Meci spectacol

vcm-csm
VCM LPS Piatra Neamţ – Municipal Zalău 1 – 3 (-19, -20, 28, -20)
VCM LPS şi Municipal Zalău au oferit un spectacol voleibalistic total, sâmbătă seară, la sala Polivalentă, unde formaţia gazdă a prestat un joc peste aşteptări şi, în unele momente ale întâlnirii, a evoluat de la egal la egal cu mult mai titratul adversar. Antrenorul Dan Gavril a arătat încă o dată că ştie să şlefuiască jucători tineri şi, dacă lotul va rămâne acelaşi, municipalul pietrean va fi o formaţie de temut în sezoanele viitoare. Deşi a întâlnit o formaţie care participă în Liga Campionilor, tânăra formaţie pietreană a avut momente în joc când şi-a depăşit adversarul şi nu a lipsit mult ca deznodământul să se stabilească în setul decisiv. După ce au câştigat actul trei, la 28, voleibaliştii pietreni au început puternic setul patru, au avut 9 – 3, dar treptat oaspeţii, mult mai experimentaţi, au echilibrat şi s-au impus în final cu 3 – 1. În ciuda eşecului, Volei Club merită felicitat pentru modul cum a jucat împotriva vicecampioanei şi are un viitor frumos în actualul sezon. De la gazde s-au remarcat toţi jucătorii, dar moldoveanul Pavel Mocanu şi Ştefan Lupu, alături de liberoul, Rareş Gavril, s-au evidenţiat în mod deosebit. „Obiectivul nostru a fost să jucăm volei şi am practicat un joc bun, în faţa unui adversar valoros. Am avut 9 – 3 în setul patru, sunt mingi pe care vârsta tânără cu greu le gestionează”, a spus la final Ştefan Lupu. „Un meci foarte frumos, în care tinereţea echipei a fost debordantă. Tinerii noştri jucători au arătat că voleiul se face şi din pasiune, nu numai din bani. Te baţi cu o echipă care are salarii de 3000 de euro, faţă de salariile infime de la noi, dar am demonstrat că suntem o echipă de mare viitor şi sper să am puterea să o ţin în continuare, să fiu sprijinit de autorităţile locale, pentru că această formaţie, peste un an de zile va arăta mult mai bine”, a spus şi Constantin Niţă, directorul executiv de la VCM. De partea cealaltă, oaspeţii de la Zalău au acuzat şi oboseala programului, după ce miercuri au jucat în Rusia, în grupele Ligii Campionilor. „Am pierut un set dar sunt trei puncte. A fost o victorie mai grea, având în vedere şi luna mai grea pe care am avut-o”, a spus antrenorul Aurel Vlaicu. VCM: Cazacu, Viţelaru, Bălan, Predus, P. Mocanu, Lupu şi Gavril – libero. A mai jucat Chiş. Municipal Zalău: Lamb, Mihalcea, Bala, Dal Bosco, Nagy, Birău şi Feher – libero. A mai intrat Gheorghiţă. După eşecul cu Zalău, trupa pietreană rămâne cu trei puncte şi joacă la finele săptămânii, în deplasare, cu Municipal Craiova. Tot în etapa a patra s-au mai consemnat rezultatele: Dinamo – Municipal Craiova 2 – 3, Universitatea Cluj – Ştiinţa Baia Mare 0 – 3, Tomis Constanţa – Phoenix Şimleul Silvaniei 3 – 0 şi Arcada Galaţi – Unirea Dej 0 – 3. CSM Bucureşti a stat.