Minutul 90

sporting sv- ceahlaul II

* Cetatea a pierdut victoria în ultimul minut, la revenirea în Liga a III-a

Cetatea Târgu Neamţ a obţinut un punct în prima etapă a Ligii a III-a, în care a revenit vara aceasta. Un 1-1 (1-0) cu FCM Dorohoi, principala candidată a seriei la promovare, poate părea un rezultat perfect, dar gazdele au motive să şi regrete, chiar dacă nu porneau favorite în confruntarea de vineri. Formaţia nemţeană a condus tot meciul şi a fost egalată în ultimul minut de prelungiri.

Cetatea a deschis scorul, în min. 21, prin căpitan, Petrescu, care a şutat impecabil din centrarea lui Andrei Pavel. Nemţenii au avut şi alte ocazii, care s-au răzbunat în cele din urmă, în min. 90+3, când oaspeţii au egalat.

„Este frustrant să pierzi victoria în acest fel”, a declarat antrenorul Cetăţii, Ovidiu Marc. „Rezultatul nu este corect. În schimb, jocul îmi dă speranţe. Sunt foarte mulţumit din acest punct de vedere. Echipa a reuşit un meci bun, împotriva unei adversare cu pretenţii îndreptăţite de promovare”.

Cetatea (antrenori Ovidiu Marc şi Doru Botez): Hărăguţă- Apetrei, Sobariu, Zavate, Eudean, Petrescu, Gorea, Tudose, Chirilă, Pavel, Bobric; au mai jucat Ungureanu, Răzlog, Bodron, Bucătaru.

În etapa a doua, Cetatea va întâlni, în primul duel nemţean al acestui campionat, Ceahlăul II, la Piatra Neamţ.

* Ceahlăul II a câştigat un punct în finalul meciului cu Sporting Suceava

Cel de-al doilea rezultat de egalitate al primei etape din Liga a III-a s-a înregistrat la Suceava. Sporting- Ceahlăul II Piatra Neamţ s-a încheiat tot 1-1, după 0-0 la pauză. Formaţia nemţeană a fost însă cea care a obţinut egalarea în finalul partidei, pentru un start promiţător în noul campionat.

Cu şase juniori în primul unsprezece, oaspeţii au reuşit să reziste în repriza întâi, în care au avut şi ocazii să înscrie. O greşeală individuală, în partea a doua, pe fondul dominării sucevenilor, a permis gazdelor să treacă în avantaj. Acesta a durat până în min. 89, când atacantul Velici a şutat precis din colţul careului de 16 metri.

„Rezultatul este mulţumitor, dar mai avem mult de muncit”, a conchis antrenorul pietrenilor, Mihai Ionescu, după primul joc din noul campionat. „S-a cunoscut lipsa meciurilor. Am suferit la omogenitate şi