Corona Braşov – Ceahlăul Piatra Neamţ 1 – 0 (1 – 0). A marcat Dâlbea (21)
Stadion Corona, vreme friguroasă, teren îngheţat, spectatori, cca. 50
Corona: Marc – Burlacu, Asanovici, Damina, Vl. Munteanu – Stănescu(Chirciu 90), Dâlbea, Miranda, Neacşa(Popa 90+2), Vranjkovici – Buş. Antrenor, Ionel Gane
Ceahlăul: Jovic – Dumitraş, Ichim, Cânu, Rusu – Achim(Lucas Garcia 46), Stana, Gheorghiu, Constantinescu(Onciu 18), Chitoşcă(Popadiuc 60) – Golubovic. Antrenor, Vasile Miriuţă.
Arbitri: Adrian Cojocaru – central, Bogdan Velicu, Eduard Ungureanu – asistenţi, Dragoş Teodor – rezervă.
Cartonaşe galbene: Burlacu 88/Lucas Garcia 85
Ceahlăul a încheiat anul competiţional 2013 cu o înfrângere, după ce a pierdut marţi, cu 0 – 1, pe terenul ultimei clasate din liga întâi, Corona Braşov. Partida din Ardeal s-a disputat pe un teren îngheţat aproape impracticabil, foarte greu pentru jucătorii ambelor formaţii de a îşi menţine echilibrul. În tribunele stadionului Corona s-au strâns cu chiu cu vai vreo 50 de oameni, care au îndurat frigul de afară şi care au urmărit un fotbal destul de greoi, asta din cauza stării proaste a gazonului. Nu înţelegem de ce liga şi federaţia au programat aceste două etape din retur, în condiţiile în care naţionala României nu s-a calificat la turneul final al Campionatului Mondial şi era timp berechet ca cele 17 etape din retur să se dispute în 2014. În aceste condiţii de iarnă şi temperaturi foarte scăzute a început meciul de sub Tâmpa, iar în primul sfert de oră abia s-a jucat fotbal. Prima ocazie notabilă s-a petrecut în careul gazdelor, când Constantinescu a primit o pasă ideală printre doi adversari, de la Gheorghiu, a pătruns în careu, dar a şutat pe lângă la colţul scurt. La acea fază, atacantul pietrean s-a accidentat şi nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit cu Onciu, în minutul 18. Trei minute mai târziu a venit şi singurul gol al întâlnirii, marcat de Corona Braşov, formaţie care după succesul cu Ceahlăul a ajuns la cea de-a doua victorie în campionat. Dumitraş a faultat la marginea careului mare, căpitanul gazdelor, Dâlbea, a şutat din lovitură liberă, mingea se ducea către centrul porţii, acolo unde se afla bine plasat Jovic, dar goal-kepper-ul pietrean şi-a băgat mingea în poartă. Reuşita ciudată a Coronei l-a iritat la final şi pe antrenorul Vasile Miriuţă. “Suntem proştii lumii. Jovic şi-a băgat singur mingea în poartă. Dacă o băgam pe fiica mea în poartă, lua mingea pe piept la şase anişori”, a spus tehnicianul pietrean. După gol, tot băieţii lui Ionel Gane au fost mai insistenţi şi au avut o şansă bună de a-şi majora avantajul, dar Stănescu a şutat mult peste dintr-o poziţie favorabilă. Chitoşcă a încercat să reia din vole, dintr-o poziţie grea şi tot el, în minutul 41, a avut cea mai mare ocazie a oaspeţilor din prima repriză, când a trimis tot peste din careu, după o pasă venită de la Gheorghiu. Antrenorul Vasile Miriuţă l-a schimbat la pauză pe Achim, cu argentinianul Lucas Garcia, iar ulterior Popadiuc a intrat în locul lui Chitoşcă, şi Ceahlăul a dominat în totalitate repriza a doua. Golubovic are o primă ocazie de a egala în minutul 54, dar şutul bosniacului este blocat de un fundaş advers. Acelaşi Golubovic a şutat bine din unghi, dar Marc, portarul Coronei, a fost atent şi a respins în corner. Din cornerul rezultat, a ieşit cea mai mare ocazie a pietrenilor din repriza a doua, atunci când Popadiuc a şutat tare din careu, dar Marc a fost încă o dată atent şi a prins bine o minge destul de