Joacă Ceahlăul astăzi la Brăila?

ceahlaul amicalAstăzi este programată prima etapă intermediară la liga a doua, cea cu numărul 7, în care Ceahlăul Piatra Neamț trebuie să evolueze în deplasare cu Dacia Unirea Brăila, liderul seriei întâi. Trebuie să joace, este o întrebare foarte bună, pentru că sunt șanse foarte mari ca din cauza problemelor financiare, formația din Piatra Neamț să nu se prezinte la confruntarea de la malul Dunării, care începe la ora 17. Ieri după amiază, antrenorii Ceahlăului, Mihai Ionescu și Radu Lefter, după demisia lui Costel Ilie, nu știau dacă oficialii clubului le vor asigura condițiile pentru această deplasare, una de aproximativ 300 de kilometri. „Băieții s-au prezentat la antrenamente și luni și astăzi și sunt pregătiți pentru meciul de la Brăila. Deocamdată nu știm dacă sunt bani pentru a se efectua această deplasare, dacă nu cu o zi înainte, poate în dimineața meciului. Situația a ajuns una critică și poate ar fi mai bine să se întâmple ceva, pentru că este păcat să ne chinuim cu toții. Mai bine să se ia o decizie, chiar și una grea pentru club, decât să mai continuăm așa pe promisiuni. Sunt de acum 3 luni de zile de când se tergiversează cu aceste probleme și până acum nu s-a luat nicio măsură. Mai bine ni se spunea de atunci că nu mai sunt posibilități de a se continua și știam cu toți încotro să o apucăm. Așa ne-a complicat și nouă activitatea, am început cu toți o muncă, dar se pare că muncim degeaba“, a spus antrenorul Radu Lefter cu o zi înainte de plecarea spre Brăila.

Dacă se joacă, trupa din Piatra Neamț are o misiune dificilă pe terenul brăilenilor, o echipă care a început destul de bine campionatul, conduce în clasamentul seriei întâi cu 13 puncte și vine după egalul, 1-1, de la Constanța cu Farul. Dacă se joacă, Ceahlăul pornește clar cu șansa a doua în această dispută, după rezultatele pe care le-a înregistrat în ultimele meciuri și după evoluția sub orice critică de la ultima partidă de acasă, 0-3, cu Dunărea Călărași, rezultat în urma căruia principalul Costel Ilie a decis să renunțe la banca tehnică. Dacă se joacă, oaspeții nu-l pot folosi la această confruntare pe fundașul stânga, Stahie, eliminat la ultimul joc, însă va reveni Chitoșcă, care și-a ispășit etapele de suspendare după cartonașul roșu primit la Clinceni.

Dacă se joacă, Dacia Unirea Brăila – FC Ceahlăul are loc astăzi, de la ora 15, în runda a șaptea, rundă care mai programează meciurile: Bucovina Pojorâta – Farul Constanța, SC Bacău – ACS Berceni, Rapid CFR Suceava – CS Balotești, Dunărea Călărași – Rapid București și Gloria Buzău – Oțelul Galați, iar Academica Clinceni va sta.

Probleme și la Gloria Buzău

Situația dramatică de la FC Ceahlăul nu este una singulară în seria întâi, probleme similare de ordin financiar existând și la Gloria Buzău. În aceste condiții, meciul de astăzi dintre Gloria și Oțelul Galați este în pericol de a nu se disputa, jucătorii echipei gazdă refuzând să se antreneze în ultimele zile pentru că nu și-au primit banii de aproximativ 6 luni de zile. Antrenorul Ion Viorel a avertizat conducerea că echipa se va retrage din campionat din cauza problemelor financiare. „Jucătorii au refuzat să se antreneze și nu mai vin în cantonament, iar meciul cu Oțelul este compromis. Oțelul se prezintă, dar degeaba fiindcă nu are cu cine să joace. Echipa se va retrage din campionat, asta e realitatea, cu minciuni nu mai putem merge“, a spus Ion Viorel.

După ce FCM Dorohoi nici nu a început campionatul, iar dacă Ceahlăul și Gloria Buzău vor spune și ele forfait, seria întâi a ligii a doua va rămâne cu doar 11 formații.

