Medalie de bronz pentru Futsal Ceahlăul

Futsal Ceahlăul – Fortius Buzău 8-4 (3-2)

Echipa de fotbal în sală Futsal Ceahlăul a încheiat sezonul 2016-2017 al ligii a doua de futsal cu o victorie, după 8-4, sâmbătă pe teren propriu cu Fortius Buzău, în etapa cu numărul 18. Indiferent de rezultatul din această ultimă confruntare, elevii lui Gabi Bucur știau că nu mai pot pierde poziția a treia în clasament și că vor intra în posesia medaliilor de bronz, însă aceștia nu și-au dezamăgit fanii și au făcut un joc bun și în fața celor de la Fortius. După o primă repriză mai echilibrată, încheiată 3-2, gazdele au evoluat și mai bine în partea a doua, s-au desprins pe tabelă, iar la final s-au impus la o diferență de 4 goluri, scor 8-4. Cel mai bun jucător de pe teren a fost Avram, care a marcat 4 goluri, iar celelalte reușite ale pietrenilor le-au aparținut lui Todiresei, cu o dublă, Rusu și Alexandru.

Futsal Ceahlăul a încheiat astfel unul dintre cele mai bune sezoane din ultimii ani cu o clasare pe poziția a treia, iar la finalul meciului de sâmbătă, jucătorii pietreni au primit cupa și medaliile pentru performanța această performanță din partea fostului jucător de la FC Ceahlăul Costel Enache, actualul selecționer al naționalei sub 15 ani a României.

„A fost un sezon foarte bun pentru echipa noastră. Sunt mulțumit de felul în care au evoluat băieții și de rezultatele obținute. Avem un colectiv bun și frumos și, dacă eram puțin mai atenți, puteam obține o clasare și mai bună. Ne-a dezavantajat acel eșec inexplicabil de acasă cu Bukovina Vicov, am mai pierdut cu Colțea Brașov, în rest, acasă am avut numai victorii. Suntem de asemenea mulțumiți că prin evoluțiile și rezultatele noastre am reușit să aducem spectatori din ce în ce mai mulți la sală, deși la acest ultim joc nu au fost prezenți așa de mulți fani. Important e că nu i-am dezamăgit nici de această dată, băieții au făcut un joc bun, iar victoria de la final este una meritată. Îi felicit pe toți, mi-a plăcut acest sistem competițional cu meciuri la aproape două săptămâni, chiar dacă campionatul s-a terminat mai repede. Am intrat în vacanță, dar am convenit cu jucătorii să ne mai întâlnim o dată pe săptămână, vom căuta să facem și o serie de meciuri amicale cu formații locale, pentru a rămâne în formă. În concluzie, sunt supermulțumit pentru ceea ce am reușit în actuala stagiune și sperăm să fim la fel și pe viitor“, a declarat antrenorul Gabi Bucur.

La finalul partidei cu Fortius Buzău, gazdele de la Futsal Ceahlăul au premiat-o pe doamna Ana Săvescu cu o minge de fotbal cu semnăturile tuturor jucătorilor, pentru sloganul creat pentru echipă, „Ceahlăul – Unitate și Acțiune, Futsal din Pasiune“.

Futsal Ceahlăul a încheiat stagiunea cu un total de 39 de puncte, la 6 în spatele liderului Colțea Brașov, care a promovat în liga întâi. Pietrenii au o linie de clasament foarte bună, cu 13 victorii și doar 5 eșecuri, cu 105 goluri marcate și 73 primite.

În alte jocuri ale ultimei etape s-au consemnat rezultatele Bukovina Vicov – Inter Gheorghieni 4-4 și Luceafărul Buzău – Blue Angel Cristian Brașov 6-2.

