Juniorii 1 de la LPS, victorii pe linie

h lps p nt

Handbaliştii juniori 1 de la LPS Piatra Neamţ au avut o evoluţie foarte bună şi au câştigat toate cele 5 partide pe care le-au disputat la turneul semifinal 1, care a avut loc săptămâna trecută la Plopeni. Elevii antrenorului Stelian Bursuc au câştigat grupa întâi şi s-au calificat fără niciun fel de emoţii la turneul semifinal 2, care va avea loc în perioada 11 – 13 aprilie într-o localitate ce va fi stabilită ulterior. La turneul de la Plopeni, tinerii handbalişti pietreni, născuţi în anii 1995, 1996 şi mai mici, nu au avut emoţii decât în jocul al treilea, câştigat la limită, scor 24 – 23, cu Steaua Bucureşti. Trupa din Piatra Neamţ, ce are în componenţă foarte mulţi jucători ce evoluează şi în campionatul diviziei A, a confirmat încă o dată evoluţia foarte bună din sezonul regultat, pe care l-a încheiat fără nicio înfrângere, iar la competiţia de la Plopeni a marcat 160 de goluri şi a primit doar 121. La turneul semifinal 2 s-au calificat 16 formaţii, care vor fi împărţite în 4 grupe a câte 4 echipe, iar primele două merg la turneul final, care se va desfăşura în perioada 7 – 11 mai, tot într-o localitate ce va fi stabilită ulterior. Actuala generaţie a handbaliştilor juniori 1 are şanse mari să se califice la turneul final şi chiar poate spera la cucerirea unei medali.