Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamț 8-1 (3-0)

Stadion: Gloria, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, cca. 300

Gloria: Sârbu – Popescu, Vârtej, Vlaicu, Agache – G. Marcu, Voicu, Danciu, Koprindzhiyzski, Burlacu – Răduca. Rezerve: Andrieș, Stoicescu – Dumitrescu, Ioniță, C. Marcu, Bobe, Dăniță. Antrenor, Ion Viorel.

Ceahlăul: Barna – Smău, Barb, Călin, Nedelcu, Drăghiceanu, Antim, Mateiciuc, Mitrofan, Tabacariu, Margină. Rezerve: Câmpianu – Cădere, Olteanu, Ștefăniță, Ungureanu. Antrenor, LidiChertic.

Arbitrii: Claudiu Marcu – central, Florin Burlacu, George Duță – asistenți.

Ceahlăul Piatra Neamț a suferit cea mai drastică înfrângere în turneul play out al ligii a doua, după eșecul de sâmbătă, 1-8 din deplasare cu Gloria Buzău, din etapa a patra a seriei întâi. Rezultatul nu ar trebui să surprindă pe nimeni, în condițiile în care formația din Piatra Neamț este aproape terminată din punct de vedere financiar, dar și din cauză că jucătorii au plecat spre Buzău chiar în dimineața partidei. Galben-negrii au avut de parcurs aproximativ 250 de kilometri până la Buzău, și să pleci cu noaptea în cap pentru a te prezenta la un joc este foarte greu să mai speri ceva de la acea partidă.

Totuși, pietreni au întâlnit un adversar aflat și el în insolvență, cu o situație financiară la fel de critică, însă jucătorii Gloriei și-au văzut de treabă până acum și au avut un parcurs destul de frumos în play out. Singurul aspect pozitiv în tabăra pietreană după meciul de sâmbătă este acela că FC Ceahlăul a reușit să înscrie primul gol din play out, un gol spectaculos al lui Barb, care a șutat de la circa 25 de metri direct în vinclul porții lui Sârbu. Deși erau destul de obosiți după un drum destul de lung și nu au făcut o pregătire fizică înaintea partidei, tinerii fotbaliști pietreni au rezistat 18 minute la Buzău, până să primească primul gol și, mai mult, au avut o primă ocazie de a deschide scorul încă din minutul 1, atunci când Margină a șutat bine, însă Sârbu a respins în corner de sub transversală. Gazdele au deschis scorul în minutul 18 prin atacantul Răduca, cel care a șutat din 10 metri lângă bară. Același Răducași-a trecut în cont dubla, în minutul 26, după o acțiune personală pe partea dreaptă, a pătruns în careu și l-a învins din nou pe Barna. 3-0 s-a făcut în minutul 33, după ce Burlacu a șutat de la marginea careului mare direct în vinclul porții lui Barna. Acesta a fost și rezultatul la pauză, rezultat care a rămas nemodificat doar până în primul minut din repriza a doua, pentru că Danciu l-a lobat pe goal-kepper-ul pietrean pentru 4-0. Burlacu și-a trecut și el în cont dubla, după ce a înscris pentru 5-0, în minutul 54, în urma unui șut de la aproximativ 10 metri. Așadar, după aproximativ o oră de joc, scorul de la Buzău era unul destul de mare în defavoarea formației din Piatra Neamț, însă gazdele nu s-au oprit aici și au făcut 6-0, în minutul 64, prin Koprindzhiyski, care a transformat o lovitură de la 11 metri. La acest rezultat, elevii lui Ion Viorel au mai scăzut din turație, oaspeții au ieșit și ei mai curajoși la atac și au marcat primul gol din play out, în minutul 71, prin execuția superbă a lui Barb. Ultimele două goluri ale confruntării de la Buzău i-au aparținut aceluiași jucător, Nini Popescu, care a punctat în minutele 89și 90+3, cu șuturi din interiorul careului mare. S-a terminat 8-1 pentru Gloria Buzău, rezultat care ne scutește de prea multe comentarii și care reflectă încă o dată situația în care a ajuns clubul din Piatra Neamț, părăsit înainte de sărbătorile de Paște și de ultimul conducător care a mai crezut într-o minune, Ioan Mironaș.

