Juniorii I sunt lideri în clasament

handbal junioriLPS Focşani – LPS Piatra Neamţ 14 – 27 (5 – 13)

Aşa cum era de aşteptat, handbaliştii juniori I de la LPS Piatra Neamţ au debutat cu o victorie în partea a doua a campionatului naţional, după ce s-au impus categoric cu 27 – 14 în confruntarea din deplasare cu LPS Focşani, ultima clasată din seria întâi. Elevii lui Stelian Bursuc şi-au uşurat mult misiunea la Focşani încă din startul meciului, când au evoluat foarte bine şi s-au desprins decisiv până la pauză. Oaspeţii au făcut un joc bun şi în faza de apărare, dovadă fiind faptul că cei de la Focşani au marcat doar 5 goluri în primele 30 de minute. S-a terminat la o diferenţă de 13 goluri, scor 27 – 14 pentru pietreni care, după succesul de duminică, au ajuns la 31 de puncte şi au urcat pe pirmul loc în clasamentul seriei A. Trupa pietreană a profitat şi de faptul că fostul lider, LPS Suceava, nu a evoluat în această rundă şi a coborât pe poziţia a doua în ierarhia internă. LPS Piatra Neamţ este aproape calificată în faza superioară a campionatului, dar mai are de jucat 6 meciuri din retur. Următorul este programat joi, 19 februarie, pe teren propriu, în compania celor de la LPS Iaşi. În celelate jocuri ale etapei a opta, s-au consemnat rezultatele: LPS Botoşani – LPS Roman 39 – 34 şi LPS Iaşi – LPS Vaslui 24 – 26. LPS Suceava a stat.

1.LPS Piatra Neamţ  13  10  1  2  419-319  31p

2. LPS Suceava  12  10  0  2  378-328  30p

3. LPS Iaşi  13  9  0  4  374-296  27p

4. LPS Vaslui  13  7  1  5  331-308  22p

5. LPS Roman  13  5  0  8  402-418  15p

6. LPS Botoşani  13  3  0  10  346-405  6p

7. LPS Focşani  13  0  0  13  366-542  0p