miercuri, ianuarie 20, 2021
-2 °c
Piatra Neamt
-2 ° Wed
1 ° Thu
3 ° Fri
3 ° Sat
  • Adresa redactiei: Aleea Tiparului, nr. 14, Piatra-Neamt, jud. Neamt
  • Contact
Ziarul Ceahlaul - Cotidian independent al Judetului Neamt
  • ACASA
  • ADMINISTRATIE/POLITICA
  • ECONOMIE
    • CETĂȚENEȘTI
  • SOCIAL
    • INFRACȚIONAL
    • VIAȚA LA ȚARĂ
    • FAPT DIVERS
    • EDUCATIE
  • SANATATE
  • SPORT
  • CULTURA
  • AGRICULTURA
  • Login
Fara rezultate
Vezi toate rezultatele
Ziarul Ceahlaul - Cotidian independent al Judetului Neamt
Acasa Fara categorie

La HANGU a venit VREMEA SCHIMBĂRII! Trimitem perceptorul și turnătorul Gavril Lupu la pensie!

de Ceahlaul
16/09/2020
in Fara categorie
5 min read
0 0
0
La HANGU a venit VREMEA SCHIMBĂRII! Trimitem perceptorul și turnătorul Gavril Lupu la pensie!
0
DISTRIBUIRI
258
Vizualizari
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

Comuna Hangu are șansa, pe 27 septembrie, la o nouă șansă! Dar fără o schimbare la nivelul conducerii primăriei, acest lucru este imposibil! Iar dovada poate fi văzută în cei 20 de ani de administrație condusă de primarul Gavril Lupu. 

Comuna este una cu cele mai slabe investiții, dacă nu ultima, din județul Neamț, deși potențialul ei este uriaș. 

Tinerii pleacă să își găsească un viitor în altă parte, lăsând părinții și bunicii cu ochii în lacrimi. 

Oamenii nu și-au primit pădurile cuvenite prin lege dar familia primarului Lupu a devenit moșieră peste zeci de hectare! 

Dar pe 27 septembrie, hăngănenii își pot lua comuna înapoi din mâinile perceptorului și turnătorului Gavril Lupu. 

Cel care pe timpul comuniștilor bătea la ușa oamenilor pentru a-i jupui cu taxe și impozite va fi pensionat de hăngăneni! 

Crescut și format în perioada comunistă pe care a slujit-o cu devotament, cu denunțuri făcute la fosta Securitate în urma cărora oameni nevinovați au înfundat pușcăria, Gavril Lupu mai vrea un mandat de primar la Hangu. Tupeul este incredibil! Nu s-a săturat de averea imensă pe care el și familia lui a făcut-o pe spinarea oamenilor. Și nici nu se simte vinovat că a ținut comuna Hangu în sărăcie și subdezvoltare. Așa i se pare normal: el să fie un moșier iar locuitorii din comună, sclavii lui. 

De 16 de ani, Gavril Lupu vine cu aceleași minciuni cu care i-a păcălit pe hăngăneni. Dar de data aceasta, epopeea Lupu se va încheia pe 27 septembrie, prin votul oamenilor! Pentru o zi, puterea aparține hăngănenilor. Și apoi, 4 ani vor fi tot ei la putere! 

De aceea este important ca fiecare locuitor din Hangu să deschidă ochii bine, pentru că 30 de ani alții le-au deschis punga. 

Caracatița de la Hangu sau cum a transformat primarul Lupu comuna în moșia proprie

De cinci mandate (20 ani), Gavril Lupu a reușit să formeze o adevărată caracatiță în comuna Hangu iar în final să trateze localitatea ca pe moșia proprie. 

Pădurea și islazurile comunale au fost administrate ca un bun personal al individului Gavril Lupu, și nu ca pe un bun al comunei. 

Iar pentru ca această caracatiță de tip mafiot să devină și mai puternică, s-au creat legături de rudenie sau de afacere,unele dintre ele dubioase și aflate pe masa anchetatorilor. 

Ca primar al comunei Hangu, Gavril Lupu avea ca sarcină să retrocedeze pădurea către cei îndreptățiți prin lege să o primească. În schimb, el și-a atribuit în mod personal pădurea comunei și așa a ajuns ca mama lui, Zinca Lupu, să dețină nu mai puțin de 78 de hectare de pădure (La Alton, Bolătău, Valerea Rotarului și chiar și la Pipirig). 

Parte din această pădure a fost luată pe persoane necunoscute, parte pe persoane care au decedat dar care nu au mai avut urmași. 

Și astfel, familia Lupu a devenit moșieră! 

Iar peste 140 de cereri din partea unor oameni din Hangu cărora le-au murit frații, părinții sau bunicii pe front, au fost respinse de primarul Lupu fără nici un temei! 

