Karate: Cupa Primăverii de succes

Clubul RONIN a organizat, sâmbătă, Cupa Primăverii la karate shotokan, un concurs trasformat într-un eveniment de succes pe toate planurile. Gazdele au atras participanţi din mai multe localităţi, aproape 100 de toţi, cărora le-au oferit cele mai bune condiţii de competiţie. Clubul pietrean a reuşit şi sportiv, dar şi în celelalte scopuri pe care şi le-a propus. Nu a fost o competiţie doar pentru elite. Pe saltea s-au întrecut sportivi de toate categoriile, de la începători şi până la consacraţi.

„Cel mai mare succes l-au avut meciurile celor mici, care au fost şi cel mai bine susţinuţi”, a declarat conducătorul clubului RONIN, Ionuţ Ştefănescu. „În public au fost numeroşi părinţi şi bunici. La cei mari, am avut meciuri spectaculoase, prin care sportivii au dovedit o bună tehnică şi pregătire”

Antrenorul i-a remarcat, dintre sportivii săi, pe Mara Enea, Denisa Capsa, David Cotfasa, Robert Tutuianu- copii, Antonio Pruteanu şi Letiţia Grasu- avansaţi, Mihnea Baciu- consacraţi, aflat la al treilea turneu, în ultimele trei săptămâni, după cele de la Campionatul Naţional de la Timişoara, unde a câştigat locul II la kumite individual şi III la kumite echipe, şi Subotica- International Enpi Cup, Serbia- la care au participat 1600 de sportivi şi la care Mihnea a terminat tot pe II la kumite, categoria 17-18 ani. La Piatra Neamţ, sportivul de la RONIN a obţinut locul I la kata şi II la kumite.

Următoarea competiţie a pietrenilor va fi Campionatul European, care va avea loc în Italia, la sfârşitul lui mai.