Moldova Cordun, aproape sigură de play off

Vulturul Costișa – Moldova Cordun 1-3 (1-0)

Duminică s-au disputat partidele rundei a 27-a în eșalonul 4 fotbalistic, etapă în care s-au jucat doar două meciuri din cele 7 programate, deoarece derby-ul dintre Teiul Poiana Teiului și Voința Ion Creangă a fost amânat pentru data de 27 mai, iar Cimentul Bicaz, Speranța Răucești, Steel-Man Târgu Neamț și Zimbrul Vânători Neamț au câștigat la masa verde meciurile pe care le aveau programate, după ce adversarele s-au retras din campionat.

Bradul Roznov a stat, iar de acest lucru a profitat Moldova Cordun, grupare care a câștigat duminică cu 3-1 pe terenul celor de la Vulturul Costișa, iar în urma acestui succes și-a asigurat în mare măsură prezența în play off, acolo unde vor participa primele 4 clasate la finalul sezonului regulat. Duelul de la Costișa a fost unul destul de echilibrat, cu un plus totuși pentru formația vizitatoare, care a controlat jocul la centrul terenului. Totuși, gazdele au început excelent partida și au deschis scorul încă din minutul 2, la primul șut spre poarta adversă. Căpitanul Eusebiu Ploscaru, ajutat puțin și de vânt, a marcat pentru 1-0 și „vulturii“ și-au creat un avantaj pe tabelă încă din start. În partea a doua, cei care au profitat de vânt și de gazonul mai bun din terenul advers au fost băieții antrenorului-jucător Gheorghe Onișor. Moldova și-a creat ocazii și în prima repriză, dar nu l-a putut învinge pe Mereuță, însă datele problemei s-au schimbat în repriza a doua. Oaspeții au egalat în minutul 62, prin Duma, iar până în minutul 80 aveau deja 3-1, în urma reușitelor lui Enea și Paveliuc. Elevii lui Gheorghe Parsenie au cedat definitiv ostilitățile, nu au mai reușit nimic până la final și Moldova a plecat cu toate cele 3 puncte de la Costișa, puncte care o apropie și mai mult de play off, cu 3 etape rămase de disputat.

„Cred că în proporție de 90% avem biletele asigurate pentru play off, deși avem un program destul de greu până la final cu o deplasare la Bicaz. În prima repriză ne-a fost mai greu și din cauza gazonului prost din terenul advers, mingea să oprea în apă și ne-a pus destul de multe probleme. În repriza a doua a fost însă mult mai bine, am reușit să marcăm și ne-am securizat victoria. Consider că teritorial am controlat meciul, s-au întâlnit două echipe bune ale ligii a patra, dar noi ne-am bucurat la final pentru cele 3 puncte. Felicit colegii pentru atitudine, determinare și pentru modul în care au abordat acest sezon, unul destul de ciudat cu foarte multe echipe care s-au retras. Dar nu avem ce face, luptăm în continuare și sperăm să fim în play off“, a declarat antrenorul-jucător de la Cordun, Gheorghe Onișor.

Moldova a abordat confruntarea de duminică cu Antofie – Robu, Pleșcan, Tălmăcel, Moisâi – Enea, Paraschiv, Cobzaru, Onișor – Paveliuc și Duma, iar după pauză, pe final, au mai intrat Ștef, Prisecaru și Vizitiu.

Trupa din Cordun are în acest moment 54 de puncte, cu 6 mai mult decât formația de pe poziția a cincea, Bradul Roznov, iar runda viitoare va sta.

De partea cealaltă, aflați la prima experiență în liga a patra, fotbaliștii de la Costișa au realizat până acum un sezon destul de bun, și cu 38 de puncte sunt pe locul 8 în ierarhia internă. „A fost un meci destul de greu, am întâlnit un adversar redutabil care a știut să profite de toate condițiile de joc. După o primă repriză destul de bună, am căzut fizic în partea a doua, iar cei de la Cordun au știut să profite. Am avut și câțiva jucători de bază care ne-au lipsit și poate și asta a contat în stabilirea rezultatului final. Pentru prima experiență la liga a patra, consider că ne-am comportat onorabil, nu am avut niciun obiectiv, iar băieții nu au jucat cu presiune. Ne declarăm mulțumiți pentru ceea ce am realizat și sperăm ca în sezonul viitor să avem un parcurs și mai bun“, a spus Dorel Berbecariu, atacantul de la Vulturul Costișa.