După acest eșec, Ceahlăul a ajuns la 19 goluri primite și doar unul marcat în play out, a rămas cu cele 5 puncte strânse din sezonul regulat și se menține „lejer“ în continuare pe ultimul loc în clasament.

Runda viitoare, sâmbătă, 7 mai, gruparea de sub Pietricica va evolua pe teren propriu cu CS Balotești, în etapa a cincea de play out. De partea cealaltă, Gloria Buzău s-a distanțat în fruntea clasamentului din play out, are 22 de puncte, iar sâmbătă va juca în deplasare cu ACS Berceni.

Rezultate, play out, etapa 4

CS Balotești – Bucovina Pojorâta 1-1 (1-0)

Rapid CFR Suceava – ACS Berceni 4-3 (2-0)

Rapid a câștigat derby-ul cu Călărași

La finele săptămânii trecute s-au disputat și partidele rundei a cincea din turneul play off, în lupta pentru promovare, etapă care a consemnat și derby-ul dintre primele două clasate, Rapid București și Dunărea Călărași, ambele echipe cu același număr de puncte, 31. Confruntarea din Giulești a fost una destul de echilibrată, însă băieții lui Dan Alexa au marcat primii în minutul 27 prin Rafa Jorda, iar acea reușită s-a dovedit a fi decisivă până la final. Oaspeții de la Călărași au încercat să revină, au avut ocazii, însă Rapidul a jucat pragmatic și s-a impus în cele din urmă cu 1-0. Duelul dintre Rapid și Călărași a ajuns la episodul al treilea, după cele două partide din sezonul regulat, toate câștigate de giuleșteni, care astfel s-au distanțat din nou în fruntea clasamentului, cu 34 de puncte. În aceste condiții, partida de sâmbătă de la Călărași, care se va disputa fără spectatori, va fi una decisivă în ceea ce privește formația care va promova pe prima scenă fotbalistică. În cazul unui succes, rapidiștii vor fi în proporție de 90% promovați, iar în caz contrar, lupta se va da până în ultima etapă de play off. Tot în această etapă s-a consemnat și prima victorie a Farului din Constanța, care vineri s-a impus cu 5-1 în confruntarea din deplasare cu SC Bacău. Într-un alt joc, Academica Clinceni a trecut cu 2-1 de Dacia Unirea Brăila și astfel a irosit speranțele formației de la malul Dunării de a se mai gândi la liga întâi.

Rezultate, play off, etapa 5

Rapid București – Dunărea Călărași 1-0 (1-0)

Academica Clinceni – Dacia Unirea Brăila 2-1 (0-1)

Petrotub Roman – Sepsi Sfântu Gheorghe 1-1

Petrotub Roman a încheiat la egalitate, scor 1-1, confruntarea de pe teren propriu cu Sepsi Sfântu Gheorghe, din etapa a 22-a a seriei întâi din eșalonul 3 fotbalistic. Confruntarea de vineri, de pe stadionul Moldova, a fost una destul de echilibrată, liderul seriei a condus cu 1-0, însă elevii lui Gabi Țapu și Iosif Susanu au egalat în minutul 80, atunci când portarul Hărăguță a transformat o lovitură de la 11 metri. Din păcate, egalul cu Sepsi, nu a ajutat formația de la malul Moldovei să revină pe treapta a treia a clasamentului, în condițiile în care Știința Miroslava a pierdut surprinzător, 0-1, pe terenul celor de la Sporting Liești. Petrotub a ajuns la 43 de puncte, se află în continuare pe locul 4 în ierarhia seriei întâi, iar runda viitoare, sâmbătă, 7 mai, va evolua chiar pe terenul grupării din Miroslava. De partea cealaltă, formația din județul Covasna a rămas pe primul loc în clasament, are 56 de puncte, cu 4 mai multe decât echipa de pe locul 2, Olimpia Râmnicu Sărat, și rămâne principala favorită din serie la promovarea în liga a doua.