Fotbal

CSM Roman nu se regăsește

Sporting Liești – CSM Roman 2-1 (0-1)

Fotbaliștii de la CSM Roman au suferit o nouă înfrângere în campionat, după 1-2, sâmbătă în deplasare cu Sporting Liești, în etapa cu numărul 26 din seria întâi. Din păcate, trupa de la malul Moldovei nu traversează cea mai fastă perioadă și a ajuns la cel de-al treilea eșec consecutiv, după 0-3 și 1-2 acasă cu SCM Bacău și Aerostar Bacău. Sâmbătă, la Liești, elevii lui Gabi Țapu și Iosif Susanu au făcut un joc destul de bun pe terenul uneia dintre echipele bune ale seriei și au condus cu 1-0 la pauză, în urma reușitei lui Cosmin Țapu din minutul 43. Partea a doua a fost destul de echilibrată, însă gălățenii au reușit să egaleze în minutul 70, din lovitură de la 11 metri, transformată de Adamache. Sporting a dat lovitura 5 minute mai târziu, când Crihana a readus pe gazde în avantaj și a închis tabela la 2-1, spre dezamăgirea jucătorilor și antrenorilor romașcani. Chiar dacă a pierdut, CSM Roman a rămas pe poziția a șasea în clasament, are 33 de puncte, iar runda viitoare, care se va disputa miercuri, 10 mai, va evolua pe teren propriu cu Olimpic Cetate Râșnov.

AFK Miercurea Ciuc a revenit pe primul loc

Surpriză mare în etapa a 26-a din seria întâi a ligii a treia, după ce Avântul Valea Mărului a reușit să se impună cu 1-0 în confruntarea de pe teren propriu cu liderul, AFC Hărman. Gazdele au marcat singurul gol al întâlnirii în minutul 30, prin Anastasie din penalti, iar gruparea brașoveană nu a reușit să revină în avantaj până la final. De eșecul celor de la AFC Hărman a profitat AFK Miercurea Ciuc, victorioasă cu 4-1 pe terenul celor de la AFC Odorheiu Secuiesc, care astfel a revenit pe primul loc în clasament. Gruparea harghiteană este principala favorită din serie la promovarea în liga a doua, având un avans de un punct în clasament, cu 4 etape rămase de disputat până la finele sezonului. La promovare mai speră și Știința Miroslava, care sâmbătă a câștigat cu 6-2 pe terenul lui Sportul Chișcani și care în acest moment se află la două puncte în spatele liderului din Miercurea Ciuc. Parcurs foarte bun și pentru Aerostar Bacău, după ce formația pregătită de tehnicianul pietrean Mihai Ionescu a câștigat cu 2-0 derby-ul local cu SC Bacău. „Aviatorii“ au ajuns la 41 de puncte și se află pe poziția a patra în clasament, în timp ce SC Bacău va retrograda, după ce a fost depunctată de FRF și are în acest moment minus 22 de puncte.

Rezultate, etapa XXVI

Aerostar Bacău – SC Bacău 2-0 (0-0)

Olimpic Cetate Râșnov – Atletico Vaslui 5-0 (3-0)

Sportul Chișcani – Știința Miroslava 2-6 (1-2)

Metalosport Galați – CSM Pașcani 2-2 (1-1)

Avântul Valea Mărului – AFC Hărman 1-0 (1-0)

AFC Odorheiu Secuiesc – AFK Miercurea Ciuc 1-4 (0-1)

Duel cu Unirea Slobozia în sferturile cupei

Handbalistele de la CSM Roman vor întâlni pe Unirea Slobozia, în sferturile de finală ale Cupei României, așa cum a reieșit în urma tragerii la sorți care a avut loc la finele săptămânii trecute la sediul federației de specialitate. Gruparea de la malul Moldovei a fost a doua extrasă din urnă, și astfel meciul se va juca pe terenul Unirii Slobozia într-o singură manșă. Cine bate se califică în careul de ași al competiției, turneu final care se va desfășura între 19 și 20 mai la Ploiești. Confruntarea cu echipa din Slobozia, în care CSM Roman este favorită la victorie, se va desfășura joi, 11 mai, de la ora 18.30. „Jucăm în deplasare și starea suprafeței de joc la Slobozia nu este prea bună. Totuși, este o tragere la sorți bună pentru noi, sperăm să ne pregătim cum trebuie și să câștigăm. Ne dorim să-și revină și Oana Chitacu și să abordăm această confruntare cu lotul complet“, a declarat antrenorul Viorel Lazăr.

CSM Roman a ajuns în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a trecut în optimi de Minaur Baia Mare, cu 24-19, în timp ce Unirea Slobozia, care a retrogradat din Liga Națională, s-a calificat fără să joace în faza precedentă.

Celelalte dueluri din sferturi sunt Rapid București – CSM Bistrița, SCM Craiova – Dunărea Brăila și CSM București sau Universitatea Cluj – HCM Râmnicu Vâlcea.