grea pentru poarta gazdelor. În minutul 66, Lucas Garcia a primit o centrare foarte bună de la Gheorghiu şi a trimis cu capul din cinci metri, dar acelaşi Marc, cel mai bun jucător al gazdelor, a reţinut fără probleme. Gazdele au mai primit o lovitură liberă din preajma careului mare, Dâlbea a şutat direct către poartă, dar Jovic, într-o situaţie mult mai grea faţă de faza de la primul gol, a reuşit de această dată să respingă. Finalul jocului a găsit formaţia oaspete în careul advers, dar băieţii lui Vasile Miriuţă nu au fost inspiraţi şi meciul s-a încheiat cu victoria Coronei, care ajunge la 10 puncte, dar rămâne în continuare ultima în ierarhia ligii întâi. Corona Braşov este formaţia care a utilizat cei mai mulţi jucători în acest campionat, 35, în timp ce Ceahlăul s-a bazat pe 22 de jucători. Media de vârstă a celor de la Corona este de 26,4 ani, în timp ce cea a jucătorilor pietreni a fost de 25,8. Ceahlăul rămâne cu un singur punct din ultimele patru runde, cel obţinut acasă cu Viitorul, dar are o vacanţă de iarnă destul de liniştită, aflându-se pe poziţia a opta în clasament, cu 27 de puncte.
“Am dominat repriza a doua, am avut 4-5 ocazii. Aşa se întâmplă când ei un gol de cascadorii râsului şi nu mai revii în meci. În 19 etape nu mi-a făcut nimeni un cadou de genul acesta”, a mai spus Vasile Miriuţă, tehnician despre care s-a spus în ultima vreme că ar părăsi pe Ceahlăul în iarnă. “Eu nu plec, jucătorii trebuie să se înveţe. Eu sunt învingător, am pus presiune pe ei să jucăm sus, ei erau obişnuiţi cu retrogradarea. E un ciclu care trebuie învăţat, nu e uşor să le schimb mentalitatea. Am pierdut un meci pe care nu trebuia să îl pierdem niciodată. Ne-am văzut cu sacii în căruţă, cu 27 de puncte în urmă cu trei etape, jucătorii se vedeau deja în vacanţă. Păcat că am dat cu piciorul unui meci. Aveam o iarnă mai liniştită cu 30 de puncte. Totuşi, suntem în grafic şi vom încerca în retur să facem tot atâtea puncte”, a mai spus Vasile Miriuţă după jocul de la Braşov, care vrea câteva întăriri din iarnă. “Eu am nevoie de 3-4 jucători dacă se vrea performanţă, am nevoie de concurenţă pe posturi. După cum am mai spus, 8-9 jucători au dus greu în acest tur. Deocamdată nu îi am pe cei pe care mi-i doresc, dar din primăvară sper că ei vor veni la echipă”, a încheiat antrenorul Ceahlăului. De partea cealaltă, tehnicianul gazdelor era mai optimist după victoria cu Ceahlăul. “Am obţinut un succes important, am ajuns la 10 puncte, suntem acolo şi începem să mai sperăm. E clar că din retur cuvântul de ordine e reorganizarea, ceea ce înseamă că ne dorim jucători la echipă. Atâta timp cât sunt şanse îmi doresc să lupt, atât eu cât şi băieţii, pentru a salva ce se mai poate, ştiu că e greu dar nu vom renunţa niciodată”, a spus la final Ionel Gane. Ceahlăul încheie astfel 2014 cu o linie de clasament destul de bună. Din 19 partide a câştigat şapte, şase le-a încheiat la egalitate şi tot şase a pierdut. A marcat de 19 ori, a primt 18 goluri, are 27 de puncte şi minus trei în clasamentul adevărului. Pentru jucători şi antrenori urmează o bine meritată vacanţă de iarnă, după care vor reveni la pregătiri la începutul anului viitor. Aflat în ultimele şase luni de contract cu galben – negrii, atacantul sârb Bojan Golubovic, a pleca acasă de sărbători, dar va reveni la reunirea lotului şi va avea o nouă rundă de discuţii cu oficialii pietreni pentru o eventuală prelungire a contractului. Reunirea lotului este programată pentru data de luni, 12 ianuarie, 2014.