În condițiile în care se spune că arhiva fostei comune Izvorul Alb a ars iar Gavril Lupu refuză pe majoritatea oamenilor din Ruginești și Buhalnița, primarul PSD Gavril Lupu împroprietărește slugile sale Petru Nastase, Tuca Secuiu sau Gheorghe Ciucanu, cu peste 5 hectare de pădure. 

Din acel moment, caracatița de la Hangu s-a pus în mișcare. Iar în instituțiile din comună a început să își aducă oameni loiali, care controlează totul și nu ies din cuvântul primarului. 

Spre exemplu, la compartimentul asistaților sociali din Hangu a fost numită Cristina Brânzucă. Asistații sociali lucrează la gospodăria pe care șefa lor directă o are în Hangu. 

Minciuni și teroare –  ”armele” cu care conduce primăria

Primarul Gavril Lupu a reușit prin forță și teamă să transforme locuitorii din Hangu în sclavi. Cine vrea ajutoare de la primărie sau guvern, trebuie să facă și să spună așa cum zice Gavril Lupu, altfel nu primește nimic! 

Timp de 20 ani, primarul Lupu a mințit permanent că dezvoltă comuna dar acestea au fost făcute doar înaintea alegerilor, pentru a-i păcăli pe oameni. Iar în alte situații, primarul Lupu s-a lăudat cu lucrări care nici măcar nu aparțin de primărie, cum sunt canalizările făcute pe pâraiele Boteni și Audia, sau cu sala de sport. 

Forțând lucrări doar în preajma alegerilor, pentru a manipula oamenii, acestea au fost făcute de proastă calitate iar apa curge pe lângă bazinele de captare. La robinete nu curge apa iar dacă se îndură să curgă, este plină de mâl. Canalizarea este înfundată și nu te poți racorda la eaiar asfaltul turnat pe anumite porțiuni este crăpat iar strada e plină de gropi. 

După 20 ani timp în care Gavril Lupu a mințit populația din Hangu doar cu proiecte pe hârtie, este timpul pentru o schimbare reală în bine! Iar puterea stă în vot! 

După 30 de ani de la Revoluție, comuna Hangu iese de sub comunism! 

În 27 septembrie, hăngănenii îl trimit pe Gavril Lupu la pensie! 

Hăngănenii își iau comuna înapoi din ghearele perceptorului și turnătorului! 

Articolul anterior

Turul II al alegerilor locale este pe 27 septembrie!

Urmatorul articol

Lupta pentru președinția CJ Neamț: Candidatul PNL Mugur Cozmanciuc are un ușor avans în fața candidatului PSD Ionel Arsene

AsemanatoareArticole

Ministrul Agriculturii Adrian Oros, la Neamț: Vom avea la dispoziție miliarde de euro pentru modernizare și pentru promovarea produselor locale
Fara categorie

Ministrul Agriculturii Adrian Oros, la Neamț: Vom avea la dispoziție miliarde de euro pentru modernizare și pentru promovarea produselor locale

13/11/2020
256
Strategia de pariuri sportive pe care o îndrăgesc pariorii români
Fara categorie

Strategia de pariuri sportive pe care o îndrăgesc pariorii români

09/10/2020
259
Ionel Arsene pus în libertate de Curtea de Apel Bacău. Decizia e definitivă
Fara categorie

MAȘINAȚIUNILE ROȘII

24/09/2020
256
Feriți-vă de lupul deghizat în straie de mielușel, Ionel Arsene!
Fara categorie

Feriți-vă de lupul deghizat în straie de mielușel, Ionel Arsene!

24/09/2020
260
mugur-cozmanciuc-Parlament
Fara categorie

Mugur Cozmanciuc: Deşi Neamţul este la coada clasamentului la atragerea fondurilor europene, Arsene şi-a pus bonus la salariu de 25%, tocmai pentru succesul în atragerea de fonduri europene!

18/09/2020
260
Mugur Cozmanciuc, candidatul PNL la președinția CJ Neamț: Guvernul PNL susține primăriile din Neamț care au obținut și rezultate notabile la accesarea fondurilor europene
Fara categorie

Mugur Cozmanciuc, candidatul PNL la președinția CJ Neamț: Guvernul PNL susține primăriile din Neamț care au obținut și rezultate notabile la accesarea fondurilor europene

17/09/2020
258
Mai multe articole
Urmatorul articol
Lupta pentru președinția CJ Neamț: Candidatul PNL Mugur Cozmanciuc are un ușor avans în fața candidatului PSD Ionel Arsene

Lupta pentru președinția CJ Neamț: Candidatul PNL Mugur Cozmanciuc are un ușor avans în fața candidatului PSD Ionel Arsene

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sunt de acord cu Termenii și condițiile de utilizare a site-ului și Politica de confidențialitate .

