Karate / Toţi pe podiumul de la Pordenone

sakki europene

Toţi cei 11 pietreni participanţi la Campionatul European de karate Eur&ka, desfăşurat în Italia, la Pordenone, au urcat pe podiumul competiţiei. Şase dintre ei reprezintă clubul RONIN, cinci sunt de la Sakki International. În concurs au intrat 350 de sportivi, din 23 de ţări.

Luptătorii de la RONIN au obţinut două medalii de  aur, trei de argint şi un bronz. Ştefania Zaharia (16 ani) şi Mihnea Baciu (18 ani) au câştigat la kumite, respectiv kata, Andreea Grumăzescu (25 ani), Bogdan Barcan (19 ani) şi Antonio Pruteanu (11 ani) au ocupat locul secund tot în proba de lupte, în care Victor Zaharia (13 ani) a fost al treilea.

„ Toţi sportivii au arătat dorinţă de victorie, au fost determinaţi si au reuşit să urce pe podiumul categoriilor lor. Aceste rezultate fac cinste atât participanţilor, cât şi celorlalţi sportivi ai clubului”, a declarat antrenorul pietrenilor, Ionuţ Ştefănescu.

Ca urmare a rezultatelor obţinute la Europeanul din Italia, Andreea Grumăzescu şi Bogdan Barcan vor  participa la Campionatul Mondial IKU (International Karate Union), pentru seniori şi veterani, din Slovenia. Sportivii speră că prin medaliile obţinute la Pordenone au reuşit şi să răsplătească eforturile celor care i-au ajutat să participe la această competiţie. Singura senioară pietreană din competiţie, Andreea Grumăzescu, a fost susţinută de IPS Neamţ, Mega Travel şi Gheorghiţă Zaharia.

Deşi au un program foarte încărcat, cu examene şcolare, sportivii de la RONIN vor onora invitaţiile din această perioadă şi vor participa la Cupa Zalmoxe (1 iunie) şi Cupa Bicazului (15 iunie).

* Alexandru Mihai a devenit campion într-un genunchi

Cei cinci sportivi de la Sakki au obținut la Campionatul European Eur&Ka două medalii de aur, patru de argint și 4 de bronz.

Alexandru Mihai a devenit campion european cu echipa și vicecampion la individual, în proba de kumite, iar cel de-al doilea component al lotului național, Dan Aanicăi, a luat un argint la kumite și bronz la kata.

Cel mai bun sportiv al clubului pietrean, Alexandru era creditat cu prima șansă și în concursul individual, dar s-a accidentat la genunchi. Ceea ce nu l-a oprit însă din luptă, iar sacrificiul său a fost răsplătit cu aurul la echipe.

O altă echipă de kumite, în componența Claudiu Cojoc, Tudor Alinei și Alex Berea, s-a clasat pe locul 3. Fiecare sportiv a urcat pe podium și la individual. Tot în proba de luptă: Alinei- I, Berea- II și Cojoc- II.

„Sunt foarte mulțumit de rezultatele sportivilor mei. Mă bucur că toți am luat medalie la fiecare probă la care am participat, asta spune mult despre valoarea lor. Mulțumim sponsorilor pentru ajutorul acordat și sperăm să ne susțină în continuare”, a declarat antrenorul celor de la Sakki, Dan Aanicăi.

Acesta speră şi ca seniorul său, Alexandru Mihai, se va reface până la Mondialul din Slovenia, la care va fi reprezentat și Sakki.