Meci nebun la Cândești

tineret-candestiTineretul Cândești – Voința Ion Creangă 4-4 (1-3)

La finele săptămânii trecut s-au disputat partidele rundei a șasea în eșalonul 4 fotbalistic, etapă în care LPS Piatra Neamț a stat, deoarece colegii de la LPS Roman s-au retras din campionat, și în care s-au înscris numai puțin de 37 de goluri. În 4 din aceste întâlniri s-au impus gazdele, o partidă s-a încheiat la egalitate, iar de două ori, oaspeții au avut câștig de cauză. Scorul etapei s-a înregistrat la Bicaz, acolo unde Cimentul din localitate a zdrobit pe Zimbrul Pâncești, căreia i-a marcat 9 goluri, fără să primească niciunul. Un succes la limită a fost consemnat pentru Bradul Roznov, care a trecut cu 3-2, pe teren propriu, de Tineretul Cândești, după ce la pauză tot gazdele au condus cu 1-0, în timp ce Teiul Poiana Teiului a rămas singura formație cu punctaj maxim, după 6-1, în propriul fief, contra celor de la Steel-Man Târgu Neamț.

Cel mai spectaculos meci a avut loc la Cândești, unde Tineretul din localitate a provocat primul semieșec campioanei, Voința Ion Creangă, partida încheindu-se la egalitate, 4-4. Gazdele au obținut egalarea în ultima secundă a jocului și au avut o revenire spectaculoasă în ultimul sfert de oră, când au revenit de la 1-4 pentru adversar. Oaspeții lui Gheorghe Leonte au început perfect duelul de duminică și au deschis scorul la Cândești după reușita lui Samson, după care Tofan, fostul atacant de la Petrotub Roman, și-a trecut în cont o dublă și a majorat avantajul Voinței la 3-0. Gazdele au înscris și ele o dată în prima repriză, prin Patrichi, și la pauză Voința conducea cu 3-1. S-a făcut 4-1 în partea a doua, după golul lui Căilnescu și cei de la Ion Creangă păreau că nu mai pot scăpa victoria din mână, mai ales că până la finalul meciului mai erau 15 minute. Antrenorul oaspeților, Gheorghe Leonte, a făcut câteva modificări, forțat de faptul că unii dintre jucătorii lui aveau cartonașe galbene, iar cei care au intrat nu au știut să gestioneze avantajul până la final. Tineretul a avut o revenire spectaculoasă și a marcat de 3 ori, prin Aftanase, Nuțu și Stângaciu, ultimul gol în ultimele secunde ale întâlnirii și a smuls astfel un punct nesperat în fața campioanei, spre dezamăgirea taberei adverse. „Este inadmisibil să nu câștigi un meci când conduci cu 4-1 și mai sunt 15 minute până la final. Nu știu ce s-a întâmplat, am scăpat jocul din mână pe final, iar gazdele au profitat. Suntem foarte dezamăgiți de acest rezultat, dar nu avem ce face, mergem înainte. Acest campionat are un nivel calitativ la fel de bun ca cel din stagiunea trecută și e clar că formația din Poiana Teiului, care are bani și lot, este îndreptățită să spere la primul loc. Vom vedea ce va fi în continuare, nici noi nu renunțăm la luptă și la obiectivele noastre și vrem să fim din nou în play off“, a spus principalul de la Ion Creangă, Gheorghe Leonte.

În jocul de duminică, Voința a evoluat cu Antohi – Tulpan, Ghidarcea, Vlaicu, Capraru – Nistor, Tudor, Cojocariu, Samson – Harbuzaru și Tofan, iar pe parcurs au mai intrat Călinescu, Burlacu și Bălăiță.

Voința a ajuns la 13 puncte și este pe 2 în clasament, iar runda viitoare va juca pe teren propriu cu Speranța Răucești, în timp ce Tineretul Cândești este formația cu cele mai multe rezultate de egalitate în acest start de sezon, 4 din 6 jocuri, are 7 puncte, iar în weekend va juca la Unirea Tămășeni.

„Suntem mulțumiți de rezultat, pentru că am revenit de la 1-4, dar cred că dacă mai erau 3 sau 4 minute, poate puteam să și câștigăm. Echipa a făcut un joc bun, a avut puterea și tăria să revină și pe această cale îi felicit pe băieți. Am întâlnit un adversar valoros, prima repriză a fost mai slabă pentru noi, dar în partea a doua am fost peste adversar. Am avut un început mai greu de campionat, am întâlnit echipe bune, dar programul ulterior ne dă  speranțe că putem obține mai multe victorii și putem urca în clasament“, a spus și antrenorul de la Cândești, Dumitru Culbece.

