LPS a câștigat derbiul județului de la Bicaz

handbal bicaz Cimentul Bicaz – LPS Piatra Neamț 27-28 (15-12)

Handbaliștii de la LPS Piatra Neamț au câștigat la limită, scor 28-27, derbiul județului Neamț al rundei a șasea din divizia A. Duminică, la sala Sporturilor din Bcaz s-au întâlnit două formații apropiate valoric, cu jucători care se cunosc destul de bine, iar de aici a rezultat un meci spectaculos, cu multe faze de poartă interesante, cu răsturnări de scor și cu un final pe muchie de cuțit. Gazdele lui Sorin Baciu au început mai tare jocul și, beneficiind de avantajul terenului propriu și de susținerea fanilor, au avut o primă repriză excelentă, iar după 30 minute aveau un avantaj de 3 goluri pe tabela de marcaj, scor 15-12. În partea a doua, elevii lui Stelian Bursuc au echilibrat jocul, au avut mai multă eficientă la finalizare, iar pe final au reușit să întoarcă rezultatul în favoarea lor, impunându-se în cele din urmă cu 28-27, spre dezamăgirea suporterilor și jucătorilor de la Bicaz.

„Păcat că s-a terminat așa, eu consider că după ceea ce a fost pe teren, un rezultat de egalitate era mai echitabil. A fost o partidă frumoasă, un meci bun din partea ambelor echipe, însă din păcate cei 2 cavaleri ai fluierului din Iași au stricat jocul prin deciziile luate. Au greșit și de partea noastră și de partea adversă și cred că dacă ar mai învăța să arbitreze, poate nu vom mai avea astfel de probleme. Îmi pare rău că s-a întâmplat așa, au fost niște decizii total eronate, care până la urmă și-au pus amprenta pe rezultatul final. Puteam și noi câștiga, se putea încheia și la egalitate, dar în final s-au impus oaspeții și de asta sunt puțin supărat. Ne-am mai revenit din punct de vedere financiar, datorită CJ care ne-a dat o gură de oxigen, echipa începe să se închege, dar ne mai trebuie câțiva jucători pentru a întări lotul și sperăm să-i aducem cât mai repede“, a spus la final antrenorul de la Cimentul, Sorin Baciu.

Cei mai buni jucători din tabăra gazdă la confruntarea de duminică au fost Cezar Macovei, Robert Buburuzși Lucian Olaru.

LPS a ajuns la cea de-a doua victorie în campionat, după succesul de la Bicaz și cu 6 puncte se află pe poziția a zecea în clasamentul seriei A. „Nu a fost o evoluție bună din partea noastră, am intrat în jocul lor și am avut de suferit. Am întâlnit o echipă care se reface din mers, a evoluat destul de bine, cel puțin în prima repriză, însă pe final noi am fost mai inspirați. Nu am niciun remacat după acest meci, prestația echipei per total nu m-a mulțumit, dar avem satisfacția celor 3 puncte câștigate“, a spus la final și tehnicianul pietrean, Stelian Bursuc.

În runda viitoare, Cimentul Bicaz va evolua în deplasare cu Vicov Bucovina, în timp ce LPS Piatra Neamț va primi pe teren propriu vizita celor de la Atletico Alexandria.

Rezultate, seria A, etapa 6

Cimentul Bicaz – LPS Piatra Neamț 27-28 (15-12)

Poli Iași – Dobrogea Sud 25-39 (13-20)

Știința Bacău – Vicov Bucovina 56-18 (29-5)

CSU Târgoviște – GSIP Moreni 40-24 (19-10)

Atletico Alexandria – CSU Suceava 29-31 (16-11)

ACS Alexandria – Farul Constanța 41-34 (16-16)

CS Buzău – CSM II București 33-27 (15-15)

Victorie lejeră pentru juniorii de la LPS

LPS Piatra Neamț – LPS Onești 48-22 (23-10)

Handbaliștii juniori I de la LPS Piatra Neamț merg ceas în seria întâi a campionatului național, unde au 4 victorii din tot atâtea partide. Ultima victimă pentru elevii profesorilor Rita și Stelian Bursuc a fost LPS Onești, o formație care nu s-a ridicat în niciun moment la valoarea adversarului. De aici a rezultat un meci lejer pentru juniorii pietreni, care la pauză aveau deja un avantaj de 13 goluri pe tabela de marcaj, scor 23-10. În partea a doua, gazdele și-au majorat avantajul, iar la final s-au impus la o diferență destul de mare, de 26 de goluri, scor 48-22, într-o partidă în care cel mai bun jucător de pe teren a fost Ștefan Leahu.

„Un meci simplu pentru băieți, fără prea multe întrebuințări, iar scorul final spune totul. E bine că suntem în creștere de formă, iar poziția din clasament este una logică“, a declarat profesorul Stelian Bursuc.

După succesul de sâmbătă, LPS Piatra Neamț a ajuns la 9 puncte și este lider în clasament. Sâmbătă, Leahu și compania vor evolua pe terenul celei de-a treia clasate, LPS Iași.