Ionel Bucur a fost cel mai bun

Ionel Bucur, de la clubul CSM Sibiu, a fost cel mai bun sportiv la competiţiile hipice care au avut loc la finele săptămânii trecute în baza hipică „Virgil Bărbuceanu” din Piatra Neamţ. Acesta a cucerit cele mai importante probe din concurs, Cupa Municipiului Piatra Neamţ, Cupa Marsat şi etapa a treia de Grand Prix, dar s-a impus şi în competiţia pe echipe. Ionel Bucur a concurat cu 4 cai la întrecerile hipice din ştrandul Tineretului, iar duminică, în ultima zi de concurs, a fost premiat la toate categoriile. La Cupa Municipiului Piatra Neamţ, sportivul de la CSM Sibiu a concurat cu calul Cassius S, la categoria B, şi a fost cel mai bun cu un total de 50,3 puncte. Pe locul al doilea s-a clasat Luca Ruxandariu, cu calul Quinhon, de la clubul Felix Ţopescu, care a adunat un total de 45, 3 puncte. Pe treapta a treia a podiumului s-a situat pietreanul Ionuţ Ursache, care reprezintă în continuare clubul Aer&Horses din Tg. Mureş, care cu calul Vienna a adunat 38, 3 puncte. Pe următoarele poziţii s-au situat Tiberiu Cebotaru, de la Equester Iaşi, Radu Ilion, de la CSM Sibiu, Claudiu Florişteanu, de la Felix Ţopescu şi Ionel Moroşan, de la clubul Cai de Legendă. Pentru succesul de la Cupa Municipiului Piatra Neamţ, Ionel Bucur a încasat un premiu de 1250 de lei, Luca Ruxandariu a primit 750 de lei, iar Ionuţ Ursache, 500 de lei. Acelaşi Ionel Bucur a triumfat şi în cea mai grea probă, de nivel A, la etapa a treia de Grand Prix, unde a concurat cu Bankok Girl şi unde a realizat un timp de 55 de secunde şi 66 de sutimi, având doar 4 puncte de penalizare. Pe locul 2 s-a clasat Ionuţ Ursache, cu calul Spacehopper, iar pe 3 a venit Luca Ruxandariu, de la Felix Ţopescu, cu calul Quinhon. Ionel Bucur au cucerit un loc 2 şi un loc 3 şi la proba de juniori 18 ani, unde a concurat cu caii Karma şi Cupido G. La această categorie s-a impus Sergiu Aştefănesei, de la Rarăul Bacău, cu calul Sara Blue. Pentru călăreţul de la CSM Sibiu, rezultatele de la Piatra Neamţ sunt cele mai bune din acest an. „M-am simţit foarte bine la Piatra Neamţ, de altfel aici este un loc în care întotdeauna m-am simţit excelent şi de aceea am venit cu mare plăcere, pentru că se depun eforturi şi organizatorii pun la dispoziţia noastră cam tot ce se poate pune, cu mari greutăţi din partea lor, dar o fac, şi mulţumim domnului Marius Lupu pentru acest lucru. Mă bucur că am avut cai în mare formă la acest concurs, şi eu bineânţeles cu ei împreună pentru că este un sport de cuplu şi mă bucur că am reuşit să iau aceste rezultate. La acest concurs am venit cu 4 cai, sunt cai importaţi din Germania, cu părinţi campioni olimpici şi mondiali, sunt tineri cu calităţi deosebite şi sper să ajungem cu ei către competiţii mai mari, campionate mondiale, olimpice şi cât se poate mai sus. Valoric, concursul a fost destul de ridicat, însă eu aici am câştigat cel mai mult din toate concursurile din ţară până acum. Rămân aici şi pentru concursurile din această săptămână pentru că mă simt foarte bine şi sper să mai câştig şi alte premii”, a spus Ionel Bucur, cel mai bun călăreţ la întrecerile din week-end-ul trecut. Pe locul al doilea în clasamentul general s-a situat Luca Ruxandariu, de la Felix Ţopescu, cel care a reuşit mai multe podiumuri la diferite probe. Sportivul din capitală a venit la Piatra Neamţ cu doar 2 cai. Rezultate bune au obţinut şi Ionuţ Ursache sau Raul Ilioi, fiul lui Radu Ilioi, şi el un sportiv născut în judeţul Neamţ, dar care reprezintă