joi, august 11, 2022
17 °c
Piatra Neamt
19 ° mar
18 ° mie
18 ° joi
19 ° vin
  • Adresa redactiei: Aleea Tiparului, nr. 14, Piatra-Neamt, jud. Neamt
  • Contact
Ziarul Ceahlaul - Cotidian independent al Judetului Neamt
  • ACASA
  • ADMINISTRATIE/POLITICA
  • ECONOMIE
    • CETĂȚENEȘTI
  • SOCIAL
    • INFRACȚIONAL
    • VIAȚA LA ȚARĂ
    • FAPT DIVERS
    • EDUCATIE
  • SANATATE
  • SPORT
  • CULTURA
  • AGRICULTURA
  • Login
Fara rezultate
Vezi toate rezultatele
Ziarul Ceahlaul - Cotidian independent al Judetului Neamt
Acasa ADMINISTRATIE/POLITICA

Moldoveni, 565 de ani de atestare documentară

de Ceahlaul
9 ani în urmă
in ADMINISTRATIE/POLITICA
Reading Time: 4 mins read
0 0
A A
0
Pe agenda primăriilor
315
Vizualizari
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

Moldoveni biserica Moldoveni- muzeu

Pentru locuitorii comunei Moldoveni, anul acesta  a fost altfel, unul aniversar. S-au împlinit 565 ani de atestare documentară a localității. L-au cinstit cum se cuvine, l-au sărbătorit cum numai o știu a face. Ca să le ticnească la toți sărbătoarea, să se bucure cât mai mult cu putință, au unit două evenimete: atestarea documentară și ziua comunei. Au avut oasepeți de seamă printre ei.

Primarul Marcel Bârjoveanu este cronicarul faptelor prezente din viața comunității. Și a avut multe a spune. Realizări de-o vârstă cu istoria. Le-a dat moldovenilor cele mai mari investiții de când e comuna,  de acum 565 ani în urmă. Valoarea lor totală este de2,5 milioane euro, fonduri europene integral nerambursabile. Banii care, pentru localnici, înseamnă un drum asfaltat, o grădiniță nouă, cămin cultural modernizat. Le știu pe toate, se folosesc de ele, dar se gândesc la următoarele. Le-au crescut pretențiile și exigențele față de întâiul lor ales în fruntea obștii.

Pentru prezentarea faptelor trecute, în vreme de 565 ani,  cu mult respect ni l-a recomandat pe preotul protopop Aurel Florin Țuscanu, protopop de Roman. Fiu al satului, cetățean de onoare,  care a slujit vreme de 13 ani ca preot în comuna Moldoveni. După care lucrurile altfel s-au orânduit, acum fiind protopop la Roman. A scris și monografia comunei Moldoveni, pe care  n-a publicat-o încă. Preotul protopo Aurel Florin Țuscanu ne-a explicat și de ce: ”Lucrarea este în manuscris, avem 450  de pagini, deocamdată. Nu este finalizată pentru că evenimentele, oamenii și locul acesta sunt încărcați cu fapte deosebite, care nu merită trecute cu vederea. An de an ies la iveală noi mărturii despre unele moment importante din viața acestei localități.”

 

*Unicitate, tradiție și continuitate

 

”Se cuvine să avem respect și admirație față de înaintașii noștri, care au consemnat istoria acestei comunei până astăzi. Cei 565 de ani de atestare documentară. Mă gândeam cu emoție că, în urmă cu 10 ani, tot așa într-o atmosferă de sărbătoare, inauguram Muzeul satului din comuna Moldoveni. Eram prezenți la o bucurie deosebită, întâlnirea fiilor satului la inaugurarea unui așezământ de cultură. Au trecut deja 10 ani și emoția este aceeași, bucuria este mare.  Iată-ne la 565 ani, într-o mare sărbătoare. Cred că ar trebui să se facă o retrospectivă. Dar nu este suficient doar atât. Nu pentru că, la această frumoasă tradiție, trebuie să adăugăm și noi ceva,  o nouă perspectivă.

