Maia Todiriţe, locul 3 la Braşov

maia todiriteMaia Todoriţe, de la clubul Condor Piatra Neamţ, s-a clasat pe poziţia a treia, la categoria de vârstă 10 ani, la Cupa Râşnov-Open, care s-a încheiat marţi la Braşov. În vârstă de doar 8 ani, eleva antrenorului Romeo Stoica a fost cap de serie numărul 1 la turneul din Ardeal şi era principala favorită la locul întâi, mai ales că venea după două competiţii câştigate la rând, la Roman şi Oneşti. Tânăra sportivă pietreană a avut un parcurs foarte bun până în semifinale, unde a pierdut destul de greu în faţa unei adversare de la Piteşti, după ce a câştigat primul set cu 6 – 0. Concursul de la Braşov a fost unul foarte puternic, cu 32 de sportive pe tabloul principal la 10 ani, însă rezultatul l-a mulţumit pe antrenorul Romeo Stoica. „Maia nu a mai repetat succesele de la Oneşti şi Roman, însă ţinând cont de valoarea ridicată a turneului şi de faptul că eleva mea are doar 8 ani, eu spun că rezultatul este unul foarte bun. Noi ne aşteptam ca sportiva noastră să aibă aceste succese mai târziu, dar ea confirmă încă de la această vârstă şi se anunţă o mare speranţă a tenisiului din Piatra Neamţ şi de ce nu din România”. Maia Todiriţe este elevă în clasa a treia la şcoala nr. 4 din Piatra Neamţ şi până la începerea noului an şcolar va participa la turnee aproape în fiecare săptămână.