Lenuța Burueană, campioană națională de senioare, la greutate

Atleta pietreană Lenuța Burueană și-a confirmat încă o dată valoarea pe plan național, după ce a cucerit un nou titlu național la seniori, în proba de aruncare a greutății, la Campionatele Naționale de seniori și tineret, care s-au desfășurat sâmbătă și duminică pe stadionul Cluj Arena, din Cluj Napoca. Deși se află în primul an de tineret, sportiva de la CS Ceahlăul a obținut titlul național la senioare, cu o aruncare ce a măsurat 15,36 metri, un rezultat cu aproape un metru mai bun decât cel al atletei care s-a clasat pe locul al doilea, Andreea Huzum, de la CS Botoșani, care a aruncat 14,27 metri. Lenuța Burueană a aruncat 15,36 metri chiar din prima încercare, pe următoarele 4 le-a ratat, însă acest rezultat i-a fost suficient să obțină medalia de aur și inclusiv titlul național la senioare și tineret.

În proba de aruncare a greutății au fost prezente 8 sportive, pe locul al treilea a venit Beatrice Puiu, de la CSM București, care a realizat o performanță de 14 metri, iar ultima a fost Maria Zanfir, de la CSM Pitești, cu doar 10,07 metri.

Tot la competiția de la Cluj Napoca, Lenuța Burueană a devenit campioană națională la tineret și în proba de aruncare a discului, cu o performanță de 40,32 metri, iar cu acest rezultat, la senioare, s-a clasat în final pe poziția a patra. Proba a fost câștigată de Sanda Sorescu, de la CSM Craiova, care a aruncat 47,11 metri, pe locul al doilea s-a situat Mihaela Asmaranei, de la SCM Bacău, cu 44,39 metri, iar locul 3 a fost ocupat de Ioana Voicu, de la Dinamo București, care a aruncat 41,57 metri, cu un metru și ceva mai bine decât rezultatul Lenuței Burueană.

Din păcate, ziua de duminică a fost una destul de grea pentru atleții care au concurat la naționale, în condițiile în care a plouat destul de tare în timpul probelor, afectând calitatea concursului. „Lenuța Burueană și-a demonstrat încă o dată clasa în cele două probe favorite, cucerind 3 medalii la aceste naționale, ceea ce nu este deloc puțin. Din păcate, la disc a avut ceva probleme, terenul de concurs a fost destul de greu pentru că a plouat tare și nu a avut la ea adidașii specifici pentru astfel de condiții. Dar până la urmă acestea au fost condițiile de concurs, e bine și așa și mă bucur pentru ea că are continuitate în rezultate pe plan național. O felicit, s-a descurcat singură, pentru că nu a fost însoțită de antrenorul Dan Cojocaru, și sper să vină cu medalii și de la concursurile internaționale“, a declarat Valentin Gavril, directorul de la CS Ceahlăul Piatra Neamț.

Pentru sportiva în vârstă de 20 de ani va urma o pauză competițională și se va pregăti pe plan local sau la lotul național sub comanda antrenorului Dan Cojocaru.

Diana Țigănașu, locul 10 la greutate

Diana Țigănașu s-a situat pe locul 10 în finala probei la greutate, din cadrul Campionatului European de juniori II, care a avut loc week-end-ul trecut la Tbilisi în Georgia. Sportiva de la CS Ceahlăul a reușit o aruncare ce a măsurat 15,53 de metri, cu bila de 3 kilograme, ceea ce i-a adus în final clasarea pe poziția a zecea, într-o finală de 12 atlete, câștigată din nou de Alexandra Emelianov, din republica Moldova, care a aruncat 18,50 metri. Pe locul al doilea s-a situat Jule Steuer, din Germania, cu 17,97 metri, iar medalia de bronz a fost adjudecată de Sydney Giampietro, din Italia, care a aruncat 17,45 metri.

Rezultatul din finală, 15,53 metri, reprezintă un personal best pentru Diana Țigănașu, care în calificări a aruncat 15,40 metri și s-a calificat cu a șaptea performanță în ultimul act, din grupa B. După ce a ratat calificarea în finală la disc, eleva antrenorului Dan Cojocaru a reușit un concurs mai bun la greutate, răsplătit cu prezența în finala de 12.

