Meci cu de toate

vcm2
VCM LPS Piatra Neamţ – Phoenix Şimleul Silvaniei 3 – 2 (-22, 27, 20, -22, 2)
Băieţii de la VCM LPS au trimis în joc decisiv duelul cu Phoenix Şimleul Silvaniei, pentru stabilirea echipei care va continua turneul play off în faza superioară. După ce a pierdut primul joc de la Şimleu cu 0 – 3, băieţii lui Dan Gavril şi Nicu Buruş s-au impus cu 3 – 2 în partida a doua care s-a desfăşurat miercuri seară la sala Polivalentă. Disputa a avut de toate, răsturnări de set, acte câştigate pe muchie de cuţit şi un set decisiv aflat la discreţia gazdelor, care s-au impus cu 15 – 2. Până acolo, confruntarea a fost una echilibrată, cu oaspeţii mai proaspeţi în debut de meci, aceştia reuşind să se impună în actul de debut la 22. Pietrenii, fără Viţelaru, exclus din lot, şi cu Iosif la jumătate din potenţial din cauza unei accidentări, nu au cedat şi au trecut la conducere, după ce şi-au adjudecat actul secund la mare luptă, scor 29 – 27. În actul 3, Lupu şi compania s-au impus la 20, dar Phoenix a revenit încă o dată pe tabela de marcaj, câştigând setul 4 la 22. În decisiv, Volei Club a fost mai inspirat şi, încurajat de publicul prezent la sală, a câştigat fără drept de apel la 2 şi astfel partida decisivă dintre cele două combatante va avea loc duminică, la Şimleul Silvaniei. „A fost un meci plăcut, spectaculos, în care băieţii noştri au demonstrat că pot obţine un loc mai bun în clasament. Ne va fi greu în partida a treia de la Şimleu, dar mergem acolo să ne jucăm şansele şi de ce nu să facem o surpriză. Dacă nu, vom termina sezonul pe locul 9, o clasare sub ceea ce ne-am propus, dar ţinând cont de tinereţea lotul, este destul de bine”, a spus directorul executiv, Constantin Niţă. Volei Club a jucat cu următorul sextet: Cazacu, P. Mocanu, C. Mocanu, Predius, Lupu, Iosif şi Gavril – libero. Meciul 3 dintre cele două formaţii se va disputa duminică, de la ora 17. Tot în runda a doua din prima fază a turneul play off s-au consemnat rezultatele: Ştiinţa Baia Mare – Municipal Zalău 0 – 3, la general este 1 – 1, Unirea Dej – Dinamo 0 – 3, la general este 0 – 2 şi Universitatea Cluj – Arcada Galaţi 0 – 3, la general este 0 – 2.