A jucat şi cu Polonia

popadiuc doru
Atacantul de la FC Ceahlăul, Doru Popadiuc, a evoluat şi în cel de-al treilea meci pentru naţionala României, sub 19 ani, la turneul preliminar de calificare pentru europeanul de anul viitor, găzduit de Ungaria. Jucătorul pietrean a intrat în ultimele cinci minute ale meciului cu Polonia, ţara gazdă a turneului, iar partida s-a încheiat la egalitate, scor 1 – 1. Tricolorii juniori au deschis repede scorul, încă din minutul 4, prin Bălaşa, dar polonezii au egalat tot în prima repriză. Popadiuc a intrat pe teren pe final de joc, în locul lui Târnovan, şi s-a bucurat alături de colegi, deoarece, după acest rezultat, naţionala sub 19 ani a câştigat grupa a doua şi s-a calificat în fazele superioare ale competiţiei. Deşi au remizat cu Polonia, juniorii sub 19 ani au profitat de eşecul Armeniei, 0 – 1 cu Lituania, şi s-au situat în final pe primul loc în grupă. România încheie neânvinsă turneul preliminar din Polonia şi poate spera la o calificare la Campionatul European din 2014. România a câştigat, 1 – 0 cu Lituania, şi a remizat de două ori, 1 – 1 cu Armenia şi tot 1 – 1 cu Polonia, fiind prima în grupă cu 5 puncte. Doru Popadiuc a evoluat în toate cele trei întâlniri pentru naţionala sub 19 ani, fiind titular în primul joc, cu Armenia. Tânărul atacant al Ceahlăului este aşteptat să sosească astăzi la Piatra Neamţ şi va intra în programul de pregătire al echipei pentru confruntarea de duminică, cu CFR Cluj.
1. România 3 1 2 0 3-2 5p
2. Armenia 3 1 1 1 2-2 4p
3. Lituania 3 1 1 1 2-2 4p
4. Polonia 3 0 2 1 2-3 2p