ȘTIRI RECOMANDATE

CAS Neamţ decontează şi implantul cohlear bilateral

„Ştafeta Veteranilor” la Curtea Domnească  

5 ani în urmă
255
Primarul Leoreanu n-ar prea vrea să conducă PDL-ul

Primarul Leoreanu n-ar prea vrea să conducă PDL-ul

8 ani în urmă
255
Focar de hepatită la Roman

Focar de hepatită la Roman

8 ani în urmă
255
SELFY – noul proiect Erasmus+ la Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

SELFY – noul proiect Erasmus+ la Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

5 ani în urmă
255

Urmariți-ne pe

Categorii

  • ACTUALITATE
  • ADMINISTRATIE/POLITICA
  • Agricultura
  • Anunturi/Comunicate de presă
  • Ceasul Deşteptător
  • CETĂȚENEȘTI
  • Cronica neagra
  • Cronica Tv
  • CULTURA
  • Curriculum vitae ½
  • DREPT LA REPLICA
  • ECONOMIE
  • Editia printata
  • EDITORIAL
  • EDUCATIE
  • Exercitii pentru minte
  • FAPT DIVERS
  • Fara categorie
  • FOTO/VIDEO
  • INFRACȚIONAL
  • Interviu
  • PLUMBUL ZILEI
  • Po(z)na zilei
  • Prima pagina
  • PUBLICITATE
  • Revista Presei
  • SANATATE
  • Sarbatoare
  • Slider
  • SOCIAL
  • SPORT
  • traseism
  • VIAȚA LA ȚARĂ
  • ZOOTEHNIE

Etichete

accident agricultura amenzi azi bani campanie casa ceahlaul concurs copii cronica elevi Expozitie Fotbal furt Handbal incendiu inchisoare masina meteo munca neamt nemteni Piatra Neamt PNL politie politisti pompieri primar prins proiect PSD Roman Roznov SANATATE scandal scoala spital SPORT subventii UNIC victorie volei vreme vremea

ȘTIRI POPULARE

  • Petrotubul, 6-0 cu Moineștiul

    Romanul, neînvinsă în pregătire

    0 distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Guvernul PNL, la raport: Noul model economic bazat pe dezvoltare și investiții este funcțional Președintele PNL Mugur Cozmanciuc: NU vom crește taxele și impozitele!

    0 distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • NEAMȚ: CONTROALE ÎN TRAFIC PENTRU VERIFICAREA LEGALITĂȚII TRANSPORTULUI DE PERSOANE

    0 distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O femeie din Urecheni a descoperit un proiectil exploziv în propria curte

    0 distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Mugur Cozmanciuc – Vom construi în județul Neamț un Centru Național de Sănătate! Pentru sănătatea nemțenilor avem la dispoziție 100 milioane de euro

    0 distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Ziarul Ceahlaul

Ceahlaul - Ziarul Nemtenilor (stiri din Neamt - social, dezvaluiri, cultura, sport, administratie)

Urmăriți-ne pe social media:

Știri recente

  • SUGAR DE 5 LUNI, MORT ÎNTR-UN INCEDIU, LA ICUȘEȘTI
  • Salvamontiştii nemțeni au intervenit pentru acordarea primului ajutor medical a două persoane accidentate pe pârtia din staţiunea Durău
  • Terapii naturiste cu semințe și ulei de mac

ARHIVA ZIAR

ianuarie 2021
L Ma Mi J V S D
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
« dec.    

Categorii

Știri recente

Trei case au ars la Nemțișor, din cauza cenușii

SUGAR DE 5 LUNI, MORT ÎNTR-UN INCEDIU, LA ICUȘEȘTI

18/01/2021
Salvamontiştii nemțeni au intervenit pentru acordarea primului ajutor medical  a două persoane accidentate  pe pârtia  din staţiunea Durău

Salvamontiştii nemțeni au intervenit pentru acordarea primului ajutor medical a două persoane accidentate pe pârtia din staţiunea Durău

18/01/2021
Terapii naturiste cu semințe și ulei de mac

Terapii naturiste cu semințe și ulei de mac

18/01/2021
  • Adresa redactiei: Aleea Tiparului, nr. 14, Piatra-Neamt, jud. Neamt
  • Contact

© 2020 Ziarul Ceahlaul - Cotidian independent din judetul Neamt

Fara rezultate
Vezi toate rezultatele
  • ACASA
  • ADMINISTRATIE/POLITICA
  • ECONOMIE
    • CETĂȚENEȘTI
  • SOCIAL
    • INFRACȚIONAL
    • VIAȚA LA ȚARĂ
    • FAPT DIVERS
    • EDUCATIE
  • SANATATE
  • SPORT
  • CULTURA
  • AGRICULTURA

© 2020 Ziarul Ceahlaul - Cotidian independent din judetul Neamt

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

* Înregistrându-vă pe site-ul nostru web, sunteți de acord cu Termenii și condițiile și Politica de confidențialitate .
All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Acest site web folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site web, dați consimțământul pentru cookie-urile utilizate. Accesați Politica de confidențialitate și cookie .