Medalii pentru clubul Sakki la Timișoara

sakkiSportivii de la clubul Sakki Internațional Karate Do din Piatra Neamț au obținut mai multe medalii la Open-ul Timișoarei, competiție care a avut loc la finele săptămânii trecute în orașul de pe Bega, unde au fost prezenți peste 300 de sportive de la 30 de cluburi din România, dar și din Italia, Serbia și Ungaria. Clubul condus de antrenorul Dan Aanicăi a fost prezent cu 5 sportivi la competiția de la Timișoara, iar cel mai bun rezultat a fost obținut de Claudiu Cojoc, care s-a clasat pe primul loc shobu ipon, kumite și un loc 3 la kumite individual. De asemenea, Alvin Ghindăoanu a fost al treilea la kumite individual, tot al treilea la kumite rotativ și a luat locul 2 la kumite echipe. Rezultate pozitive și pentru Ștefan Pristavu, al doilea la kumite individual, tot al doilea la kumite echipe și al treilea la kumite rotativ, iar Ștefan Istrate a cucerit medalia de argint la kumite echipe și medalia de bronz la kumite rotativ. Așa cum ne-a obișnuit de la concursurile precedente, și instructorul Dan Aanicăi a concurat la Timișoara, la veterani, unde a obținut medalia de bronz la kata individual și medalia de argint la kumite individual.

„Sunt mulțumit de evoluția sportivilor, ținând cont de faptul că este prima competiție după vacanța de vară, iar la Timișoara am fost prezenți cu un număr mic de sportive. Bucuria este una mare pentru că am reușit să urcăm pe podiumuri și s-a văzut încă o dată rodul muncii noastre“, a spus antrenorul Dan Aanicăi.

Sportivii de la clubul Sakki se pregătesc în această perioadă pe plan local pentru cel mai tare concurs din 2015, Campionatul Mondial din Slovenia, care va avea loc în perioada 5-8 noiembrie.