Medalie de bronz pentru Diana Țigănașu la Jocurile Balcanice

Atleta pietreană Diana Țigănașu și-a mai trecut în palmares o medalie la o competiție internațională. Sportiva de la CS Ceahlăul Piatra Neamț a cucerit medalia de bronz în proba de aruncare a discului, la Jocurile Balcanice de la Pitești. Rezultatul poate nu ar surprinde pe nimeni, mai ales că eleva antrenorului Dan Cojocaru a mai luat medalie la Jocurile Balcanice, dar de această dată a fost obținută la o categorie superioară, la juniori 1, iar ea este încă junioară 2. Diana Țigănașu a aruncat 49,90 metri, din a treia încercare, a stabilit un nou record personal și a reușit cea mai bună performanță pentru România.

Medalia de aur a fost cucerită de Alexandra Emilianov, din republica Moldova, care a aruncat 56,35 metri, iar pe locul al doilea s-a clasat Kristina Rakocevic, din Muntenegru, cu 54,79 metri.

Diana a avut un concurs foarte bun la întrecerea balcanică din România și a demonstrat încă o dată că poate obține performanțe și la categorii superioare de vârstă. „A fost un concurs foarte puternic, au venit cele mai bune atlete din zona Balcanilor, iar rezultatul Dianei este unul foarte bun. Este și mai mică ca vârstă, a reușit și un record personal, iar asta ne dă mari speranțe pentru viitor. Am vorbit cu Diana înainte de concurs dacă vrem rezultate bune sau o medalie în cele două probe, la disc și greutate, și până la urmă a ales o medalie. Suntem mulțumiți și vrem să confirmăm și la competițiile viitoare“, a declarat antrenorul Dan Cojocaru.

Tot la Jocurile Balcanice de pe stadionul Nicolae Dobrin, Diana Țigănașu s-a situat pe locul 5 în proba de aruncare a greutății. Pentru Diana Țigănașu va urma Campionatele Naționale de seniori și tineret, care va avea loc la finele acestei săptămâni, tot la Pitești. La acest concurs va participa și cealaltă atletă de la CS Ceahlăul, Lenuța Burueană.

Tenis

Maia Todirițe, locul 3 în țară la categoria 10 ani

Maia Todirițe, de la clubul Condor Piatra Neamț, este a treia cea mai bună jucătoare de tenis din țară la categoria de vârstă 10 ani, după ce, la finele săptămânii trecute, la campionatele naționale, s-a clasat pe poziția a treia în clasamentul final. Eleva antrenorului Romeo Stoica a avut o săptămână aproape de vis la naționalele de la București, unde a avut un parcurs excelent până în semifinale, unde a întâlnit-o pe viitoarea campioană, Maria Ionescu, de la Curtea de Argeș. Confruntarea din penultimul act al competiției s-a dovedit a fi una foarte dificilă pentru Maia Todirițe, care nu a mai fost la fel de inspirată ca în jocurile precedente, a greșit destul de mult, iar adversara, destul de valoroasă, a știut să profite de aceste situații. Partida s-a încheiat cu victoria jucătoarei din Curtea de Argeș, cu 6-1, 6-1, după aproximativ o oră de joc. „A fost un meci destul de atipic. A jucat vineri când a fost foarte cald, i-a fost și frică, iar adversara ei a preferat să țină mingea foarte mult în teren. Din păcate, nu a știut să gestioneze această strategie a adversarei, a cedat destul de ușor și a pierdut cu un dublu 6-1, rezultat care nu i-a mai permis să ajungă în finala turneului“, a declarat antrenorul Romeo Stoica după meciul din semifinale.

Iar eșecul din semifinale nu a demoralizat-o deloc pe Maia Todirițe, care în finala mică, pentru locurile 3-4, a făcut un joc excelent în fața principalei favorite, Alessia Florea, de la Curtea de Argeș, pe care a învins-o în 3 seturi, scor 4-6, 6-3, 6-3. În urma acestui succes, sportiva de la clubul Condor Piatra Neamț s-a clasat pe locul 3 în țară la categoria 10 ani, și va fi a treia favorită la toate turneele la care la lua parte.

Un rezultat excelent, care îi deschide perspective deosebite, după o săptămână cu emoții, cu căldură și cu adversare de top. M-ar fi bucurat și mai mult un titlu de campioană, însă nu are atât de multă experiență încât să fi depășit stadiul emoțiilor foarte puternice care au pus stăpânire pe ea în semifinale. Dacă ar fi evoluat la nivelul ei și nu ar fi avut emoții, sunt absolut convins că ar fi ajuns pe locul întâi. Mă bucur enorm acest rezultat, mai ales că în tenis, rezultatele la vârf se obțin foarte greu. Vom munci mai mult, vom căuta mai multe turnee importante la care să participăm pentru a acumula experiență. De fiecare dată când reușim un rezultat bun pentru orașul nostru, suntem foarte mulțumiți“, a mai spus Romeo Stoica.

Maia Todirițe a început campionatele naționale de la București de pe poziția a 11-zecea în clasament, iar în primul tur a avut un meci destul de lejer în fața Andreei Barna, de la CS Iris Ștei, pe care a învins-o cu 6-0, 6-2. A urmat apoi o evoluție și mai concludentă în turul al doilea, în fața Soniei Butuc, de la CSM București, pe care a depășit-o cu un dublu 6-0, după care, în optimi, s-a impus cu 6-4, 6-0 în fața Andradei Komarov, de la Constanța, favorita cu numărul 6, calificându-se astfel în sferturi. Acolo, sportiva da la clubul Condor a dat peste Maria Nagy, de la Câmpulung Muscel, a treia favorită a competiției, pe care a depășit-o cu 6-4, 6-0, după un meci pe care l-a dominat atât psihic cât și fizic de la un capăt la altul. A urmat duelul din semifinale cu Maria Ionescu, apoi partida pentru locul al treilea, pe care Maia l-a câștigat în fața numărului 1 național, Alessia Florea. În urma rezultatelor din capitală, Maria Ionescu a devenit campioană națională la 10 ani, Iris Zbranca, de la LPS Constanța, s-a clasat pe locul al doilea, iar Maia Todirițe s-a situat pe poziția a treia.

Cred că aceste rezultate demonstrează că la noi, la clubul Condor, se face treabă serioasă și de bună calitate, din dorința de a perpetua rezultate notabile pe care clubul nostru le-a dobândit de-a lungul existenței sale. Dacă la ora actuală vedem sportive de talie mondială, în primele 10 sau 100 WTA, pe multe dintre aceste jucătoare, la vârsta junioratului, sportivele noastre le-au învins. Sperăm ca cu Maia, sau cu alți sportivi, să reușim să spargem gheata la nivelul performanței de elită“, a încheiat Romeo Stoica.

Fotbal

Început pozitiv pentru Costel Enache la FC Botoșani

Antrenorul pietrean Costel Enache a început cu aproximativ două săptămâni munca la noul club, FC Botoșani. Fostul selecționer al naționalelor de juniori ale României, sub 18, respectiv sub 15 ani, se află deja cu gruparea botoșăneană într-un stagiu centralizat în Austria, acolo unde a susținut și două partide amicale. După eșecul din primul test, 1-3 cu Kukesi, din Albania, elevii lui Costel Enache au remizat sâmbătă, 1-1, cu vicecampioana Ucrainei, Dinamo Kiev. Rezultatul este unul foarte bun pentru trupa din Botoșani, în compania unui adversar mult superior valoric, iar debutul lui Costel Enache pe banca botoșănenilor poate fi considerat unul pozitiv.