N-au putut s-o încurce pe Dinamo

Dinamo București – Unic Piatra Neamț 3-0 (20, 15, 21)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamț au debutat cu o înfrângere în partea a doua a campionatului, după 0-3, sâmbătă în deplasare cu Dinamo București, în etapa a 12-a a diviziei A1. Din păcate, formația din Piatra Neamț a plecat cu mâna goală de pe terenul bucureștencelor, unde nu au făcut un joc rău, însă nu au știut să gestioneze finalurile de set. Cei drept, pietrencele au întâlnit și o echipă multinațională a lui Dinamo, cu multe straniere în sextetul de bază, plus un antrenor sârb, Branko Gajic, cel care a fost adus pentru prima dată în România de clubul VC Unic în urmă cu aproape 10 ani.

Trupa lui Rareș Gavril și Mihaela Voivod a început bine duelul cu gruparea din șoseaua Ștefan cel Mare, primul set a fost destul de echilibrat până spre final, când gazdele au fost mai atente, au primit și un ușor sprijin din partea arbitrilor, și s-au impus în cele din urmă la 20. Actul al doilea a fost controlat în totalitate de Dinamo, pe care și l-a adjudecat categoric, la 15, iar în setul 3, Zaharia și compania au evoluat din nou bine, însă aceiași meteahnă pe final, când nu au știut să rămână aproape de adversar. Dinamo a fost din nou echipa mai eficientă, a jucat mai exact, s-a impus la 21 și a câștigat meciul cu 3-0, obținând același scor în fața Unicului ca și în confruntarea tur de la Piatra Neamț când a fost tot 3-0.

„Am fost din nou acolo aproape de adversar, dar nu reușim să gestionăm în favoarea noastră finalurile de set, așa cum a fost și cu Târgoviște sau CSM București. Echipa nu a jucat nici de această dată rău, în fața unui adversar mult mai puternic, dar nu știm să ne impunem în finalurile de set. Au mai intervenit și arbitrii, care au dat o mână de ajutor gazdelor, și astfel s-a scris istoria unui meci care putea ieși mai bine pentru noi. Mai avem un meci la fel de greu acasă cu campioanele de la Blaj, după care o vacanță care sperăm să fie de bun augur pentru noi. Poate vor mai veni și alte jucătoare la echipă, iar de la anul să arătăm mult mai bine, pentru că nici de această dată nu ne-am permis să facem schimbări“, a declarat antrenoarea Mihaela Voivod.

VC Unic a început partida din capitală cu Pintea pe postul de coordonator de joc, care însă a fost schimbată după câteva mingi cu Andreica, sportivă ce a evoluat până la final. Celelalte jucătoare au fost Zaharia, Buz, Hambele, Dancu, Bobi și Ciucu – libero.

Unic a rămas pe 7 în clasament, cu 14 puncte, dar a fost egalată la puncte de Medicina Târgu Mureș, iar sâmbătă va evolua pe teren propriu cu Alba Blaj, în ultima confruntare oficială din 2016.

Rezultate, etapa XII

Dinamo București – Unic Piatra Neamț 3-0 (12, 15, 21)

CSU Galați – SCM Craiova 2-3 (-13, 18, -27, 22, -8)

Penicilina Iași – Știința Bacău 0-3 (-22, -13, -21)

CSM Târgoviște – CSM Lugoj 3-0 (11, 13, 17)

Medicina Târgu Mureș – SCM Pitești 3-0 (18, 15, 20)

Continuă chinul la Volei Club

VCM LPS Piatra Neamț – Steaua București 0-3 (-20, -17, -12)

Voleibaliștii de la VCM LPS Piatra Neamț s-au chinuit încă o dată să joace un meci de campionat, de această dată cu Steaua București, din prima etapă a returului diviziei A1. Așa cum era de așteptat, elevii lui Nicu Buruș au pierdut din nou fără drept de apel cu 0-3, cei drept în fața unei echipe bune a campionatului, dar jocul prestat a lăsat din nou de dorit. Gazdele au încercat ceva în primul set, când au pus ceva probleme adversarului, dar Steaua s-a impus în cele din urmă cu 25-20. Actele 2 și 3 au fost modeste pentru pietreni, care nu prea au mai contat, bucureștenii au câștigat fără să transpire prea mult, la 17 și la 12 și au plecat, așa cum și-au planificat, cu toate cele 3 puncte de sub Pietricica. Din păcate, Volei Club rămâne în continuare codașa clasamentului, iar șansele de redresare sunt minime.

Conducerea clubului va face la jumătatea acestei săptămâni o analiză a campionatului de până acum și sunt șanse ca din iarnă, la echipă, să apară schimbări majore. „Vom face o analiză a ceea ce s-a întâmplat până acum, cu jucătorii și antrenorii, și apoi vom lua măsurile ce se cuvin. Deocamdată nu vreau să declar nimic, așteptăm ședința de miercuri, după care voi spune deciziile pe care le-am luat“, a declarat Constantin Niță, directorul executiv de la VCM LPS.

Partida cu Steaua a fost ultima oficială din acest an, în condițiile în care duelul din deplasare cu Tricolorul Ploiești, a fost amânat pentru data de 25 ianuarie 2017.

Banatul Caransebeș – Tricolorul Ploiești 3-1 (-20, 28, 21, 19)

Știința Bacău – Municipal Zalău 0-3 (-23, -19, -14)

Universitatea Cluj – Unirea Dej 0-3 (-20, -17, -11)