Invincibili pe teren propriu

faza de joc2
Ceahlăul – Concordia Chiajna 3 – 1 (1 – 0). Au marcat Golubovic (28), Jula (65), Constantinescu (87)/Wellington (90+3 pen.)
Stadion Municipal, teren bun, vreme ploioasă, spectatori, cca. 2000
Ceahlăul: Jovic – Dumitraş, Cânu, Ichim, Cazan – Onciu, Achim, Gheorghiu, Chitoşcă (Stana 76) – Jula (Constantinescu 65), Golubovic (Emil Dică 85). Antrenor Vasile Miriuţă
Concordia: Râmniceanu – Creţu, Melinte, Leca, Savin – Neagu (Strătilă 60), Roşu, Papasterianos, Coşereanu (Serediuc 68) – Onduku (Zaharia 75), Wellington. Antrenor Ionuţ Chirilă
Arbitrii: Adrian Cojocaru – principal, Radu Ghinguleac, Marius Marchidanu – asistenţi.
Cartonaşe galbene: Dumitraş, Gheorghiu/Serediuc, Papasterianos
Cartonaş roşu: Cânu (90+2)
Jucătorii Ceahlăului au rămas neînvinşi pe teren propriu în actuala stagiune şi după disputarea meciurilor din etapa a noua. Ultima victimă a galben – negrilor a fost Concordia Chiajna, formaţie care a plecat învinsă cu 3 – 1 de la Piatra Neamţ. Disputată pe o ploaie sâcâitoare, partida de la Piatra Neamţ a fost una controlată în totalitate de echipa gazdă, deşi oaspeţii au început mai bine şi i-au dat emoţii lui Jovic încă din minutul 2, atunci când Wellington a şutat de la marginea careului mare, puţin pe deasupra porţii. Puştiul Chitoşcă, unul dintre cei mai buni jucători ai gazdelor, a şutat bine din lovitură liberă, în minutul 9, dar portarul Concordiei a respins de lângă bară. Acelaşi Chitoşcă a mai bătut bine o lovitură liberă, de la cca. 30 de metri, mingea a depăşit jucătorii din careu, a atins gazonul, dar Râmniceanu a avut reflex şi a respins în corner. Ichim a reluat şi el cu capul la o centrare din corner, dar acelaşi Râmniceanu a fost atent. Băieţii lui Vasile Miriuţă au deschis scorul în minutul 28, după o fază la care au contribuit Dumitraş, Chitoşcă şi Gheorghiu, dar care l-a avut la finalizare pe Golubovic, cel care a şutat plasat din careu şi l-a învins pentru prima dată pe goal-kepper-ul advers. Cu reuşita de luni seară, atacantul sârb al Ceahlăului a ajuns la 5 goluri şi se află pe poziţia a patra în clasamentul golgheterilor din liga întâi, la un gol în spatele lui Budescu şi Ivanovski de la Astra, respectiv Szekely, de la ACS Poli Timişoara. Gazdele au intrat cu avantaj minim la vestiare, iar începtul părţii a doua a fost unul echilibrat cu ocazii la ambele porţi. Pietrenii şi-au majorat avantajul în minutul 64, tot după o acţiune colectivă. Dumitraş a centrat inteligent de pe partea dreaptă, Jula a pus capul şi l-a învins pentru a doua oară pe portarul Concordiei. Emil Jula a reuşit al doilea gol din actuala stagiune, după ce punctase în runda inaugurală, cu Steaua, în Ghencea. Intrat pe teren în repriza a doua, Constantinescu a marcat golul 3 al Ceahlăului, cu 4 minute înainte de final, când a plecat inteligent de la limita ofsaidului, şi a şutat puternic din careu. În prealabil, acelaşi Constantinescu a avut o situaţie bună de a marca, când a rămas singur cu Râmniceanu, dar nu l-a putut învinge pe portarul advers. Constantinescu a spart gheaţa în jocul de luni seară, marcând primul său gol din actuala stagiune. Din păcate, în prelungirile meciului, Cânu a faultat în careu, în postură de ultim apărător, iar centralul Adrian Cojocaru i-a arătat direct cartonaş roşu fundaşului pietrean. Wellington a înscris de la punctul cu var şi a închis tabela la 3 – 1. “Echipa a jucat foarte bine azi, am întâlnit o formaţie bună, care ne-a pus probleme în primele 20 de minute, dar apoi am luat jocul în mână, băieţii au evoluat extraordinar şi am meritat victoria. Nu laud pe nimeni, toată echipa a jucat bine”, a spus la final principalul gazdelor, Vasile Miriuţă. De partea cealaltă, tehnicianul oaspeţilor a surprins, spunând că formaţia sa a jucat mai bine la Piatra Neamţ.”Am pierdut un meci pe nişte greşeli individuale, inadmisibile. Eu spun că, în câmp, ca posesie şi ca circulaţie am fost net superiori Ceahlăului, o formaţie care nu a făcut altceva decât să arunce nişte mingi sus în careu, pe cele două vârfuri înalte pe care le au. După joc, rezultatul nu reflectă realitatea din teren. Ne-au lipsit Florea, un atacant care ne-a rezolvat 3 meciuri, Ispir, Liviu Ganea, Bucurică şi Manolis. Cu ei în teren ami fi fost mai puternici”, a spus la final Ionuţ Chirilă, cel care nu îşi simte postul ameninţat după eşecul de la Piatra Neamţ. Ceahlăul a ajuns la 4 victorii în liga întâi, este neînvins pe teren propriu, unde a strâns 13 puncte, din 5 jocuri, şi a urcat pe poziţia a cincea în ierarhia internă cu 16 puncte.