Merg mai departe în Cupa României

csm-ceah-cupaViitorul Podoleni – CSM Ceahlăul 0-13 (0-6)

Fotbaliștii de la CSM Ceahlăul s-au calificat la pas în turul al doilea al Cupei României, ediția 2017-2018, după ce s-au impus cu 13-0 în confruntarea din deplasare cu Viitorul Podoleni. Partida de la Podoleni s-a disputat pe o vreme foarte rece, vântul a bătut destul de tare, însă terenul de joc s-a prezentat în condiții destul de bune, chiar dacă a plouat destul de mult în zilele premergătoare meciului. Elevii lui Toader Șteț, Vali Avădanei și Lidi Chertic nu au avut deloc emoții în ceea ce privește calificarea în faza superioară și au practicat un joc bun în fața unui adversar inferior valoric, dar în primul rând inferior din punct de vedere fizic, dacă ținem cont că media de vârstă la Viitorul este destul de înaintată. CSM Ceahlăul s-a impus cu același scor cu care câștigase și în tur pe teren propriu în fața celor de la Podoleni, 13-0, singura diferență fiind aceea că atunci la pauză a fost 7-0, iar de această dată, după primele 45 de minute, scorul era 6-0. Tinerii fotbaliști pietreni și-au făcut și de această dată norma de goluri, cel mai eficient fiind Apostol, care a reușit un hattrick, Zaharia, Arghir, Ungureanu și Mateiciuc au marcat câte două goluri, iar Pintilie și Lupei și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor.

Tehnicienii pietreni au început jocul de duminică cu următoarea formulă de echipă: Cotună – Vasile, Rotaru, Smău, Albu – Barb, Pintilie – Lupei, Apostol, Ungureanu – Zaharia, iar pe parcurs au mai intrat Mateiciuc, Arghir, Butunoi și Roșu.

CSM Ceahlăul s-a calificat fără emoții în etapa a doua a Cupei României, fază a competiției unde este posibil să întâlnească o formație din liga a patra. O partidă din această primă fază, Unirea Dulcești – Moldova II Cordun, nu s-a disputat, din cauza terenului impracticabil de la Dulcești și va fi reprogramată. De asemenea, duelul dintre Voința Valea Ursului – Voința Bozieni, a fost întrerupt în minutul 67, la scorul 2-1 pentru gruparea gazdă, după ce centralul partidei a fost agresat de jucătorii formației oaspete. Cel mai probabil, Voința Bozieni va pierde acest joc cu 0-3, la masa verde, iar mai mulți dintre fotbaliști vor primi sancțiuni și suspendări din partea Comisiei de Disciplină din cadrul AJF Neamț.

Niciunul dintre cele 8 meciuri care s-au disputat în această fază nu a avut nevoie de prelungiri sau executarea loviturilor de la 11 metri, echipele calificându-se după cele 90 de minute de joc. Vă prezentăm mai jos rezultatele înregistrate în prima fază a Cupei României, iar echipele scrise cu majuscule s-au calificat în etapa a doua.

Cupa României, etapa I

Viitorul Podoleni – CSM CEAHLĂUL 0-13 (0-6)

STEJARUL STĂNIȚA – Siretul Doljești 5-4 (2-1)

Viitorul Ruginoasa – ARSENAL VĂLENI 0-3 (0-1)

Ozana Timișești – ZORILE URECHENI 1-3 (1-2)

FLACĂRA BRUSTURI – Olimpia Grințieș 4-3 (3-2)

VOINȚA DOCHIA – Energia Pângărați 4-3 (2-1)

Stejarul Țibucani – VOINȚA BOTEȘTI 2-3 (1-0)

Unirea Dulcești – Moldova II Cordun, amânat

Voința Valea Ursului – Voința Bozieni 2-1, meci întrerupt în minutul 67

Handbal

Trei din trei pentru HCF Piatra Neamț

Activ Plopeni – HCF Piatra Neamț 21-26 (11-17)

Handbalistele de la HCF Piatra Neamț au bifat cea de-a treia victorie consecutivă, după 26-22, duminică în deplasare cu Activ Plopeni, în etapa a opta a seriei A din divizia A. Deși au avut parte de o deplasare destul de lungă, elevele lui Dan Valentin s-au mobilizat încă o dată exemplar și au făcut un joc foarte bun pe terenul celor de la Activ, iar la final s-au impus meritat. Oaspetele au început bine duelul de la Plopeni și le-au surprins pe adversare cu un joc atent atât în apărare cât și în atac. După 1-0 și 2-1 pentru Activ, pietrencele au trecut apoi la conducere încă din primele minute, și au condus pe tabela de marcaj până la final, la pauză având o diferență de 6 goluri, scor 17-11. Handbalistele de la Activ au încercat să revină în partea a doua, au mai redus din handicap, dar nu au putut evita înfrângerea, iar la final HCF s-a impus la o diferență de 5 goluri, 26-21, rezultat în urma căruia a ajuns la 12 puncte și se află pe poziția a șaptea în clasament.

„În ciuda problemelor financiare și cele cu accidentările, se pare că reușim să ne mobilizăm și să facem jocuri bune în campionat, așa cum a fost și la Plopeni, unde am întâlnit o echipă tânără, cu jucătoare de la Centrul Olimpic de la Brașov, susținută destul de bine de un privat. Și de această dată am greșit puțin în apărare, iar în atac, cuplul Roșca-Rotaru, centru-pivot, a funcționat excelent. Și poarta, prin rotație, ne-a ajutat, am făcut puține greșeli tehnice, iar la final am câștigat meritat. Le felicit pe fete pentru determinare și dăruire și sperăm să continuăm pe același drum“, a spus la final antrenorul Dan Valentin.

