Înfrângeri cu Ucraina şi Belarus

dan gavril

Naţionala de volei masculin a României a pierdut meciurile 3 şi 4 din cadrul turneului preliminar de calificare la mondialul din 2014, care are loc în aceste zile la Almere, în Olanda. Vineri, în ziua a treia de concurs, tricolorii, pregătiţi de Dan Gavril şi Ovidiu Macarie, au cedat cu 1 – 3 disputa cu Ucraina, la capătul unui joc în care ai noştri s-au ţinut destul de aproape de puternica naţională ex-sovietică. Cele două formaţii au început echilibrat meciul, iar primul act a fost adjudecat de ucrainieni, care s-au impus la limită, scor 27 – 25. Tot sub semnul echilibrului s-a jucat şi actul al doilea, iar pe final tot Ucraina a fost mai inspirată, impunându-se cu 25 – 23. Mobilizaţi de selecţionerul Dan Gavril, tricolorii au reuşit un set 3 foarte bun, pe care l-au câştigat la 18, şi au arătat că se pot bate de la egal la egal cu mult mai puternicul adversar şi că pot obţine victoria. Nu s-a întâmplat aşa, deoarece Ucraina a evoluat fără greşeală în setul 4, şi s-a impus lejer, la 14, adjudecându-şi în final victoria cu 3 – 1.

La un pas de victorie
Belarus – România 3 – 2 (-23, 21, 16, -21, 13 )
România a fost aproape de un succes uriaş, sâmbătă, în confruntarea cu Belarus, o naţională mult mai puternică decât Ucraina. De altfel, la acest turneu, Belarus a trecut lejer de Ucraina, în prima zi, cu 3 – 0. Tricolorii au ratat o şansă uriaşă de a urca în clasament şi a spera la locul 2 sau 3, care păstrează şanse de calificare la mondialul Polonia, după ce în setul decisiv au condus cu 8 – 5 Belarus, dar în final au pierdut la limită, scor 13 – 15. Ai noştri au început excelent meciul şi s-au impus în primul set, la 23, dar ex-sovieticii au trecut în avantaj, după ce şi-au adjudecat actele 2 şi 3, la 21, respectiv la 16. România a echilibrat din nou disputa, egalând la seturi, dar deznodământul a fost în favoarea adversarului care în final a câştigat cu 3 – 2. La fel ca şi în precedentele meciuri, cel mai bun tricolor a fost Marian Bala, cel care a adus 22 de puncte pentru România, secondat de Dan Borota, cu 20 de puncte. România a evoluat cu următorul sextet: Bartha, Matei, Spânu, Laza, Borota, Bala şi Rareş Gavril – libero. Au mai intrat Moisă, Tofan, Tebieş şi Şoloc. Din păcate, după cele două eşecuri cu Ucraina şi Belarus, România a ratat orice şansă de a mai prinde unul din primele 3 locuri care duc la mondiale, deşi a luat un punct după rezultatul cu Belarus, situându-se în momentul de faţă pe poziţia a patra, cu 4 puncte. În ultima zi, voleibaliştii tricolori vor întâlni ţara gazdă, Olanda, într-o partidă doar pentru palmares. Surprinzător, în ziua a patra, Olanda a pierdut categoric, 0 – 3, în faţ Ucrainei. După 4 zile de concurs, clasamentul grupei H arată astfel:

Calificare lejeră
Unic P. Neamţ – Rapid Bucureşti 3 – 0 (11, 15, 8)
Voleibalistele de la Unic Piatra Neamţ s-au calificat lejer în faza superioară a Cupei României, după ce s-a impus, tot cu 3 – 0, şi în meciul al doilea cu Rapid Bucureşti, disputat sâmbătă, la sala Polivalentă. Elevele pregătite de Ionuţ Harbuz şi Mihaela Voivod au jucat aproape fără greşeală în faţa trupei din capitală, pe care a învins-o mai repede decât în disputa tur. „Un meci în care nu am avut nicio problemă în a obţine victoria. În setul 2 ne-am relaxat puţin şi le-am permis adversarelor să facă mai multe puncte. Per total sunt mulţumit de joc şi de faptul că am obţinut o calificare fără probleme”, a spus la final tehnicianul pietrean, Ionuţ Harbuz. Următorul adversar pentru fetele de la Unic în Cupa României este unul mult mai puternic, Tomis Constanţa. Unic a jucat împotriva Rapidului cu următorul sextet: Ciocian, Chivorchian, Curcă, Iliescu, Hambele, Mastahac şi Munteanu – libero. Pe parcurs a mai intrat şi Aivănoaei. Tot în faza următoare s-au mai calificat Medicina Tg. Mureş, Volei Alba Blaj şi CSM Lugoj.