Juniorii III de la LPS Piatra Neamț s-au calificat la turneul semifinal

Handbaliștii juniori III de la LPS Piatra Neamț s-au calificat la primul turneu semifinal al campionatului național, după ce s-au situat pe poziția a patra în clasamentul seriei întâi. Elevii antrenorilor Adriana și Răzvan Caba au obținut biletele pentru faza superioară a competiției la ultimul turneu zonal de sală, care a avut loc la Onești, unde au înregistrat două victorii și un eșec. Pentru a fi siguri de prezența la turneul semifinal, handbaliștii juniori III de la LPS aveau nevoie de o singură victorie la competiția din week-end-ul trecut, însă aceștia au reușit să se impună în două confruntări, cu ACS Campionii Vaslui și LPS II Vaslui.

Formația pietreană a început bine turneul de la Onești, iar vineri, în prima zi, a câștigat cu 25-14 partida cu ACS Campionii Vaslui, gruparea de pe poziția a șaptea. Micii handbaliști pietreni au evoluat aproape perfect în primele 30 de minute, cei drept în fața unui adversar inferior valoric, în condițiile în care sportivii de la Vaslui nu au marcat decât 4 goluri în prima repriză. Jocul bun pentru LPS Piatra Neamț a continuat și în partea a doua, când a marcat de 14 ori, față de numai cele 10 reușite ale adversarului, iar meciul s-a încheiat cu o victorie la 11 goluri, scor 25-14, pentru Misăilăși compania.

Sâmbătă a urmat duelul cu LPS I Vaslui, un adversar mult mai redutabil, care ocupă locul 2 în seria întâi. Pietrenii au cedat la o diferență de 11 goluri, scor 24-35, însă după o evoluție destul de curajoasă, cel puțin în primele 30 de minute. La pauză a fost doar 15-11 pentru prima echipă a Vasluiului, iar tinerețea lotului și lipsa de experiență a multor dintre jucătorii pietreni și-a spus cuvântul în repriza a doua, când ai noștri au înscris doar 13 goluri, față de cele 20 ale handbaliștilor de la Vaslui. S-a terminat 35-24 pentru LPS I Vaslui, însă eșecul nu a afectat foarte mult situația din clasament a grupării pietrene.

Duminică, în ultima zi de întrecere și în cel mai important meci al turneului, juniorii III de la LPS s-au impus la limită, scor 22-21 în fața celor de la LPS II Vaslui, formația de pe locul 5, care amenința poziția a patra a pietrenilor. Handbaliștii pietreni au făcut însă un joc bun și, deși adversarul a condus la pauză cu 11-10, au reușit să revină, iar pe un final echilibrat au câștigat la diferență de doar un gol, 22-21.

Victoria a asigurat în proporție de 100% calificarea la turneul semifinal pentru gruparea din Piatra Neamț, care a avut un sezon regulat destul de reușit. Deși în lot sunt și jucători mai mici cu un an de vârstă față de celelalte echipe, LPS Piatra Neamț a obținut 10 victorii în 21 de partide, două rezultate de egalitate și 9 eșecuri. Juniorii III de la Piatra Neamț au marcat 517 goluri, au primit 460 și cu un total de 38 de puncte s-au situat pe locul 4 în clasament, ultimul care permite calificarea la turneul semifinal. „Vreau să îi felicit pe băieți pentru modul în care s-au comportat în acest sezon. Nu a fost ușor pentru ei, și cu școală și cu antrenamente, dar au trecut peste toate acestea și s-au descurcat onorabil. Obiectivul a fost realizat, prin această calificare la primul turneu semifinal, iar ce vom realiza de acum încolo este un bonus pentru această generație“, a declarat antrenorul Răzvan Caba.

Pe lângă echipa din Piatra Neamț, la turneul semifinal, din seria întâi, s-au mai calificat LPS Suceava, LPS I Vaslui și LPS Iași.

