Miza competiţiei şi-a spus cuvântul

bradul borca Sâmbătă, pe terenul central al clubului Cetatea Tg. Neamţ, s-au disputat primele două meciuri din prima fază a turneului play off al ligii a patra, fază a competiţiei unde participă primele 4 clasate din ierarhia internă după încheierea sezonului regulat. Din cauza mizei competiţiei, ambele confruntări au fost foarte echilibrate, iar rezultatele finale au arătat încă o dată că toate cele 4 combatante sunt apropiate valoric, iar diferenţa a făcut-o poate experienţa unor fotbalişti şi omogenitatea loturilor. După primele rezultate, Voinţa Ion Creangă – Victoria Horia 1 – 0 şi Speranţa Răuceşti – Bradul Borca 2 – 1, cert este că formaţiile din Răuceşti şi Ion Creangă au cele mai mari şanse să câştige titlul la judeţ, în ediţia 2014 – 2015.

Voinţa Ion Creangă – Victoria Horia 1 – 0 (0 – 0). A marcat Duma 78’

Primele care au intrat în competiţie au fost Voinţa Ion Creangă şi Victoria Horia, formaţii care se cunosc foarte bine şi între care există şi o rivalitate, însă doar una sportivă. Început la ora 16.30, meciul de la Tg. Neamţ a fost unul echilibrat pe toată durata celor 90 de minute şi s-a văzut încă din start că niciuna dintre combatante nu a dorit să rişte. Din această cauză, partida s-a jucat mai mult la centrul terenului, totuşi cu un oarecare plus pentru jucătorii de la Ion Creangă, care au atacat mai mult poarta adversă şi au trimis şi de 3 ori balonul în bară, de două ori prin Harbuzaru, cel mai bun jucător de pe teren. Ioan Harbuzaru a ales să evolueze pentru gruparea din comuna Ion Creangă, după ce mulţi ani de zile a jucat la nivelul ligii a treia pentru Petrotub Roman şi se pare că antrenorii de la Voinţa au făcut o achiziţie inspirată. De partea cealaltă, echipa lui Constantin Leonte a plimbat mai mult mingea, însă când s-a ajuns în faţa porţii adverse, atacanţii de la Horia au fost lipsiţi de inspiraţie, sau portarul Coşa a fost la post. După o primă repriză destul de echilibrată, partea a doua s-a jucat în aceleaşi coordonate până spre jumătatea reprizei când, jucătorii de la Ion Creangă, în urma unei faze colective care l-a avut ca principal artizan pe acelaşi Harbuzaru, au marcat singurul gol al întâlnirii prin Duma. Reuşita din minutul 78 a fost suficientă pentru elevii lui Gheorghe Leonte pentru a câştiga toate cele 3 puncte deşi, până la final, cei de la Horia au încercat să egaleze. Dezamăgire mare la final în tabăra celor de la Horia, formaţie care a fost susţinută la acest meci de aproximativ 100 de suporteri, care au venit la meci cu un autocar şi un microbuz, pus la dispoziţie de autorităţile locale. Totuşi, principalul Constantin Leonte, a fost încă o dată fair play şi a recunoscut sportiv la final că victoria adversarului a fost una meritată. „Of, e supărare mare şi se pare că nu am reuşit nici de această dată să depăşim acest complex în faţa celor de la Voinţa. Se pare că se întâmplă ceva atunci când evoluăm împotriva celor de la Ion Creangă. Trebuie să recunosc că niciuna dintre cele două echipe nu a jucat bine astăzi, însă noi am fost un pic mai slabi decât cei de la Voinţa, a fost un meci de tatonare, cu trac şi presiune şi cred că miza întâlnirii şi-a spus cuvântul. Asta este, suntem supăraţi dar nu avem ce face, şansele noastre de a cuceri titlul s-au redus considerabil, matematic mai avem şanse, dar va fi foarte greu”. În meciul de sâmbătă, Victoria a evoluat cu următorul 11-zece: Postolache, Alistar, Andrei, Gârlă, Apostol, A. Braiş, C. Braiş, Dumitraş, Bălăjel, Stângaciu şi Morţun, iar după pauză au mai intrat Găucan şi Ursu. „Un meci cu ambiţii mari şi orgolii din partea jucătorilor celor două echipe. A fost o partidă echilibrată, două echipe bune, noi am avut şi 3 bare pe lângă golul lui Duma şi suntem bucuroşi că am câştigat. Erau foarte importante pentru noi cele 3 puncte pentru a rămâne în apropierea liderului din Răuceşti. Felicit toată echipa, cu un plus pentru Harbuzaru, a cărei experienţă s-a văzut în partida de astăzi”, a declarat şi Gheorghe Leonte, antrenorul celor de la Voinţa, care a folosit următoarea formulă de echipă: Coşa, Lefter, Ghidarcea, Fomin, Tulpan, Duma, Matei, Câmpanu, Doboş, Harbuzaru şi Boboc, iar după pauză au mai intrat Călinescu, Capraru, Bălăiţă şi Bancu. Miercuri, în etapa a doua de play off, Voinţa Ion Creangă joacă de la ora 18.30 cu Bradul Borca, în timp ce Victoria Horia va întâlni de la 16.30 pe Speranţa Răuceşti.

