Înfrângere pentru Unic

CSM Lugoj – Unic Piatra Neamţ 3 – 1 (22, -21, 20, 22)

Din păcate, voleibalistele de la Unic Piatra Neamţ nu s-au întors cu niciun punct din deplasarea de la Lugoj, acolo unde au cedat cu 1 – 3 întâlnirea cu gazdele de la CSM. Antrenorii pietreni au avut aşteptări mari de la acest meci, în faţa unui adversar apropiat valoric, însă avantajul terenului propriu a fost benefic pentru gazde. Cu toate acestea, echipa din Piatra Neamţ a început bine partida şi în primul set a condus cu 12 – 5, însă gazdele au egalat la 21, pentru ca în final să se impună la o diferenţă de 3 puncte, scor 25 – 22. Situaţia a fost aceiaşi şi în setul al doilea, însă atunci bănăţencele au condus 17 – 11, iar elevele lui Marian Constantin şi Mihaela Voivod au revenit spectaculos pentru a închide actul la 21. În setul al treilea, Andreea Marin Iliescu a primit cartonaş roşu din partea arbitrului principal Tudorache, şi a fost nevoită să stea pe scaunul de pedeapsă. Pe fondul acestei eliminări, trupa lui Valerian Luka s-a impus cu 25 – 20 şi a făcut-o la fel şi în ultimul set unde, deşi Unic a condus cu 7 – 4, a fost 14 – 14 la un moment dat, s-a terminat până la urmă 25 – 22 pentru gazde. S-a terminat 3 – 1 pentru CSM Lugoj, rezultat care nu aduce niciun punct pietrencelor, iar după acest eşec, Unic a ajuns pe penultimul loc în clasament cu doar 6 puncte. Sâmbătă, de la ora 14, voleibalistele pietrene vor juca pe teren propriu cu puternica formaţie, CSM Bucureşti. În celelalte meciuri ale rundei a zecea s-au consemnat rezultatele: Alba Blaj – Municipal Craiova 3 – 0, Penicilina Iaşi – Medicina Tg. Mureş 2 – 3, Dinamo Bucureşti – CSM Târgovişte 3 – 2 şi CSM Bucureşti – CSM Satu Mare 3 – 0. Partida dintre Ştiinţa Bacău şi Universitataea Cluj s-a disputat după încheierea ediţiei.