Junioarele de la LPS au pierdut derbiul de la Roman

LPS Roman – LPS Piatra Neamț 31-27 (15-15)

Handbalistele junioare 1 de la LPS Piatra Neamț au pierdut la o diferență de 4 goluri, scor 27-31, derbiul județului Neamț al rundei a opta, susținut în deplasare cu LPS Roman. Confruntarea de la Roman a început în nota echilibrului, și după primele 30 de minute niciuna dintre cele două combatante nu a reușit să se desprindă decisiv, la pauză scorul fiin egal, 15-15. Gazdele, care au avut în componență mai multe jucătoare născute în anul 1997, adică cu un an mai mare decât rivalele de la Piatra Neamț, au fost mai eficiente în repriza a doua și, pe fondul unor ratări din partea elevelor profesoarei Luminița Ciocârlan, s-au desprins decisiv, impunându-se în final cu 31-27. O evoluție foarte bună în acest joc a avut-o portărița de la Piatra Neamț, Silvia Horciu, care a reușit o serie de intervenții foarte bune, însă acestea nu au fost suficiente pentru LPS Piatra Neamț să plece cu punct sau puncte de la malul Moldovei.

„A fost un meci echilibrat până la pauză, când a fost 15-15. În partea a doua, pe fondul unor ratări ale noastre, dar și ale unor decizii greșite ale brigăzii de arbitrii, gazdele au trecut în avantaj, pe care l-au menținut până la final. Romanul are o echipă mai experimentată, în sensul că o serie de sportive sunt mai mari cu un an decât fetele noastre. Ne pare rău că am pierdut, nu-i nimic, mergem mai departe“, a spus Luminița Ciocârlan, antrenoarea de la Piatra Neamț.

Cea mai eficientă jucătoare de la Piatra Neamț în partida de duminică a fost Brândușa Tănăselea, autoare a 11 goluri. Pentru LPS Piatra Neamț au mai marcat Raluca Focșăneanuși Marina David 6 goluri, Raluca Enache și Marina Nica 3, iar Ioana Horia a înscris un gol.

După eșecul de la Roman, junioarele 1 de la LPS au rămas cu 9 puncte și au coborât pe locul 4 în clasamentul seriei întâi.

Următorul adversar pentru handbalistele pietrene va fi CSS Târgu Neamț, meciul urmând a se disputa miercuri, 25 noiembrie. Până atunci, campionatul va fi întrerupt pentru o serie de activități la loturile naționale.

În celelalte partide ale etapei a opta s-au consemnat rezultatele: LPS Suceava – LPS Botoșani 18-30, CSS Târgu Neamț – LPS Iași 24-21 și ACS Tescani – LPS Vaslui 29-27.