Speranţa Răuceşti – Bradul Borca 2 – 1 (0 – 1). Au marcat Afloarei 55’, Cucoş 86’/Stafie 21’

În meciul al doilea s-au întâlnit formaţiile care au încheiat sezonul regulat pe primul loc, adică Speranţa Răuceşti, şi locul 4, surpriza plăcută a competiţiei, Bradul Borca. Surprinzător, meciul a început mai bine pentru cei de la Borca, care după o evoluţie destul de bună au reuşit să deschidă scorul în minutul 21 prin Stafie, în urma unei acţiuni colective. Golul nu i-a trezit pe elevii lui Daniel Zavate, care au evoluat destul de modest în primele 45 de minute. Se pare însă că pauza a contat foarte mult pentru lider, care în repriza a doua a pus piciorul pe acceleraţie, iar asta s-a văzut şi pe tabela de marcaj. Afloarei a marcat golul egalizator la 10 minute după reluarea jocului, iar pe final, în minutul 86, golgheterul Marius Cucoş, care în sezonul regulat a înscris 42 de goluri pentru trupa din Răuceşti, a marcat golul decisiv în urma unui corner. S-a terminat 2 – 1 pentru cei de la Speranţa, însă antrenorul Daniel Zavate a recunoscut la final că partida cu cei de la Borca a fost una foarte grea. „A fost un meci foarte dificil pentru noi pe toată durata celor 90 de minute. Am suferit în prima repriză, am primit gol destul de repede şi a trebuit ulterior să alergăm după egalare. Am făcut-o destul de repede, în minutul 55, iar pe final am fost mai inspiraţi şi am marcat şi golul decisiv prin Cucoş. O victorie grea şi muncită, care ne menţine pe primul loc şi vreau să felicit băieţii pentru efortul depus. Miza competiţiei şi-a spus cuvântul”. În acest meci, ce de la Speranţa au jucat cu următorul 11-zece: Ş.Spiridon, Leonte, Zavate, Bordeianu, Avram, Spânache, R. Spiridon, Borcilă, Afloarei, Petrescu şi Cucoş, iar ulterior a mai intrat Roşu. Aflată la prima experienţă la un turneu de play off, formaţia din Borca şi-a jucat şansa în partida cu liderul, iar obiectivul pentru cei de la Bradul a fost atins în actuala stagiune, calificarea între cele mai bune 4 formaţii din judeţ. „Cred că am jucat destul de bine în prima repriză, când am şi marcat. Din păcate, am avut am avut şi câţiva jucători care s-au accidentat şi a trebuit să schimbăm pe parcurs. Am fost egalaţi în repriza a doua, spunem noi dintr-o poziţie suspectă de ofsaid, iar pe final am cedat şi am primit gol dintr-un corner. Oricum, noi suntem mulţumiţi şi fericiţi că am ajuns aici şi mi-a plăcut cum cei de la Tg. Neamţ şi AJF Neamţ au organizat competiţia. Avem planuri mari la Borca, lumea şi autorităţile locale iubesc fotbalul şi am primit 160.000 de euro din fonduri europene pentru a construi o bază sportivă modernă la noi în centrul comunei. Nu vom mai juca la Mădei, ci în centrul comunei Borca”, a spus Ciprian Jigane, delegatul grupării din Borca. În această partidă, cei de la Bradul au evoluat cu următoarea formulă de echipă: Tărâţă, Mitra, Codreanu, Pisică, Cuciu, Stafie, Cataramă, Ciobotaru, Dumitru, Lupaşcu şi Cârjă, iar pe parcurs au mai intrat Albei, Ioniţă şi Chirilă. Borca a rămas fără puncte în play off după eşecul de sâmbătă, iar miercuri va întâlni pe Voinţa Ion Creangă în partida a doua de play off.