Rezultate, turneu Onești

LPS Piatra Neamț – ACS Campionii Vaslui 25-14 (11-4)

LPS Piatra Neamț – LPS I Vaslui 24-35 (11-15)

LPS Piatra Neamț – LPS II Vaslui 22-21 (10-11)

Junioarele III de la LPS au ratat calificarea

Handbalistele junioare III de la LPS Piatra Neamț au ratat calificarea la primul turneu semifinal, după ce au încheiat sezonul regulat pe poziția a cincea în clasamentul seriei întâi. La ultimul turneu zonal de sală, care a avut loc la finele săptămânii trecute la Târgu Neamț, elevele pregătite de Andreea Savin și Ovidiu Țoc junior au înregistrat un rezultat de egalitate și o înfrângere și cu un total de 34 de puncte s-au situat în final pe poziția a cincea în ierarhia seriei A, la 8 puncte de locul 4, ocupat de Sport Onești, ultimul care permite calificarea la turneul semifinal. Sportivele de la Piatra Neamț nu au evoluat în prima zi a competiției de la Târgu Neamț, cu CSS Bacău, iar sâmbătă au întâlnit pe HC Buhuși, liderul seriei întâi. Pietrencele au cedat cu 20-29, după o primă repriză destul de săracă în goluri, când tabela arăta 8-5 pentru gruparea băcăuană.

Duminică, Baiu și compania au evoluat în fața rivalelor de la Onești, în fața cărora au remizat, scor 21-21. Handbalistele pietrene au făcut un joc bun în fața fetelor de la Onești și, deși erau conduse la pauză cu 8-10, au revenit în partea a doua când au înscris de 13 ori, față de numai cele 11 reușite ale adversarei. S-a terminat 21-21, însă rezultatul nu a fost suficient pentru ca formația Piatra Neamț să o poată depăși în clasament pe Sport Onești. Junioarele III de la LPS Piatra Neamț au încheiat un sezon destul de echilibrat, cu 9 victorii, un rezultat de egalitate și 9 eșecuri, au marcat 486 de goluri, au primit numai 437, însă această zestre nu le-a ajutat să se califice în faza superioară a campionatului.

Din seria A, la primul turneu semifinal s-au calificat HC Buhuși, LPS Vaslui, LPS Iași și Sport Onești.

Rezultate, turneu Târgu Neamț

LPS Piatra Neamț – HC Buhuși 20-29 (5-8)

LPS Piatra Neamț – Sport Onești 21-21 (8-10)

România – Moldova 1-0 (0-0). A marcat, Corban 50

Naționala de fotbal a României, sub 18 ani, a câștigat cu 1-0 partida amicală cu formația similară a republicii Moldova, care s-a desfășurat luni, de la ora 16, pe stadionul Municipal din Piatra Neamț. Selecționata pregătită de fostul antrenor de la Ceahlăul, Costel Enache, s-a impus la limită, după golul marcat de Alexandru Corban, de la SC Bacău, care a înscris în minutul 50, după ce a reluat spectaculos din 6 metri și a trimis la colțul lung. Juniorii României au avut parte de un meci destul de greu la Piatra Neamț, în fața unui adversar incomod, însă au ratat cele mai importante ocazii de gol, în prima repriză prin același Corban, iar pe final, prin Negrea.

Confruntarea nu a fost una spectaculoasă, însă selecționerul României a apreciat la final importanța acestui prim test cu vecinii de peste Prut. „A fost un test util și fiecare amical are importanța lui. Mai avem mult de muncă, putem vorbi și de o oarecare lipsă de omogenitate, în condițiile în care la această națională, sub 18 ani, au debutat mulți jucători. Eu sunt mulțumit de modul în care s-au comportat băieții și sperăm ca prin aceste jocuri test să creionăm un lot puternic cu care să începem optimiști campania de calificare la Campionatul European sub 19 ani, din 2017“, a declarat selecționerul, Costel Enache.

În partida de verificare de luni, la naționala sub 18 ani a României, a debutat și pietreanul Gabriel Amariei, componentul celor de la Ceahlăul Piatra Neamțși al formației de juniori sub 19 ani de la FC Ceahlăul, care a intrat pe teren în minutul 85. Tricolorii mici se află de miercurea trecută în cantonament la Piatra Neamțși vor susține astăzi, tot de la ora 16, cel de-al doilea joc amical, tot împotriva naționalei Moldovei.