Satul Moldoveni, dintr-un început, a fost încredințat Sfântului Nicolae. Am avut bucuria să descopăr,  în Arhivele Episcopiei noastre și în Arhivele Naționale, lucruri extraodinar de importante pentru noi, nu pentru alții. Aici au existat de-a lungul timpului nu mai puțin de 6 biserici închinate Sfântului Nicolae. Vreau să vă spun că nici Capitala țării, nici Iașul, Capitala Moldovei, nu au avut această șansă ca să aibă un număr atât de mare de biserici închinate aceluiași sfânt. Este un caz unic în țara noastră. Astăzi, din cele 6 lăcașuri de cult, se mai păstrează doar 3. Două sunt în satul Moldoveni și una în satul Hociungi. Iată unicitate, tradiție și continuitate în comuna Moldoveni. Sunt opere de zidire zidire spirituală.

Am avut acces la arhive, pentru a întocmit o monografie a  acestei localități. Lucrarea este în manuscris, avem 450  de pagini, deocamdată. Nu este finalizată pentru că evenimentele, oamenii și locul acesta sunt încărcați cu fapte deosebite, care nu merită trecute cu vederea. An de an ies la iveală noi mărturii despre unele momente importante din viața acestei localități.

În acești 565 ani, la Moldoveni s-au petrecut multe lucruri importante. Dintr-un început, oamenii de aici erau răzești, oameni înstăriți cu pământuri date  de către domnitori, de către voievozi. Am descoperit că, aici, în secolul al XVIII-lea, Mihail Racoviță, Domnitorul Moldovei, a încredințat o mare parte din moșia Porceștilor Spitalului ”Precista Mare” din Roman și, implicit, Spiridoniei din Iași. Este un lucru mai puțin întâlnit, ca o așezare rurală, cum este satul Porcești, să aparțină administrativ  unui edificiu de sănătate, cum este Spitalul Sfîntul Spiridon și Spiridonia de la Iași.

*Opere de zidire spirituală

Localitatea a avut oameni de seamă, între care aș aminti pe părintele Scarlat Porcescu, care a fost vicarul Mitropoliei din Iași. A fost om de mare cultură, are câteva lucrări  deosebit de valoaroase pentru noi, cărți de referință. Are Monografia Episcopiei Romanului, Mănăstirea Neamț și multe alte lucrări cu specific istoriei bisericești. Părintele Scarlat Porcescu s-a remarcat prin activitatea sa culturală, find consilier cultural al Mitropoliei Moldovei și vicar sub 3 mitropoliți, viitori patriarhi. A fost omul de bază a trei patriarhi ai României, iar acest lucru spune multe. Lucrările lui sunt cunoscute astăzi, sunt publicate. Sunt opera de zidire spiritual. S-a făcut anul acesta chiar și o lucrare de masterat la Universitatea Cuza din Iași, pe marginea operei părintelui Scarlat Porcescu.

Ceea am reușit eu să fac, timp de 13 ani cât am stat la Modoveni, am ridicat un muzeu al satului, un edificiu unic în zonă și în Eparhia noastră. Este clădire nouă, care are și forte multe exponate, obiecte, care au fost decoperite în sate, începând cu săpăturile arheologice.

Pagină realizată de Tina CONDREA

Foto: Sorin PRUTEANU

Taguri: atestaredocumentaramoldovni
Articolul anterior

Finala naţională de tir vânătoresc, la Neamţ

Urmatorul articol

Audienţe zgomotoase la RAR Neamţ

AsemanatoareArticole

Comunicat de presă PMP Neamţ
ADMINISTRATIE/POLITICA

Comunicat de presă PMP Neamţ

04/08/2022
316
Covor asfaltic nou pe Aleea Ulmilor
ADMINISTRATIE/POLITICA

Covor asfaltic nou pe Aleea Ulmilor

27/04/2022
316
Adăpost de animale în Neamţ după modelul celui de la Cernavodă ( proiect)
ADMINISTRATIE/POLITICA

Adăpost de animale în Neamţ după modelul celui de la Cernavodă ( proiect)

07/04/2022
316
Utilaje noi pentru eficientizarea activității de curățenie în Piatra-Neamț
ADMINISTRATIE/POLITICA

