Meritau un egal

LPS Piatra Neamţ – CSM II Bucureşti 31 – 32 (15 – 18)

Handbaliştii de la LPS Piatra Neamţ au pierdut la limită, scor 31 – 32, confruntarea de pe teren propriu cu echipa a doua a clubului CSM Bucureşti, meci restant din etapa a 20-a a diviziei A, care s-a disputa miercuri după amiază la sala mică Polivalentă. Băieţii lui Stelian Bursuc meritau cel puţin un rezultat de egalitate după acest meci, mai ales după evoluţia din repriza a doua, când gazdele au revenit spectaculos, însă cei 2 cavaleri ai fluierului din Suceava şi Iaşi au luat câteva decizii în defavoarea pietrenilor pe final de partidă. Disputa de la Piatra Neamţ a început cu echipa din capitală la conducere, avantaj pe care elevii lui Eliodor Voica şi l-au menţinut până la pauză, când scorul a fost 18 – 15. Avantajul de 3,4 sau 5 goluri s-a menţinut şi în repriza a doua în favoarea oaspeţilor, însă handbaliştii de la LPS au avut o revenire spectaculoasă pe final. În minutul 53, la scorul 27 – 25 pentru CSM II, gazdele au ratat pe contraatac, iar bucureştenii s-au dus la 30 – 26. LPS a revenit din nou, la 28 – 30 în minutul 57 şi mai apoi 29 – 30 în minutul 58, când Rareş Bursuc a marcat spectaculos. Aici au intervenit cei 2 arbitrii, care au oprit un atac al gazdelor, CSM II a refăcut avantajul de două goluri, iar ultimul gol al gazdelor nu a mai contat. S-a terminat 32 – 31 pentru CSM II, rezultat în urma căruia formaţia pietreană a rămas pe locul 10 în clasament, cu 12 puncte. „CSM II a câştigat pe jumătate meritat pentru că a condus tot meciul, dar mai concentraţi pe final am fost noi, băieţii şi-au dorit mai mult, dar s-a văzut, lipsa de pregătire şi partea fizică şi-a spus cuvântul, adică nişte copii care aleargă mai bine, iar noi cu experienţa se pare că nu a ajuns astăzi. Sunt puţin supărat pe arbitrii pentru că au greşit pe final, nu trebuiau să îi ajute, pentru că CSM e o echipă cu pretenţii şi dacă vine şi la nivelul ăsta să faci aşa ceva e jignitor, adică la chestiile vizibile nu la altceva. În rest nu mă leg eu de arbitraj, că nu a fost arbitrajul de vină tot meciul, dar culmea că la ultimele faze a influenţat arbitrajul şi asta trebuie să le dea lor de gândit vizavi de viitorul lor”, a spus după meci profesorul Stelian Bursuc. După victoria de la Piatra Neamţ, elevii lui Eliodor Voica au ajuns la 24 de puncte şi au urcat pe locul 8 în clasament. „Nu a fost un meci greu, dar ni l-am făcut noi greu. Aveam aşteptări mai mari de la colegii mei care sunt juniori, ei trebuie să demonstreze, eu sunt mai mare ca ei cu 2 ani. Vreau să văd mai multă dorinţă din partea lor şi aş încerca să îi trag mai mult lângă mine şi să încercăm să câştigăm meciurile mai puternice”, a spus Răzvan Mledenciu, cel mai bun jucător de la CSM în disputa de la Piatra Neamţ, cu 10 goluri marcate. Cel mai eficient jucător din tabăra gazdelor a fost Rareş Bursuc, cu 9 goluri, iar Cosmin Chirilă a înscris de 8 ori. Pentru LPS au mai înscris Usturoi 7 goluri, Bărbulescu 4, Barbălată, Drugă şi Asandei câte un gol. În etapa următoare, LPS Piatra Neamţ evoluează sâmbătă, în deplasare, cu CSM Focşani. În celelalte jocuri ale rundei a 20-a s-au consemnat rezultatele: Ştiinţa II Bacău – Politehnica Iaşi 32 – 37, CSU Târgovişte – CSU Galaţi 14 – 52, ACS Alexandria – HC Buzău 26 – 27, Argeş Piteşti – Cimentul Bicaz 39 – 20 şi Vicov Bucovina – CSM Focşani 17 – 47.