Înot / Adina Năstasă, triplu medaliată la Naţionalele juniorilor mari

inotatoare

* Sportiva de la Vip San Gym a înotat în opt finale, din cele nouă probe în care a luat startul

Adina Năstasă a fost una dintre surprizele Campionatelor Naţionale pentru seniori şi juniori, desfăşurate la Bucureşti, timp de cinci zile. Înotătoarea de la Vip San Gym a urcat de trei ori pe podiumul competiţiei. Pietreanca de 14 ani a încheiat a doua cursa de 100 metri liber şi a fost a treia la 100 fluture şi 50 liber. În toate cele trei probe a fost depăşită doar de junioare mari. Categorie la care nici un înotător pietrean nu a mai urcat pe podium, până la Adina Năstasă.

„A fost un concurs al premierelor. Sunt primele medalii la acest nivel, iar ineditul constă şi în faptul că au fost obţinute de o junioară II”, a precizat antrenorul pietrencei, Ovidiu Găleată, care i-a mai avut în concurs pe Paul Laszlo şi Diana Dăscălescu.

Adina Năstasă a făcut la Naţionale nu mai puţin de 9 probe şi s-a calificat în opt finale. Un efort căruia i-a rezistat cu succes, ceea ce îl face optimist pe antrenorul ei.

„Am înscris-o la cât mai multe, chiar şi în cele nespecifice, pentru că am mers la aceste Naţionale pe ideea de a verifica nivelul de pregătire. Concursul nostru de obiectiv abia urmează. Naţionalele de seniori şi juniori ne-au depăşit mult aşteptările ca rezultate”, a mai declarat Ovidiu Găleată.

Naţionalele din capitală, organizate de Camelia Potec, fostă campioană olimpică, au fost o surpriză şi din alte puncte de vedere. Competiţia a fost transmisă în direct de o televiziune naţională, iar trei dintre cei mai mari sportivi români, Nadia Comăneci, Ilie Năstase şi Ion Ţiriac, au oficiat mare parte din premieri.

Adina Năstasă şi-a primit medaliile de la singurul înotător român medaliat olimpic, Răzvan Florea.

„A fost un concurs foarte dificil, dar şi frumos. Cele mai grele probe mi s-au părut cele de 100 şi 50 metri liber. Mă bucur pentru medalii, mai ales că au fost obţinute într-o competiţie cu sportive mai mari”, a declarat Adina Nastasă.

Pentru tânăra înotătoare, cel mai important concurs urmează. În iulie, ea va înota la Campionatele Naţionale pentru juniori II, cu obiectiv