Atleta pietreană a revenit alături de antrenorul Dan Cojocaru în România și se pregătește acum pentru naționalele de juniori I, din 30 și 31 iulie, de la Cluj Napoca.

Medalii pentru CS Ceahlăul

CS Ceahlăul Piatra Neamț a obținut două medalii, una de argint și una de bronz, la Campionatele Naționale de Canotaj rezervate junilor I, II și III, care au avut loc la finele săptămânii trecute pe lacul Dorobanț de lângă Iași.

Medalia de argint a fost cucerită de echipajul de dublu vâsle format din Andreea Grăpinoiu și Alexandra Rusu, în competiția junioarelor I, iar medalia de bronz a fost adjudecată de echipajul de două rame fără cârmaci format din Georgiana Caziuc și Lavinia Munteanu, în concursul junioarelor II.

CS Ceahlăul Piatra Neamț a fost prezent cu mai mulți canotori la naționalele de la Iași, iar mulți dintre ei s-au aflat în premieră la o competiție de asemenea anvergură.

Antrenorul Valentin Gavril s-a declarat mulțumit de aceste rezultate, deși și-ar fi dorit mai multe medalii. „A fost un concurs foarte puternic cu o prezență destul de numeroasă la acest nivel, iar sportivii au acuzat și o oarecare oboseală, după ce la jumătatea săptămânii trecute au concurat și la naționalele școlare, tot de la Iași. CS Ceahlăul a avut o prezență destul de numeroasă, însă mulți dintre sportivi au participat pentru prima dată la un astfel de nivel și tocmai de aceea i-am adus aici pentru a căpăta experiență și pentru a se obișnui cu astfel de competiții. Mă bucur pentru cele două medalii, sunt rezultate bune dar cred că se putea și mai bine, au fost mici greșeli care ne-au costat de un bilanț și mai pozitiv. Mă bucur că avem continuitate în rezultate, la nivel de juniori, unde CS Ceahlăul a început să adune medalii încă din anul 1992. Aceste performanțe, cât și cele pe care le-au obținut atleții sau luptătorii, se datorează în primul rând parteneriatului pe care îl avem cu Consiliul Județean Neamț, dar și cu Primăria și CL Piatra Neamț. De asemenea, este fructuoasă și colaborarea pe care o avem cu LPS Piatra Neamț, acolo unde mulți dintre sportivii noștri învață și de unde am avut întotdeauna înțelegere. Sper să continuăm pe același drum și să aducem performanțe și mai mari orașului și clubului sportiv Ceahlăul“, a declarat directorul de la CS Ceahlăul, Valentin Gavril.

Următorul concurs pentru canotorii pietreni va fi Cupa Federației Române de Canotaj, care se va desfășura pe 21 și 22 iulie, tot la Iași.

Grăpinoiu, Rusu și Andron merg la mondiale

Trei dintre cele mai talentate canotoare de la CS Ceahlăul Piatra Neamț, Andreea Grăpinoiu, Monica Andron și Alexandra Rusu, au primit duminică vești mai mult decât îmbucurătoare din partea Federației Române de Canotaj. Elevele antrenorului Valentin Gavril au fost cooptate în lotul național de juniori al României, care în luna august va participa la Campionatul European de juniori, ce va avea loc la Rotterdam, în Olanda. Cele 3 sportive pietrene au fost chemate la lotul național, după ce au obținut în acest an medalii și la europenele din Lituania. Ele au plecat duminică seară în cantonamentul de la Snagov, iar astăzi au început primele antrenamente sub comanda antrenorilor de la lot.

„Mă bucur pentru cele 3 sportive și cred că meritau să participe la mondiale, după ce au avut până acum un sezon destul de reușit. Sper să nu aibă probleme de sănătate, să se pregătească cât mai bine și de ce nu, să vină cu medalii și de la mondiale“, a declarat antrenorul Valentin Gavril.