Moldova Cordun, 2% speranţe de play off

fotbal-1La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele rundei a 26-a în liga a patra la fotbal, rundă care a programat două derby-uri, la Ion Creangă şi Cordun, rezultate în urma cărora lupta pentru cele 4 locuri de play-off s-a mai echilibrat. Victoria Horia, formaţia de pe locul 4, ultimul care permite participarea în faza finală a campionatului, a pierdut cu 0 – 2 disputa din deplasare cu Voinţa Ion Creangă, după ce la pauză scorul a fost egal, 0 – 0. De eşecul celor de la Horia a profitat Moldova Cordun, care s-a impus cu 2 – 1 într-un alt derby, cel de pe teren propriu cu Bradul Borca. Meciul de la Cordun a fost unul echilibrat în prima repriză, când cele două combatante au intrat la egalitate la vestiare, scor 0 – 0. Elevii lui Sorin Manea au început mai bine actul secund şi, după mai multe acţiuni de poartă au deschis scorul prin Enea, în urma unei lovituri libere. Atacurile şi eforturile gazdelor au fost materializate din nou pe tabela de marcaj, când Roşu a marcat pentru 2 – 0. Jucătorii de la Borca nu au renunţat la luptă şi au redus din handicap, iar finalul jocului a fost pe muchie de cuţit. Totuşi, fotbaliştii de la Cordun şi-au păstrat avantajul de un gol şi în final s-au impus cu 2 – 1. După această victorie, Moldova Cordun a ajuns la 44 de puncte şi s-a apropiat la doar 3 puncte de poziţia a patra, cu 4 etape rămase de disputat până la finele sezonului regulat. Jucătorii şi antrenorii de la Cordun sunt totuşi rezervaţi în privinţa şanselor de a prinde locurile de play off. „De 2% mai avem speranţe de play off. Mai avem de recuperat 3 puncte, însă programul meciurilor până la final nu prea ne avantajează. Cu Borca, băieţii au făcut un joc destul de bun, destul de echilibrat în prima repriză, însă dominat de noi în partea a doua. Este o victorie care ne face să mai sperăm, vom face tot ce va depinde de noi să ne jucăm şansa, însă depindem şi de celelalte rezultate”, a declarat antrenorul de la Cordun, Sorin Manea. În confruntarea de duminică, Moldova a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Antohi, Axinte, Pleşcan, Ciobanu, Enea, Vizitiu I, Catargiu, Bordeianu, Paraschiv, Roşu şi Nanu, iar după pauză au mai intrat Olariu, Atodiresei şi Vizitiu II. Până la finalul campionatului regulat, Moldova Cordun va mai evolua acasă cu LPS Roman, la Ion Creangă şi Văleni, iar în penultima etapă va sta, în timp ce Victoria Horia şi Bradul Borca au un program oarecum mai lejer.

Rezultate, etapa 26

AS Grumăzeşti – Speranţa Răuceşti 2 – 4 (1 – 2)

Lupii Bistriţei – Cimentul Bicaz 1 – 6 (1 – 2)

Moldova Cordun – Bradul Borca 2 – 1 (0 – 0)

Arsenal Văleni – Unirea Tămăşeni 7 – 0 (1 – 0)

Voinţa Ion Creangă – Victoria Horia 2 – 1 (0 – 0)

S-au stabilit promovatele

La finele săptămânii trecute s-au jucat şi meciurile din ultima etapă în cele două serii din liga a cincea, rezultate în urma cărora s-au stabilit echipele campiona din cele două serii dar şi totodată cele 4 formaţii care au promovat în liga a patra. În seria a doua, mai multe rezultate au fost omologate la masa verde, după ce anumite formaţii au fost sancţionate de AJF Neamţ din cauza unor anumite probleme de organizare. După ce rezultatele au fost decise la masa verde faţă de ceea ce se întâmplase pe teren, cea mai dezavantajată formaţie este Flacăra Brusturi, care s-a clasat în final pe locul 3 şi a ratat promovarea în dauna celor de la Voinţa Dobreni. Echipa din Dobreni pierduse pe teren cu 2 – 3 confruntarea de la Rediu, dar a câştigat cu 3 – 0, la masa verde, deoarece formaţia gazdă a folosit un jucător în stare de suspendare. Viitorul Ruginoasa şi Zorile Urecheni au câştigat cele două serii şi, alături de Spicul Bozieni şi Voinţa Dobreni, vor evolua din campionatul următor în eşalonul 4 fotbalistic.