La un pas de un rezultat mare

hcm rCorona Braşov – HCM Roman 26 – 25 (11 – 10)

Handbalistele de la HCM Roman au ratat ocazia să câştige medaliile de bronz în actuala stagiune a Ligii Naţionale, după ce au pierdut şi meciul al doilea, 25 – 26, în deplasare cu Corona Braşov. Formaţia lui Florentin Pera şi Viorel Lazăr a fost însă foarte aproape de a obţine un rezultat mare la poalele Tâmpei, care ar fi prelungit suspansul pentru partida a treia, ce ar fi avut loc tot la Braşov. După ce au pierdut la o diferenţă de două goluri meciul tur, fetele de la Roman au evoluat mult mai exact la Braşov şi au fost în permanenţă aproape de adversar, pe toată durata celor 60 de minute. La jumătatea primei reprize, HCM Roman avea un avantaj de două goluri pe tabela de marcaj, scor 7 – 5, însă până la final gazdele au revenit şi au intrat la vestiare cu avantaj de un gol, scor 11 – 10. Şi în repriza a doua s-a mers cap la cap, era 19 – 19, în minutul 48, după care Corona s-a desprins la 22 – 20 şi mai apoi la 23 – 21. Cu toate acestea, oaspetele au reuşit să egaleze la 23 şi la 25, în minutul 60. În ultimul minut, ardelencele au înscris golul de 26 – 25, iar în ultimele secunde, handbalistele de la Roman au avut şansa să egaleze şi să trimită meciul către loviturile de departajare. HCM Roman nu a reuşit să egaleze la 26 şi astfel Corona Braşov s-a impus cu 2 – 0, la general, şi a cucerit medalia de argint în actuala stagiune, spre bucuria jucătoarelor şi antrenorilor. „Nu există nici un regret, este doar bucurie pentru acest rezultat obţinut după un sezon extrem de greu, în care am avut foarte multe probleme. Am încercat să ne batem cu cele două echipe mari, să ajungem în finală, dar la mustaţă nu a fost să fie”, a spus la final principalul de la Corona, Bogdan Burcea, care a avut în Cristina Neagu, ca şi în jocul tur, cea mai bună jucătoare de pe teren, autoare a 6 goluri. De partea cealaltă, fetele de la Roman rămân cu satisfacţia că au ajuns în careul de aş al Ligii Naţionale şi că vor reprezenta din nou România în viitoarea ediţie a cupelor europene. „HCM Roman a reuşit o partidă mai bună decât cea de acasă cu Braşovul. Nu s-a putut obţine victoria şi am fost foarte aproape de un rezultat de egalitate după 60 de minute. Felicit fetele şi conducerea tehnică pentru ce au făcut în acest sezon competiţional, inclusiv în cupele europene. În campionat, locul 4 este o performanţă deosebită, care ne onorează şi ne obligă pentru sezonul următor”, a declarat Lucian Micu, preşedintele de la HCM Roman.

CSM Bucureşti este noua campioană

CSM Bucureşti este noua campioană a României la handbal feminin, după ce a câştigat şi meciul al doilea cu HCM Baia Mare, susţinut în deplasare, cu scorul de 20 – 17. Formaţia din capitală s-a impus cu 2 – 0, la general, în faţa băimărencelor şi a cucerit în premieră titlul în Liga Naţională.