clubul CSM Sibiu. „Au fost 3 zile foarte bune pentru mine, atât ca şi rezultate cât şi ca concurs. Apreciez mult echipa de aici, organizează foarte bine an de an o competiţie foarte frumoasă, noi venim cred că de 10 ani la aceste întreceri, ne place, totul e ok. Sâmbătă am venit pe locul 2 la proba de nivel C, duminică pe 5, la cai tineri pe locul 3, rezultate bune, am un set de cai mai tineri acum, dar sunt în ascensiune. Îl am pe Amabi, proprietar e Dan Maricuţă de la Sibiu, mai am încă un pe care îl cheamă Barushan, tot cu un proprietar de la Sibiu, Ghiţă Duca, şi mai am un cal, de aici din zonă să spunem, de la Suceviţa, proprietar Dorel Crăciun, Alehandro. Echitaţia, după mine, este un sport foarte elegant şi foarte greu, nu e pentru oricine”, a spus Raul Ilioi la finele concursului pe echipe. În competiţia amazoanelor, Dana Panaite, de la Equester Iaşi a fost cea mai bună la proba de juniori 16 ani, care a avut obstacole de 1,10 metri. „S-a încheiat o săptămână foarte bună pentru mine, dar mai urmează o săptămână, unde tot la fel vreau să mai obţinem şi alte rezultate bune. Acum am luat un loc 1 la juniori 16 ani, unde calul meu, Amurg, s-a descurcat foarte bine. Este un cal de rasă nemţească, are 10 ani şi ne înţelegem foarte bine, lucrăm de 3 ani şi jumătate şi după mine facem cea mai bună echipă. În timpul concursurilor, amândoi avem emoţii, ne transmitem unul altuia, dar ne compensăm, dacă fac eu o greşeală, el mă ajută şi invers, şi ne înţelegem foarte bine, cred că de aia facem cea mai bună echipă. De 2 ani concurez la Piatra Neamţ, acum 2 ani am câştigat Cupa Marsat pentru copii, şi anul trecut la fel şi sper să o ţin tot aşa. Tata m-a îndrumat către acest sport, el a zis să facem de hobby, şi am văzut că îmi place, am încercat şi mi-a plăcut. Prima dată mi-a luat un ponei, eu fac de aproape 4 ani călărie, şi am început cu poneiul respectiv, şi tot am prins dragoste, şi apoi tata a mai cumpărat şi alţi cai şi am ajuns la nivelul acesta”, a declarat Dana Panaite. Primele 4 concursuri hipice din ştrandul Tineretului s-au încheiat duminică seară fără niciun fel de probleme, toţi oaspeţii au apreciat nivelul competiţiei şi modul de organizare, iar cei mai mulţi dintre ei vor rămâne şi pentru întrecerile de la finele acestei săptămâni, care se desfăşoară în cadrul festivalului naţional ecvestru, „Stânca Şerbeşti”. „A fost o adevărată reuşită, este primul concurs oficial care se desfăşoară la Piatra Neamţ în acest an calendaristic, dar noi suntem satisfăcuţi şi încântaţi că lucrurile s-au sfârşit foarte bine, n-am avut evenimente deosebite şi asta este cel mai important, niciun fel de accident şi toată lumea a apreciat condiţiile de desfăşurare a probelor, toţi sportivii au apreciat condiţiile de cazare a cailor, dar şi celelalte sarcini pe care noi organizatorii le-am avut, eu spun că ni le-am dus la îndeplinire cu biro, ca să vorbim nu neapărat despre terenul de concurs, care este de gazon şi care timp de două zile cât a ţinut această secetă prelungită, a trebuit ca să îl pregătim, să îl irigăm, ca să se poată prezenta la nivel corespunzător şi bineânţeles că a fost apreciat de călăreţi şi, cu siguranţă dacă ar fi avut caii grai, ar fi spus-o şi ei”, a spus şi Costache Lupu, preşedintele clubului Ecvestru din Piatra Neamţ, principalul organizator al competiţiei. Premiile totale la aceste competiţii au fost de 320 de milioane de lei vechi, bani asiguraţi de societatea agricolă Marsat din Roman, de Primăria şi CL Piatra Neamţ.