Bomba etapei la Răucești

Speranța Răucești – Voința Rediu 1-2 (0-2)

Voința Rediu a realizat supriza de până acum a noului sezon din liga a patra la fotbal, după ce a reușit să câștige cu 2-1 partida din deplasare cu campioana și totodată liderul, Speranța Răucești, în etapa cu numărul 8. Rezultatul de la Răucești a surprins pe toată lumea, cu cât echipa gazdă era singura neânvinsă de până acum în campionat, în timp ce formația din Rediu, aflată la primul sezon de liga a patra, era undeva în partea a doua a clasamentului, cu doar o singură victorie până la acest meci. Însă oaspeții au început excelent duelul de duminică și au reușit să deschidă scorul încă din minutul 10, după reușita lui Pușcașu, iar până la pauză au marcat și golul de 2-0, prin Aftanase, care a punctat în minutul 25. În prima repriză, gazdele lui Cosmin Bocăneț au fost de nerecunoscut, în timp ce jucătorii de la Rediu au zburdat pe teren și și-au mai creat și alte situații de gol, inclusiv o bară. În partea a doua, gazdele au început mai bine, au ratat din toate pozițiile, au trimis de 3 ori mingea în bară, însă nu s-au lipit la gol. Echipa vizitatoare, pregătită de Răzvan Dinu, a rămas în 10 oameni în minutul 72, după eliminarea, pentru două galbene, a lui Ferariu, iar gazdele de la Răucești au reușit să reducă din handicap în minutul 75, în urma golului marcat de Borcilă. Jucătorii de la Speranța au dominat finalul de meci, au avut mai multe oportunități de a înscrie, și au marcat în minutul 94, la ultima fază a meciului, prin Afloarei, însă tușierul Florin Cozma a ridicat fanionul pentru poziție de ofsaid, iar golul a fost anulat.

S-a terminat 2-1 pentru Voința Rediu, un rezultat surprinzător chiar și pentru oficialii echipei oaspete. „A fost cel mai bun joc al nostru de când ne-am înființat ca asociație. Un meci frumos, un fotbal de calitate, iar de această dată toți jucătorii care au intrat pe teren au jucat foarte bine. Suntem o asociație sportivă destul de nouă, avem un lot de 19 jucători, de la Bacău, Buhuși, Piatra Neamț și 4 localnici, suntem ca o selecționată, avem 4 jucători cu experiență în lot și 7 juniori și vrem să creem o echipă competitivă la Rediu. Noi am dori să prindem play-off-ul, dar vom vedea dacă vom reuși“, a spus președintele de la Rediu, Neculai Aftanase, cel care este sprijinit de autoritățile locale pentru susținerea mișcării fotbalistice din comună.

În partida de duminică, antrenorul Răzvan Dinu a folosit următoarea formulă de echipă: Grosu – Cioineac, Țurcanu, Țugui, Vlad – Ungureanu, Otavă, Știrbu, Feraru – Pușcașu și Aftanase, iar după pauză au mai intrat Talpac, Ioniță, Constantinescu și Bălan.

De partea cealaltă, principalul liderului, Cosmin Bocăneț, a acuzat prestația brigăzii de arbitrii, care a contribuit decisiv la stabilirea rezultatului final. „Păcat de deciziile luate de tușierul Florin Cozma, un arbitru cu experiență, dar care a greșit mult. Ne-a oprit de mai multe ori din situații de atac, ridicând fanionul pentru ofsaid, ne-a anulat golul din final, numai el a văzut poziție afară din joc la Afloarei. Despre meci ce să spun, am avut o primă repriză slabă, adversarul ne-a surprins, dar în partea a doua am jucat foarte bine, am și ratat foarte mult, iar când am înscris golul ne-a fost anulat. Poate ne trebuia și un astfel de duș rece pentru că băieții se credeau invincibili și sperăm ca acest rezultat să ne fie învățătură de minte pe viitor“.

În acest joc, Speranța a evoluat cu: Ș. Spiridon – Bodron, Avram, Bordeianu, R.Spiridon – Blaj, Petrescu, Afloarei, Borcilă – Strujan și Cucoș, iar după pauză au mai intrat Petcu, Chiriac și Tabac. În runda a noua, Speranța Răucești va evolua în deplasare cu Unirea Tămășeni, în timp ce Voința Rediu are un meci lejer pe teren propriu cu LPS Roman.

Rezultate, etapa 8

Voința Ion Creangă – Voința Dobreni 5-2 (3-1)

Unirea Tămășeni – Bradul Borca 0-4 (0-3)

LPS Piatra Neamț – Tineretul Cândești 0-5 (0-2)

Moldova Cordun – Zimbrul Pâncești 1-1 (0-0)

LPS Roman – Victoria Horia 0-4 (0-1)

Zimbrul Vânători Neamț – Cimentul Bicaz 1-4 (1-3)

Bradul Roznov – Teiul Poiana Teiului 1-1 (0-1)

15. LPS Piatra Neamț 8 0  1  7  3-52  1p

Duminică s-au disputat și partidele rundei a șasea în cele două serii din liga a cincea. Vă prezentăm mai jos rezultatele și clasamentele în cele două serii.