Jula, în repriza a doua, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Ceahlăul: Jovic- Dumitraş, Marc, Cânu, Cazan- Achim, Stana- Constantinescu (Rusu, min. 88), Golubovic, Chitoşcă (Onciu, min. 83)- Jula (Ichim, min. 71) (antrenor Vasile Miriuţă);

Pandurii: Lazăr- Unguruşanu, Mamele, Rada (Brata, min. 82), Momcilovici- Anton, Nistor- Ciucur, Eric, Nicoară (Buleică, min. 70)- Matulevicius (Adrovic, min. 64) (antrenor Cristi Pustai).