Locul 15 la greutate

lenuta burueanaAtleta pietreană, Lenuţa Burueană, s-a clasat pe poziţia a 15-a în concursul de aruncare a greutăţii, la Campionatele Mondiale de Atletism, care s-au încheiat duminică în localitatea Eugene, din SUA. Sportiva de la CS Ceahlăul Piatra Neamţ a aruncat 14,54 metri în calificări, rezultat care nu i-a permis însă să se califice în finala de 12. Eleva antrenorului Dan Cojocaru a fost cotată cu a 29-a şansă la câştigarea titlului mondial la greutate, dintr-un total de 36 de sportive, iar rezultatul, locul 15, nu este unul rău, în condiţiile în care ea a avut un an destul de greu, cu o operaţie la rotulă şi după ce a început pregătirile abia din luna februarie. „14,54 metri nu este un rezultat rău, deşi ea putea să arunce chiar mai mult. A reuşit să o depăşească pe campioana mondială de la disc şi, cu puţină atenţie, putea accede în finală. Aş fi dorit să ajungă cel puţin într-o finală, dar nu a fost să fie, competiţia de peste ocean fiind cea mai importantă din cariera sa. La disc a avut două aruncări ratate, după ce aruncase 49,50 metri la încălzire, nu a fost nici acolo în finală. Nu-i nimic, mergem mai departe, eu cred că a revenit la performanţele de anul trecut, este undeva pe locul 30 mondial, ne vom pregăti în continuare şi cred că vom creşte valoric”, a spus antrenorul de la CS Ceahlăul, Dan Cojocaru. Lenuţa Burueană va reveni săpătmâna aceasta la Piatra Neamţ şi va continua antrenamentele pe plan local pentru următoarele competiţii.