Tineretul a abordat jocul de duminică cu Obreja – Mihnea, Nuțu, Secară, Antoce – Stângaciu, Patrichi, Ungureanu, Pușcașu, Aftănase – Văleanu, iar în partea a doua au mai intrat Stârpu și Otavă.

Celelalte meciuri ale etapei a șaptea, care vor avea loc duminică, 2 octombrie, sunt:Voința Dobreni – Teiul Poiana Teiului, Vulturul Costișa – Cimentul Bicaz, LPS Piatra Neamț – Bradul Roznov, Zimbrul Vânători Neamț – Moldova Cordun, Bradul Borca – Steel-Man Târgu Neamț, iar Zimbrul Pâncești va sta.

Rezultate, etapa VI

Voința Dobreni – Vulturul Costișa 0-1 (0-1)

Cimentul Bicaz – Zimbrul Pâncești 9-0 (4-0)

Bradul Roznov – Unirea Tămășeni 3-2 (2-1)

Tineretul Cândești – Voința Ion Creangă 4-4 (1-3)

Speranța Răucești – Zimbrul Vânători Neamț 3-0 (2-0)

Moldova Cordun – Bradul Borca 1-3 (1-1)

Teiul Poiana Teiului – Steel-Man Târgu Neamț 6-1 (4-1)

Încă un succes pentru juniorii B de la LPS Piatra Neamț

LPS Piatra Neamț – LPS Suceava 4-0 (1-0)

Fotbaliștii juniori B de la LPS Piatra Neamț și-au trecut în cont cel de-al cincilea succes stagional, după victoria de sâmbătă, 4-0, obținută pe teren propriu în fața colegilor de la LPS Piatra Neamț, din etapa a șaptea a campionatului național. Confruntarea de pe terenul sintetic a fost o simplă formalitate pentru elevii lui Gabi Rădulescu, care în prima repriză au marcat o singură dată prin Sârbie. În partea a doua, juniorii pietreni sub 17 ani, s-au dezlănțuit și au mai înscris de 3 ori în poarta adversarului, prin Gabor, Curpăn și Monoranu și au stabilit rezultatul final, 4-0, unul firesc și meritat.

„A fost un joc bun din partea băieților, care au arătat că au trecut peste semieșcul din runda trecută, când au făcut doar 2-2 la Foresta Suceava, după ce au condus cu 2-0. Este o victorie de moral, care ne menține acolo sus în clasament, felicit băieții și le urez mult succes sâmbătă, în dificilul meci din deplasare cu liderul, LPS Iași“, a spus după joc antrenorul Gabi Rădulescu, cel care în confruntarea de sâmbătă a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Florea – Moroșanu, Andreș, Ilie, Sârbie – Pântea, Rusu, Strâmbei, Iorga – Gabor și Curpăn, iar ulterior au mai intrat Hodorogea, Monoranu, Strat și Muftuoglu.

LPS Piatra Neamț a ajuns la 16 puncte în ierarhia seriei A, iar sâmbătă joacă în deplasare cu liderul, LPS Iași.

Fotbal

Costel Enache l-a luat pe Ianis Hagi la națională

Pietreanul Costel Enache, selecționerul naționalei României sub 19 ani, a anunțat la începutul săptămânii lotul de 18 jucători, cu care va aborda meciurile de calificare la turneul final al Campionatului European din 2017, care va fi găzduit de Georgia. Naționala de juniori a României face parte dintr-o grupă alături de Olanda, Norvegia și San Marino, iar turneul de calificare are loc peste două săptămâni în Olanda. Din lotul selecționat de fostul antrenor de la FC Ceahlăul, face parte și Ianis Hagi, fiul fostului mare fotbalist, Gheorghe Hagi, jucător în acest moment în Italia, la Fiorentina. România lui Costel Enache va susține primul meci pe data de 6 octombrie contra Olandei, două zile mai târziu va întâlni Norvegia, iar pe 11 octombrie joacă cu San Marino. La Turul de Elită, cel de dinaintea turneului final din Georgia, se califică echipele de pe primele două locuri din cele 13 grupe, plus formația cu cel mai bun punctaj de pe poziția a treia.