Utilaje noi pentru eficientizarea activității de curățenie în Piatra-Neamț

29/03/2022
316
Calendarul asfaltărilor pentru luna aprilie
ADMINISTRATIE/POLITICA

Calendarul asfaltărilor pentru luna aprilie

29/03/2022
317
Scădere drastică a cererilor pentru paşapoarte în Neamţ
ADMINISTRATIE/POLITICA

Scădere drastică a cererilor pentru paşapoarte în Neamţ

11/02/2022
316
Mai multe articole
Urmatorul articol
Audienţe zgomotoase la RAR Neamţ

Audienţe zgomotoase la RAR Neamţ

ȘTIRI RECOMANDATE

105 posturi pentru romaşcani

Film gratuit la Primărie

9 ani în urmă
315
AGRANA, cel mai mare „jucător” pe piaţa zahărului din România

AGRANA, cel mai mare „jucător” pe piaţa zahărului din România

9 ani în urmă
315
Înot: Moş Crăciun vine în bazin

Înot: Moş Crăciun vine în bazin

10 ani în urmă
315

Patru licee în campania ITM Neamț

6 ani în urmă
315

Urmariți-ne pe

Categorii

  • ACTUALITATE
  • ADMINISTRATIE/POLITICA
  • Agricultura
  • ANUNTURI
  • Anunturi/Comunicate de presă
  • Ceasul Deşteptător
  • CETĂȚENEȘTI
  • Cronica neagra
  • Cronica Tv
  • CULTURA
  • Curriculum vitae ½
  • DREPT LA REPLICA
  • ECONOMIE
  • Editia printata
  • EDITORIAL
  • EDUCATIE
  • Exercitii pentru minte
  • FAPT DIVERS
  • Fara categorie
  • FOTO/VIDEO
  • INFRACȚIONAL
  • Interviu
  • PLUMBUL ZILEI
  • Po(z)na zilei
  • Prima pagina
  • PUBLICITATE
  • Revista Presei
  • SANATATE
  • Sarbatoare
  • Slider
  • SOCIAL
  • SPORT
  • traseism
  • VIAȚA LA ȚARĂ
  • ZOOTEHNIE

Etichete

accident agricultura amenzi azi bani campanie casa ceahlaul concurs copii cronica elevi Expozitie Fotbal furt Handbal incendiu inchisoare masina meteo munca neamt nemteni Piatra Neamt PNL politie politisti pompieri primar prins proiect PSD Roman Roznov SANATATE scandal scoala spital SPORT subventii UNIC victorie volei vreme vremea

ȘTIRI POPULARE

Plugin Install : Popular Post Widget need JNews - View Counter to be installed

Ceahlaul - Ziarul Nemtenilor (stiri din Neamt - social, dezvaluiri, cultura, sport, administratie)

Urmăriți-ne pe social media:

Știri recente

  • Remedii naturidte cu suc de castraveți
  • „Planta centenarilor”: salvia
  • Remedii naturiste cu ulei de mărar

ARHIVA ZIAR

august 2022
L Ma Mi J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« iul.    

Categorii

Știri recente

Farmacia din grădină: castraveții

Remedii naturidte cu suc de castraveți

09/08/2022
„Planta centenarilor”: salvia

„Planta centenarilor”: salvia

09/08/2022
Remedii naturiste cu ulei de mărar

Remedii naturiste cu ulei de mărar

09/08/2022
  • Adresa redactiei: Aleea Tiparului, nr. 14, Piatra-Neamt, jud. Neamt
  • Contact

© 2020 Ziarul Ceahlaul - Cotidian independent din judetul Neamt

Fara rezultate
Vezi toate rezultatele
  • ACASA
  • ADMINISTRATIE/POLITICA
  • ECONOMIE
    • CETĂȚENEȘTI
  • SOCIAL
    • INFRACȚIONAL
    • VIAȚA LA ȚARĂ
    • FAPT DIVERS
    • EDUCATIE
  • SANATATE
  • SPORT
  • CULTURA
  • AGRICULTURA

© 2020 Ziarul Ceahlaul - Cotidian independent din judetul Neamt

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Acest site web folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site web, dați consimțământul pentru cookie-urile utilizate. Accesați Politica de confidențialitate și cookie .