Vulturul a abordat jocul de duminică cu Mereuță – R. Dumitrașcu, Țugui, Sârbu, Stârpu – Aftanase, A. Dumitrașcu, Ploscaru, Cozma – Berbecariu și Chiriță, iar ulterior au mai intrat Munteanu și Tănasă.

Runda viitoare, Vulturul joacă în deplasare cu Steel-Man Târgu Neamț.

În cealaltă partidă care s-a disputat în etapa a 27-a, liderul Bradu Borca, s-a impus cu 7-2 pe terenul juniorilor de la LPS Piatra Neamț, iar după acest succes s-a desprins la 4 puncte în fruntea clasamentului. În ierarhia golgheterilor continuă să conducă Radu Miron, de la Speranța Răucești, cu 23 de goluri, pe poziția a doua se situează Iulian Cojocaru, de la Voința Ion Creangă, cu 22 de goluri, iar pe 3 se regăsește Cătălin Enea, de la Moldova Cordun, cu 21 de goluri.

Etapa a 28-a se joacă duminică, de la ora 11, după următorul program: Bradul Roznov – Teiul Poiana Teiului, Speranța Răucești – Cimentul Bicaz, Steel-Man Târgu Neamț – Vulturul Costișa, Zimbrul Vânători Neamț – LPS Piatra Neamț, iar Moldova Cordun, Bradu Borca și Voința Ion Creangă vor sta.

Rezultate, etapa XXVII

LPS Piatra Neamț – Bradu Borca 2-7 (1-3)

Bradul Roznov, Cimentul Bicaz, Speranța Răucești, Steel-Man Târgu Neamț și Zimbrul Vânători Neamț au stat

Ploaia torențială a amânat meciul de la Dulcești

Duminică s-au jucat și partidele rundei a 16-a în cele două serii din liga a cincea. În seria întâi s-au jucat doar două meciuri, întrucât confruntarea de la Dulcești, dintre Unirea din localitate și Voința Valea Ursului a fost amânată. Ploile torențiale căzute week-end-ul trecut au făcut impracticabil terenul de la Dulcești, iar cele două grupări, alături de AJF Neamț, au convenit ca acest duel să fie amânat pentru o dată ce va fi stabilită ulterior. Arsenal Văleni și Voința Bozieni au stat, în timp ce liderul, Siretul Doljești, s-a impus cu 2-0 în meciul de pe teren propriu cu cei de la Stejarul Stănița. Un meci interesant și frumos, presărat cu 7 goluri, s-a jucat la Cordun, acolo unde Moldova II s-a impus cu 4-3 în fața Voinței Ruginoasa, după ce la pauză cele două combatante se aflau la egalitate, 1-1. Așa cum aminteam în ediția de ieri a ziarului nostru, liderul din seria a doua, CSM Ceahlăul, a câștigat cu 5-0 derby-ul de la Grințieș cu Olimpia din localitate, și este ca și promovat în eșalonul superior. Victorie la scor pentru Energia Pângărați, care a trecut cu 8-1 pe teren propriu de Flacăra Brusturi, iar Zorile Urecheni, echipa de pe locul al treilea, a câștigat fără emoții cu 5-1 pe terenul Voinței Dochia. Penultima etapă din cele două serii se va derula duminică, de la ora 11, după următorul program: seria I, Voința Bozieni – Moldova II Cordun, Viitorul Ruginoasa – Siretul Doljești, Stejarul Stănița – Voința Valea Ursului, iar Unirea Dulcești și Arsenal Văleni vor sta. Seria II, Zorile Urecheni – Olimpia Grințieș, CSM Ceahlăul – Energia Pângărați, Flacăra Brusturi – Ozana Timișești, Viitorul Podoleni – Stejarul Țibucani, iar Voința Dochia va sta. Vă prezentăm mai jos rezultatele și clasamentele din cele două serii ale ligii a cincea.