Înfrângere la malul Dunării

lps p neamtCSU Galaţi – LPS Piatra Neamţ 45 – 21 (26 – 9)

Handbaliştii de la LPS Piatra Neamţ au pierdut cel de-al cincilea meci consecutiv în campionat, după 21 – 45, sâmbătă, în deplasare, cu Universitatea Galaţi. Fără aportul lui Adrian Călian, care s-a accidentat runda trecută cu Focşani, elevii lui Stelian Bursuc au avut o primă repriză mai modestă, marcând doar 9 goluri şi primind26. Partea a doua a fost ceva mai echilibrată, gazdele de la Galaţi au scăzut motoarele, iar repriza s-a încheiat 19 – 12 pentru formaţia de la malul Dunării. Pietrenii au cedat în final la o diferenţă de 24 de goluri, iar în urma acestui eşec au rămas pe poziţia a zecea în clasament cu 3 puncte. Campionatul diviziei A se va întrerupe în perioada următoare, iar LPS Piatra Neamţ va susţine următoarea partidă pe data de 8 noiembrie, pe teren propriu, cu CSU Târgovişte. Tot în runda a şaptea a seriei A s-au înregistrat rezultatele: CSU Târgovişte – Vicov Bucovina 36 – 33, HC Buzău – CSM Ploieşti 18 – 27, CSM Focşani – Ştiinţa II Bacău 33 – 26, Politehnica Iaşi – ACS Alexandria 36 – 28 şi CSM II Bucureşti – CSU II Suceava 40 – 30. Pe primul loc în clasament se află Politehnica Iaşi cu maxim de puncte, 21, iar poziţia a doua este ocupătă de CSM Ploieşti, cu 18 puncte, dar cu un meci mai puţin disputat.