ceah2Ceahlăul Piatra Neamţ – Gloria Buzău 0-1 (0-1). A marcat, Burlacu 3’

Stadion: Municipal, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, cca. 100

Ceahlăul: Barna – Margină, Ichim, Călin, Popadiuc – Chitoşcă, Ştefănescu, Tabacariu, Stana, Iovu(Căruţă 62’) – Drăghiceanu. Antrenor, Simone Mazzali.

Gloria: Sârbu – Iordache, Vârtej, Danciu, Agache – Burlacu(Koprindzhiyski 85’), Popescu, Dumitrescu, Dedu(Răduca 57’), Marcu(Ioniţă 90’) – Vlaicu. Antrenor, Viorel Ion.

Cartonaşe galbene: Stana 32’/Răduca 73’

Arbitrii: Horia Mladinovici – central, Ciprian Iovu, Iulian Brânză – asistenţi, Răzvan Beldiman – rezervă

Observatori: Laurenţiu Vărgatu, Cătălin Popescu

Ceahlăul Piatra Neamţ a ajuns la cea de-a zecea înfrângere în actuala stagiune, după eşecul de sâmbătă, 0-1, pe teren propriu, cu Gloria Buzău, din etapa a 15-a, a doua a returului ligii a doua. Băieţii lui Simone Mazzali au arătat încă o dată neputinţă totală în faţa unui adversar nu foarte valoros, însă prin jocul prestat au permis formaţiei din Buzău să obţină prima victorie din actuala stagiune în deplasare. Meciul de pe Borzoghean a început cu un moment de reculegere în memoria persoanelor decedate în clubul Colectiv, iar jucătorii celor două echipe au ieşit pe teren cu un banner pe care scria „Respect Reşiţa”. Prin acest mesaj, jucătorii de la Ceahlăul şi Buzău s-au alăturat colegilor lor de la Metalul Reşiţa, care runda trecută au intrat pe teren la meciul de la Satu Mare, au stat doar 5 minute, şi apoi au părăsit gazonul în semn de protest faţă de condiţiile la care sunt supuşi de conducerea clubului. Problemele financiare pe care le are Metalul Reşiţa sunt aproape identice cu ceea ce se întâmplă atât la FC Ceahlăul cât şi la Gloria Buzău. În aceste condiţii, partida de la Piatra Neamţ a fost una foarte slabă, anostă, iar pe alocuri plictisitoare pentru cei aproximativ 100 de oameni prezenţi în stadion. Aşa cum ne-a obişnuit în acest sezon, Ceahlăul a început foarte prost jocul şi a primit gol încă din minutul 3, de la Burlacu, care a marcat nestingherit din careu, din faţa lui Ichim. Acelaşi Burlacu a avut o ocazie bună 5 minute mai târziu, când a şutat plasat la colţul lung, dar mingea s-a dus puţin pe lângă. Chitoşcă, unul dintre cei mai activi jucători din tabăra gazdă, a semnat prima ocazie de gol a Ceahlăului, însă şutul său de la colţul careului mare a fost prins de Sârbu. În minutul 15, Danciu a trimis balonul în bară, pentru ca la poarta cealaltă, Popadiuc să şuteze bine din careu, însă mingea a trecut pe lângă poartă. Finalul primei reprize a aparţinut gazdelor, care au ratat cea mai mare ocazie în minutul 35 prin acelaşi Chitoşcă, care a scăpat singur cu Sârbu, a încercat să-l lobeze, dar portarul buzoian a fost atent şi a respins. În partea a doua, gazdele au beneficiat de o lovitură liberă indirectă de la 11 metri, după ce Sârbu a prins mingea venită de la un coechipier, Stana a şutat, însă zidul buzoian a fost la post şi a respins. Juniorul Drăghiceanu, folosit titular pe postul de atacant în acest meci, a avut o evoluţie curajoasă, a încercat de mai multe ori poarta adversă şi a arătat că este un jucător de viitor, însă mai are nevoie de experienţă. În partea a doua, ambele echipe au încercat să construiască, au avut situaţii de gol, dar cea mai mare a aparţinut gazdelor, în minutul 90, când Stana a centrat periculos în careu, însă fundaşii adverşi au fost atenţi şi au respins în corner. S-a terminat 1-0 pentru Gloria Buzău, rezultat în urma căruia formaţia din Piatra Neamţ nu a reuşit să părăsească ultima poziţie a clasamentului. Galben-negrii au rămas cu doar 8 puncte şi miercuri vor juca tot pe teren propriu, în nocturnă, cu Rapid Bucureşti, în etapa intermediară cu numărul 16.