În partida de la Plopeni, cea mai eficientă jucătoare de la HCF a fost Oana Rotaru Teleucă, autoare a 8 goluri, iar celelalte goluri au fost marcate de Dorneanu și Molnar 5, Roșca și Caramalău 3, Balint 2 goluri. Duminică, în cadrul rundei a noua, Rotaru și compania vor evolua pe teren propriu cu vecinele de la Știința Bacău.

Rezultate, etapa VIII

SCM Pitești – CS Buzău 31-34 (15-19)

CSM II București – CSU Târgoviște 39-21 (16-10)

Dinamo București – Șc. 181 București 37-22 (19-10)

Știința București – Rapid București 13-34 (6-13)

Știința Bacău – Universitatea Constanța 28-27 (14-16)

Spartac București – CNOT Iași 29-23 (11-14)

Cetate Deva – CSM Roman 18-35 (8-19)

Handbalistele de la CSM Roman au obținut cel de-al doilea succes consecutiv în Liga Națională, după ce au câștigat cu 35-18 confruntarea din deplasare cu Cetate Deva, din etapa cu numărul 10. Așa cum era de așteptat, elevele lui Gheorghe Covaciu au avut meci lejer pe terenul ultimei clasate, formație care nu a pus niciun fel de probleme în cele 60 de minute. Oaspetele au condus de la un capăt la altul, au avut 19-8 la pauză, iar la final s-au impus la o diferență categorică de 17 goluri, scor 35-18. Popescu a marcat 8 goluri, Agrigoroei 6, Stoleru 5, Glibko și Iuganu 4, Tomescu 3, Chitacu 2, Vârtic, Câlici și Dinu câte un gol.

„Fetele au intrat în joc cu o determinare bune, au luat meciul în serios încă din primele minute și am câștigat lejer. Felicit întreaga echipă, suntem într-o ușoară creștere de formă și jucăm destul de determinat pe faza de apărare“, a declarat antrenorul Gheorghe Covaciu, care are două succese din tot atâtea jocuri de când a venit la CSM Roman.

După victoria de duminică, CSM a ajuns la 12 puncte, a urcat pe 9 în clasament, iar runda viitoare, joi 17 noiembrie, va evolua pe teren propriu cu HCM Râmnicu Vâlcea.

Medalii la naționale pentru Delia Zaharia

Delia Zaharia, de la CS Delmadi Piatra Neamț, a fost surpriza plăcută la Campionatele Naționale de natație de la Hunedoara, pentru seniori, tineret și seniori. Eleva antrenorului Cătălin Stan a fost mezina competiției de la Hunedoara, unde au fost prezenți cei mai buni înotători din țară la cele 3 categorii de vârstă, și a obținut două medalii de bronz, în proba favorită, cea de bras. Joi, în prima zi de competiție, Delia Zaharia a înotat în finala B la 50 de metri bras și a cucerit medalia de bronz, după ce a stabilit un timp de 35 de secunde și 01 sutimi, apropiindu-se la 9 sutimi de recordul național, 34.92, care datează din anul 2004. La această probă, sportiva de la CS Delmadi a fost întrecută de Alina Perju, de la Hunedoara, și Henrieta Fangli, de la Târgu Mureș, ambele înotătoare fiind mai mare ca vârstă decât Delia Zaharia. Sâmbătă, Delia a concurat în finala A, la 200 de metri bras, unde a obținut tot medalia de bronz, cu timpul de două minute, 48 de secunde și 28 de sutimi, fiind depășită de Claudia Gâdea, de la Steaua, și aceiași Henrieta Fangli, de la Hunedoara. De asemenea, sportiva pietreană a obținut și locul 4 în proba de 100 de metri bras, unde a concurat în finala B, și unde a realizat un timp de 1.13.85, la 85 de sutimi de vechiul record, care datează de 16 ani.

Per total, evoluția Deliei Zaharia la naționalele de la Hunedoara a fost un pozitivă și a obținut timpi buni în proba favorită, cea de bras. „Căutăm să batem recordul la 50 și 100 de metri bras și de aceea am vorbit cu stafful tehnic al federației să ne găsească un concurs în străinătate, unul oficial înscris în FINA, pentru a obține aceste performanțe. Cel mai probabil, acest concurs va avea loc în luna decembrie, după Concursul Țărilor Central Europene din Slovacia, iar pentru aceste obiective ne vom pregăti cât mai bine. Consider că suntem pe un drum bun, mâna și munca antrenorilor începe să se vadă, în special a antrenorului principal, Cătălin Stan. Sunt mulțumit pentru ceea ce a reușit Delia la Hunedoara, deși mi-aș fi dorit o medalie și la 100 bras. Sunt rezultate bune care ne dau mare încredere pentru viitor, Cred că este un început bun și suntem pe un drum pozitiv în ceea ce privește activitatea de la noi, dar și rezultatele“, a declarat antrenorul-coordonator de la CS Delmadi, Adrian Zaharia.

Următoarea competiție majoră pentru Delia Zaharia va fi Concursul Țărilor Central Europene, din perioada 9-12 decembrie, de la Kosice din Slovacia.